تدوام رایزنی با آلمانی ها برای حضور درایران

 شرکت های آلمانی آماده حضور در ایران هستند اما تاکنون هیچ تفاهم نامه و یا قرار داری با آنها امضا نشده است و مذاکره با این شرکت ها ادامه دارد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اگزیم نیوز، مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه جشنواره تعالی صنعت پتروشیمی در جمع خبرنگاران  درباره جذب سرمایه گذاری خارجی اظهار کرد: از اروپا و آسیا، شرکت های بسیاری مراجعه کردند و با توجه به استعداد صنعت پتروشیمی ایران و شرایط موجود در کشورمان اشتیاق بسیاری برای سرمایه گذاری نشان دادند.
 
شاهدایی با تاکید بر این که همگی شرکت های مراجعه کننده به ایران در مرحله بررسی شرایط هستند، گفت: انتظار می رود به تدریج قراردادهای سرمایه گذاری منعقد شود. هلدینگ های پتروشیمی با شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران درحال مذاکره هستند.
 
وی با تاکید بر این که شرکت های امریکایی مراجعه کننده درصدد فروش محصولات خود و نه سرمایه گذاری بوده اند، درمورد اشتیاق بزرگترین شرکت پتروشیمی آلمان برای سرمایه گذاری در ایران گفت: شرکت درحال ارزیابی شرایط است؛ ما همه موقعیت های لازم را برایشان فراهم می کنیم اما هنوز تفاهم نامه یا قراردادی امضاء نشده است.
 
معاون وزیر نفت با اشاره به مذاکرات انجام شده با باسف آلمان گفت: این شرکت در حال ارزیابی میزان خوراک، مکان و شرایط سرمایه گذاری در ایران است و هنوز هیچ تفاهمنامه ای امضا نشده است.
 
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام خبر ایجاد فاز 2 منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر، گفت : در مرحله شناسایی فاز 2 منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر هستیم.
 
 وی ادامه داد: یکی از وظایف شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ایجاد زیرساخت برای توسعه صنعت پتروشیمی است و درصدد هستیم دو هاب جدید ایجاد کنیم و بخش خصوصی نیز درحال سرمایه گذاری و تکمیل دو هاب دیگر پتروشیمی است.
 
وی تصریح کرد: اولویت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، تکمیل طرح های نیمه کاره و کمک به آن ها برای جذب سرمایه به ویژه خارجی، ورود تکنولوژی، رسیدن واحدها به ظرفیت کامل تولید، رفع موانع تولید، افزایش بهره وری، رفع مشکلات خوراک و جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در طرح های پتروشیمی است.
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که صنعت پتروشیمی، صنایع نفت و گاز را از خام فروشی نجات می دهد، اظهار کرد: در بخش میان دست پتروشیمی باید به تامین خوراک برای پایین دست توجه شود؛ صنایع تکمیلی شامل صنایع اشتغالزایی کشور می شود و اغلب نیاز به تکنولوژی خاص دارند اما به دلیل تحریم ها نتوانستند لایسنس های لازم را بگیرند.
 
وی ادامه داد: این شرکت برای رفع موانع تولید در واحدهایی که ظرفیت نصب شده دارند اما نتوانسته اند به ظرفیت کامل برسند، اقدام خواهد کرد تا شاهد افزایش بهره وری باشیم.
 
شاهدایی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران را به عنوان سازمان توسعه ای در ماموریت جدید جذب سرمایه گذار و جذب سرمایه های خارج از کشور دانست و گفت: تلاش می شود در طرح های پتروشیمی سرمایه گذاری به صورت مستقیم انجام شود.
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران انتقال فناوری به داخل کشور را از مهمترین ماموریت ها دانست و گفت: در دوران تحریم با وجود همه مشکلات موجود سعی شد موانع از سر راه توسعه صنعت رفع شود، اما بحث فناوری حل نشده است.
 
وی با اشاره به این که ایران از لحاظ فناوری در صنایع تکمیلی و میانی صنعت پتروشیمی عقب است، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید در این زمینه پیش قدم باشد.
 
 
شاهدایی با بیان این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به دنبال فناوری هایی است که بتواند صنایع پایین دستی را تکمیل کند، تصریح کرد: پتروشیمی صنعتی است که با ایجاد ارزش افزوده کشور را از خام فروشی نجات می دهد.
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران باید در صنایع پایین دست به منظور تامین خوراک برای صنایع میان دست حرکت کند تا صنایع پایی دست به دلیل سودآوری و اشتغال خوراکشان تامین شده باشد.
 
شاهدایی درباره طرح هایی که آغاز نشده است و یا پیشرفت زیر ١٠ درصد داشته اند، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی محرک های را ایجاد می کند تا این طرح ها فعال شوند و از آنها تعهد گرفته شده است که فعالیت های خود را در بازه زمانبندی شده از سوی این شرکت آغاز کنند تا به شرایط لازم برسند در غیر این صورت مجوز آنها لغو می شود.
کد خبر 4762

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =