توسعه روابط بانکی ایران و کره جنوبی/تفاهم ۵ میلیارد یورویی تامین مالی 

در دیدار رئیس کل بانک مرکزی ایران و وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی، دو طرف در خصوص تقویت روابط کارگزاری بانکی و اتخاذ تصمیم برای ایجاد خطوط اعتباری به منظور تسهیل روابط تجاری بین دو کشور مذاکره کردند. همچنین در دیدار وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی با وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان، یادداشت تفاهم ۵ میلیارد یورویی تامین مالی به امضاء رسید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر ولی اله سیف در نشست روز گذشته با جوهوانگ وان وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی، ضمن تشکر از همکاری های این کشور با جمهوری اسلامی ایران در زمان تحریم گفت: با توجه به نوع همکاری قبل از برجام بین دو کشور، تمایل زیادی برای ادامه آن وجود دارد و همچنین ظرفیت های اقتصادی، بازرگانی و صنعتی بین طرفین بالاست و امیدواریم شرایط جدید باعث افزایش زمینه همکاری ها شود.
 


رییس کل بانک مرکزی، پیش نیاز همکاری اقتصادی بین دو کشور را تقویت ارتباطات بانکی دانست و تصریح کرد: خوشبختانه در زمان تحریم، بانک‌های کره ای ارتباط خود را با بانک های ایرانی حفظ کردند و مذاکرات در حال انجام برای تعیین خطوط اعتباری بین بانک های دو کشور، موجب تقویت و گسترش بیش از پیش روابط بانکی می شود.
رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به سفر آتی رییس جمهور کره جنوبی به ایران، تاکید کرد: سفر رییس جمهور کره به ایران، نقطه عطف و تحولی در روابط دو کشور است و ما علاقه مندیم قبل از این سفر، شرایط لازم را برای تقویت روابط کارگزاری بین بانک های دو کشور فراهم کنیم.
وی درخصوص مکانیزم تسویه حساب بین دو کشور، پیشنهاد ایجاد حساب مشترک در بانک های مرکزی ایران و کره جنوبی را مطرح کرد تا این دو حساب، مبنای تسویه بین بانک های دو کشور باشد.
 


جو هوانگ وان نیز در این نشست بیان کرد: علت تشکیل این جلسه، مباحث مربوط به چشم انداز آینده روابط اقتصادی کره با ایران، نحوه انجام تسویه حساب بین بانک های دو کشور و تعیین چارچوب برای خطوط اعتباری بین طرفین است.
این مقام کره ای با بیان اینکه کشورش تمایل زیادی برای مشارکت در زمینه های تجاری و اقتصادی ایران دارد، افزود: مایلیم در زمینه زیرساخت‌های صنعتی، فناوری ICT، مونتاژ خودرو، کشتی سازی، ساخت بیمارستان، آموزش های فنی و حرفه ای و صنایع فولاد با کشور ایران همکاری کنیم. همچنین شرکت های کره ای علاقه‌مندند در زمینه صنایع نفت و گاز و تولید و توزیع برق، سرمایه گذاری مشترک یا مستقل در کشور ایران داشته باشند.
وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی همچنین از ادامه فعالیت شعب بانک های ایرانی در کره جنوبی خبر داد و گفت: شعب بانک های ایرانی از جمله بانک ملت برای ادامه فعالیت در کشور کره پس از رفع تحریم ها، هیچ مشکلی ندارند و موانع موجود دراین خصوص برطرف شده است.

روز گذشته همچنین در دیدار وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی با وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان، یادداشت تفاهم 5 میلیارد یورویی تامین مالی به امضاء رسید.

علی طیب نیا با بیان اینکه این دیدار گام دیگری در توسعه روابط دو کشور خواهد بود، اظهار داشت: هدف از امضای این یادداشت تفاهم، ایجاد چارچوبی برای تعمیق همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی در حوزه اقتصادی از طریق تامین مالی پروژه های زیر بنایی، عمرانی و تولیدی توسط بانکها و موسسات مالی و شرکت های کره ای می باشد.

وی افزود: شرکت بیمه تجاری کره جنوبی "کی شور" (K-Sure)، منابع مالی تا سقف 5 میلیارد یورو برای تامین مالی پروژه ها در ایران فراهم خواهد نمود.

وزیر اقتصاد کشورمان در ادامه این دیدار خاطرنشان کرد: ما علاقه مندیم روابطمان را در دوران پسا تحریم با کشورهای شرق آسیا توسعه دهیم و در این میان، کره جنوبی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

طیب نیا جمعیت 80 میلیونی ایران، بازار بزرگ داخلی، دسترسی به بازار 400 میلیونی کشورهای همسایه، ذخایر عظیم نفت و گاز، امنیت، نیروی کار متخصص، بهبود محیط کسب و کار، برخورداری از قوانین مترقی و حمایت از سرمایه گذاری را فرصت مناسبی برای شرکتهای کره ای برای سرمایه گذاری در ایران عنوان کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: ما آمادگی کامل برای سرمایه گذاری شرکتهای کره ای در حوزه های صنعت، خودروسازی، صنایع وابسته به نفت و گاز و گردشگری در ایران را داریم و معتقدیم توسعه روابط اقتصادی می تواند زمینه ساز ایجاد روابط مستحکم سیاسی دو کشور نیز باشد.

در ادامه این دیدار، جو هیونگ وان، وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با وزیر اقتصاد کشورمان ، خواستار همکاری های مالی، اقتصادی و تامین مالی دوکشور شد.

هیونگ وان با اشاره به جایگاه ممتاز ایران در منطقه افزود: جمهوری اسلامی ایران برای ما یک شریک مطمئن بوده و همانگونه که در دوران تحریم روابطمان را با ایران حفظ کردیم این انگیزه و اراده وجود دارد که در دوران پساتحریم بتوانیم همکاری های اقتصادی جدیدی را آغاز کنیم.

گفتنی است در پایان این دیدار یادداشت تفاهم تامین مالی 5 میلیارد یورویی پروژه های زیربنایی ایران توسط محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد   و رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران مدیرعامل شرکت بیمه تجاری "کی شور" به امضاء رسید.

کد خبر 4690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =