۱۰ اولویت راهبردی در  برنامه ششم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: ما این برنامه را با اولویت حل مسائل آب، محیط زیست، صندوق های بازنشستگی، اشتغال، بهبود فضای کسب و کار، فناوری‌های دانش بنیان، حمل و نقل، گردشگری و معادن به مجلس پیشنهاد کرده ایم و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز در آن لحاظ شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز، محمدباقر نوبخت دیشب در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با بیان اینکه دولت از ظرفیت و توان نمایندگان مجلس فعلی که به هر علت موفق به کسب رای ملت نشده اند در بخش های مختلف استفاده خواهد کرد، افزود: بالاخره ما برای پیشبرد برنامه های مختلف کشور و همچنین تحقق چشم انداز ۲۰ ساله بویژه در رقابت های  منطقه و جهانی نیازمند استفاده از همه ظرفیت ها هستیم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: بر همین اساس از این نمایندگان در بخش های مشاوره، اجرایی، نظارت، برنامه ریزی و مطالعاتی دعوت به همکاری می کنیم تا به دولت کمک کنند چرا که این نمایندگان همگی سرمایه انسانی نظام هستند. هم اکنون نیز در دور میز دولت اعضای کابینه از تنوع سلایق سیاسی برخوردارند که به کشور خدمت می کنند.

وی با اشاره به انتخابات و حضور پرشور مردم در این میدان گفت: دولت انتظار دارد که مجلس آینده در ریل گذاری پیشبرد امور همراه دولت  باشد و به جای پیله  کردن و بزرگ کردن برخی مسائل و همچنین تبدیل موضوعات کوچک به یک چالش  به دولت مجوزهای لازم را بدهد تا دولت هم  به تعهداتی که به مردم داده است عمل کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشورر افزود: مجلس نهم نیز کمک های زیادی را به دولت  کرد و ما از آنان قدردان هستیم؛ اینکه برخی نمایندگان مواضع خاصی را در قبال دولت داشتند نباید به حساب  مجموع مجلس گذاشت. در مجلس نهم تعداد زیاد سوالات از دولت یا عدم  رای اعتماد به اعضای کابینه در نوع خود بی سابقه بود با این حال جمع بندی ما  از این مجلس منصفانه است.

وی افزود: انتخابات اخیر ظرفیت زیادی را برای دولت در فضای پسابرجام ایجاد کرد و انشاء الله سال ۹۵ به مراتب بهتر از سال ۹۴ خواهد بود.

نوبخت با اشاره به برخی انتقادها به اعضای دولت از سوی نمایندگان گفت: متاسفانه تعدادی از نمایندگان اتهامات ناروا  و توهین آمیز به دولت  وارد کردند اما پاسخ ما این است که اگر کوچکترین ادله ای درباره سخنانشان دارند حتما به مراجع قضایی مراجعه کنند تا موضوع رسیدگی شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان اینکه برای سال ۹۵ رشد اقتصادی بین ۵ تا ۶ درصدی را پیش بینی می کنیم، افزود: بیشتر مراجع اقتصادی نیز همین رشد را برای سال آینده در نظر گرفته اند و امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی مناسب به این رقم برسیم.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص بودجه گفت: نمایندگان فرصت کافی برای تصویب بودجه سال ۹۵ در اختیار دارند و اگر حداکثر تا هفته سوم فروردین بودجه تصویب شود ما آن را از فروردین ماه  اعمال خواهیم کرد.

امسال کسری بودجه صفر بود

نوبخت درباره مباحث مطرح شده مبنی بر کسری بودجه ۴۵ هزار میلیارد تومانی با رد این خبرها گفت: حتی در شبکه ۵ تلویزیون نیز به نقل از من چنین سخنی گفته شد اما این حرف نادرست است چرا که تراز عملیاتی را با کسری بودجه اشتباه گرفته اند. امسال کسری بودجه در حد صفر بود و رفته رفته گامهای عملی برخواهیم داشت تا هزینه های بودجه را از درآمدهای آن کسر کنیم و درآمدها  از هزینه  پیشی بگیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره سرنوشت یارانه ها در سال ۹۵ نیز تاکید کرد: آهنگ کند حذف یارانه در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت اما در این زمینه به گونه ای عمل خواهیم کرد تا به دهک‌های پایین فشاری پایین وارد نشود.

نوبخت افزود: دهکی که وضعش خیلی مناسب باشد شاید به دهک هم نرسد اما چند دهک پایین داریم که آنها نیازمند یارانه هستند و دولت نیز بر همین اساس احتیاط می کند تا به آنان آسیبی وارد نشود. البته به مردم هم گفته ایم که اگر یارانه هر فردی کم شود دوباره به خود مردم بر می گردد و ما این موضوع را در کمک به طرح تحول سلامت به منظور کاهش هزینه های بهداشت و درمان به اثبات رسانده ایم.

سخنگوی دولت اشاره ای به ایام نوروز و نیاز مردم به  میوه کرد و گفت: خوشبختانه برای تنظیم بازار میوه شب عید ۴۲ هزار تن پرتقال و ۱۸ هزار تن سیب  را  در نظر گرفته ایم تا در این خصوص مشکلی برای مردم بوجود نیاید.

نوبخت همچنین با بیان اینکه افزایش حقوق همه کارمندان ۱۲ درصد و متناسب با  میزان تورم خواهد بود، خاطرنشان کرد: البته برای حقوق بگیران بویژه بازنشستگانی که حقوق آنها زیر یک میلیون تومان است افزایش تا ۲۰ درصد خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما قصد داریم در سال آینده فاصله بین حقوق ها و تبعیض های موجود را  کاهش دهیم تا در سالهای آینده نیز این مشکل بیشتر حل شود، گفت: البته برای برخی دستگاهها افزایش ۳۵ درصدی فوق العاده شغل را در نظر گرفته ایم و بر همین اساس بودجه برخی دستگاهها در اواخر سال ۹۴ در این باره تامین شد و برخی دیگر نیز در سال ۹۵ تامین می شود  و منابع مالی آن نیز در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره برنامه  ششم نیز گفت: ما این برنامه را با اولویت حل مسائل آب، محیط زیست، صندوق های بازنشستگی، اشتغال، بهبود فضای کسب و کار، فناوری‌های دانش بنیان، حمل و نقل، گردشگری و معادن به مجلس پیشنهاد کرده ایم و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز در آن لحاظ شده است.

وی همچنین تصریح کرد: در سال آینده پاداش بازنشستگی همه همکاران ما با مجموع بودجه ۴۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.

نوبخت در بخش پایانی سخنانش اشاره ای به اجرای برجام و رفتار طرف مقابل کرد و گفت: دولت این موضوع را رصد می کند اما آنها آنچه که تاکنون تعهد کرده همانند لغو تحریم ها  به آن عمل کرده اند اما ما نیز باید در برابر آنها احتیاط کنیم.

وی افزود: سوئیفت هم اجرایی شد اما به علت آنکه ارتباطی بین برخی بانک‌های ما با بانک های دیگر سالها برقرار نبود این ارتباط  زمان می برد در عین حال اگر طرف مقابل به تعهد خود عمل نکند و نقض تعهد مشاهده کنیم ما نیز متقابلا برخورد خواهیم کرد.

رشد اقتصادی ۹ ماهه ۰.۷ درصد شد

سخنگوی دولت درباره نرخ رشد اقتصادی امسال بیان کرد: در سال جاری نتوانستیم مثل سال گذشته در ایجاد رشد اقتصادی موفق باشیم رشد نیازمند سرمایه گذاری است، برهمین اساس به جز منابع محدود نفتی درآمد دیگری نداشتیم، لذا رشد اقتصادی امسال هر چند مثبت است اما باید اذعان داشت که برای سه ماهه سوم سال حدود ۰.۸ درصد و برای ۹ ماهه سال جاری ۰.۷ درصد رشد مثبت داشتیم.  

وی تصریح کرد: در بخش خدمات رشد کند بود اما در بخش کشاورزی شاهد رشد قابل توجهی بودیم، ضمن اینکه رشد در حوزه صنعت مطلوب نبود، لذا انتظار برای خروج از رکود حاصل نشد اما باید اعتراف کرد که نسبت به گذشته قابل تقدیر است.

کد خبر 4808

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =