شرایط احیای روابط بانکی کاملا مهیا است

رییس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر اقتصاد اسلواکی ضمن پیشنهاد گسترش همکاری های طرفین‌ ، با توجه به تاثیرگذاری این کشور در تصمیم سازی موضوعات بانکی اروپا، خواهان بازگشت رتبه اعتباری ایران به  شرایط پیش از تحریم شد

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی اله سیف با بیان اینکه سابقه مثبتی در روابط بانکی بین دو کشور اسلواکی و ایران از گذشته وجود داشته است گفت:  امیدواریم در شرایط حاضر و با اجرایی شدن  برجام بستر مناسب همکاری های اقتصادی با عزم مسئولین دو کشور فراهم و بیش از پیش گسترش یابد. 

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت رعايت استانداردهاي روز بانکی در ارتباط با اصول حاكميت شركتي و شفافیت‌، گفت: بانك هاي ايراني به ضوابط بین المللی پایبند هستند، هـيچگونه نقشي نیز در تحميل جريمه به بانك هاي اروپايي نداشته اند‌ و از این بابت متاسف هستم.
وی با تصریح اینکه بانک‌ های ایرانی در مراوده با بانک های اروپايي عملکرد بسيارمثبتی داشته و عموماً‌ تعهدات خود را ایفا کرده اند افزود: کارگزاران اصلي بانک هاي ایرانی اغلب جزء  کارگزاران بانک هاي تراز اول  اروپایی و بين المللي بوده اند، در حال حاضر نيز با توجه به فضاي مثبت پس از اجراي برجام شرايط براي ايجاد و تقويت روابط بانكي كاملاً مهياست و در صورت وجود هرگونه ابهام و سوال، بانک مرکزی ایران آماده رفع آنها در جلسات مشترک است.

 

سیف با اشاره به اینکه بدلیل شرایط تحریم و عدم وجود ارتباطات بانكي بین المللی، استانداردهاي بانكي در بانک های ایرانی به صورت كامل عملياتي نشده است، ‌تصریح کرد: البته بانک مرکزی زمینه انطباق بانک های ایرانی با استانداردهای بال 2 و 3 و مقررات حاكميت شركتي از طریق ابلاغ بخشنامه های متعدد به بانک ها را فراهم کرده و با الزامات خاص  موجب اصلاح تدريجي ساختار بانک ها شده است.
رییس شورای پول و اعتبار با اعلام خبر تصویب نهایی قانون مبارزه با تامین مالی تروریسیم گفت: با تصویب قوانین ضدپولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسیم ضمن مذاکره با برخی از  روسای کل بانک های مرکزی اروپا زمینه خروج نام ایران از لیست كشورهاي غير همكار فراهم شده است و بر این اساس بانک های اسلواکی می توانند بدون نگرانی با بانک های ایرانی همکاری کنند.
سیف با تاکید بر انجام اقدامات مناسب بانک مرکزی در پسابرجام از جمله تعیین تکلیف اقلام باز و تسویه حساب با مؤسسات بيمه صادراتي در سایر کشورها گفت: در همين مدت كوتاه بانک مرکزی اقدام به تسویه حساب و تعیین تکلیف اقلام باز طرف های تجاری خود از جمله بیمه های ساچه ، کوفاس و مؤسسه بيمه صادراتي اتريش و نهايي شدن روش تسويه با هرمس کرده است.
وي پیشنهاد ایجاد دفاتر نمایندگی و یا شعب بانک های اسلواکی در ایران را  به منظور همکاری های گسترده ارایه کرد و مورد استقبال طرف اسلواکی قرار گرفت.

در این نشست واسیل هوداک وزیر اقتصاد اسلواکی ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: روابط بانکی هسته روابط دو کشور را تشکیل خواهد داد و دولت اسلواکی مایل است با بانک های دولتی و خصوصی سایر کشورها از جمله ایران همکاری و مراوده داشته باشد.

وی با بیان اینکه شرط لازم ایجاد روابط بانکی شفافیت موضوعات و رفع ابهامات و محدودیت های بین المللی است گفت: برخی بانک های اروپایی نسبت به همکاری با بعضی از  بانک های ایرانی حساسیت های خاصی دارند و نگران مقررات پولشویی و تامین مالی تروریسیم هستند، اگرچه دولت اسلواکی در چارچوب مقررات بین المللی منعی برای گسترش روابط با بانک های غیرتحریمی ندارد و با انتخاب کشور اسلواکی در سال 2016 به عنوان یکی از مقامات تصمیم گیرنده در حوزه بانک های اروپایی تلاش خود را برای خروج نام ایران از لیست حامیان مالی تروریسم به کار خواهد گرفت.
   هوداک با تاکید بر اینکه مقررات بانکی اروپا پیچیدگی های خاصی دارد گفت: بر این اساس مایلیم به منظور آشنایی بانک های ایرانی با این مقررات دوره های آموزشی را برگزار کنیم و تجربیات خود را منتقل کنیم .

 

کد خبر 4857

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =