واردات هر تن کالا در ۱۰ماهه امسال ۷۲۲ دلار گرانتر از صادرات

گزارش تجارت خارجی کشور در دوره ۱۰ ماهه نخست امسال (منتهی به دی ماه) نشان می دهد، نرخ هر تن کالای وارداتی به طور متوسط یک هزار و ۱۹۶ دلار بود که در مقایسه با هر تن کالای صادراتی با متوسط قیمت ۴۷۴ دلار، ۷۲۲ دلار گران تر بوده است

 برپایه جدول عملکرد تجارت خارجی در دوره 10 ماهه، متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی یک هزار و 196 دلار بود که نسبت به مدت مشابه پارسال، کاهش 4.5 درصدی داشت.
همچنین هر تن کالای صادراتی در این مدت 474 دلار قیمت داشت که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 6.5 درصد رشد نشان می دهد.
آمار تجارت خارجی کشور در دوره 9 ماهه امسال منتهی به آذرماه نیز نشان داد، متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی و وارداتی به ترتیب 469 و یک هزار و 174 دلار بود که نسبت به مدت مشابه پارسال در بخش صادراتی رشد 6.5 درصدی ثبت شده و از لحاظ واردات نیز در مقایسه با این مدت در سال 93، افت 7.5 درصد یافت. 
علاوه بر این بررسی داده های آماری در نیمه نخست امسال نشان داد که ارزش یک تن کالای صادراتی برابر با 434 دلار بود، در حالی که متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی یک هزار و 212 دلار تمام شد و به این ترتیب هر تن کالای وارداتی 778 دلار گرانتر از اقلام صادراتی بود.
ارزش هر تن کالای صادراتی کشورمان در نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد سه درصدی را نشان داد، همچنین ارزش هرتن کالای وارداتی در این مدت نسبت به دوره مشابه در سال گذشته کاهش پنج درصدی داشت.
آمار صادرات غیرنفتی (کالا و میعانات گازی) در 9 ماهه (منتهی به آذر) 1394 نشان داد که ارزش این بخش 32 میلیارد و 31 میلیون دلار بود و نسبت به مدت مشابه پارسال، کاهش 11 درصدی را نشان می دهد.
همچنین میزان واردات کالا در 9 ماهه امسال 30 میلیارد و 167 میلیون دلار بود که در مقایسه با رقم 38 میلیارد و 846 میلیون دلار عملکرد دوره مشابه در سال 93، کاهش 22 درصدی داشت.

کد خبر 4653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =