دلیل کاهش قیمت‌ فولاد در بازار جهانی

یک عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: افزایش صادرات فولاد چین باعث افزایش عرضه و افت قیمت‌ها شده و تنها راه افزایش تولید فولاد و گسترش صادرات، سرمایه‌گذاری خارجی است

رضا شهرستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه ظرفیت نصب‌ شده تولید فولاد در چین حدود یک میلیارد تن در سال است، اظهارکرد: در سال گذشته چین 800 میلیون تن فولاد تولید کرد و پیش‌بینی کرده بود که 100 میلیون تن از این فولاد تولیدی را صادر کند.

وی افزود: کاهش رشد اقتصادی چین شرایطی را رقم زد که چینی‌ها بیشتر به صادرات روی بیاورند و 122 میلیون تن از این فولاد را صادر کنند که این امر باعث افزایش عرضه در بازار شد.

این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به افزایش میزان عرضه نسبت به تقاضا ادامه داد: با توجه به این شرایط، قیمت فولاد وحشتناک افت کرد که البته این افت قیمت به کاهش قیمت انرژی هم ارتباط دارد.

شهرستانی با بیان اینکه برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که با ادامه روند کاهشی قیمت نفت، تولیدکنندگان نفت ورشکست و تعطیل شوند، گفت: نه تنها این شرکت‌ها تعطیل نشدند؛ بلکه در حال ارتقای تکنولوژی خود برای کاهش قیمت تمام شده هستند.

وی افزود: منطقی این است که در درازمدت تولید صنایع معدنی در مکان‌هایی که به معدن و منبع انرژی نزدیک هستند، توجیه‌پذیر است و ایران نیز می‌تواند تولید خود را توسعه دهد، اما باید توجه داشت که وضعیت تا پنج سال آینده تغییر خاصی نخواهد کرد.

این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد اضافه کرد: با توجه به افزایش جمعیت و صنعتی شدن دنیا اقتصادهای نوظهور مثل هند، آفریقای جنوبی، برزیل، اندونزی و ... نیاز بیشتری به فولاد پیدا می‌کنند و همین امر تولید فولاد را توجیه پذیر می‌کند.

شهرستانی با بیان اینکه در صورت افزایش قیمت انرژی توجیه افزایش تولید فولاد بیشتر می‌شود، گفت: در عین حال اگر به دنبال رشد اقتصادی پنج تا شش درصدی باشیم، کشور خودمان در 10 سال آینده به حدود 45 میلیون تن فولاد نیاز خواهد داشت و چه بهتر که بتوانیم نیاز داخل را خودمان تامین کنیم.

وی درباره دیدگاه صادراتی فولاد نیز اظهارکرد: اگر بخواهیم به فولاد، نگاه صادراتی داشته باشیم، باید به سراغ آلیاژهایی از فولاد برویم که خاص و منحصر به فرد است و در دنیا رقابت کمتری بر سر تولید آن وجود دارد.

این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد جذب سرمایه‌گذاری خارجی را تنها راه رسیدن به رشد اقتصادی بالا و افزایش تولید فولاد دانست و گفت: باید برای سرمایه‌گذاران خارجی از نظر امنیت سرمایه و خودشان اطمینان ایجاد کنیم تا تشویق شوند که به صنعت ایران ورود کنند.

کد خبر 4595

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =