توقف واردات بنزین در سال ۹۵

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی از توقف واردات بنزین و رونق صادرات سایر فراورده ها در سال ۹۵ خبر داد

نشست خبری امروز مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی در حالی برگزار شد که دعوا بر سر استاندارد بنزین های وارداتی به کشور و میزان آن همچنان پابرجا است. به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز سید ناصر سجادی در این نشست خبری با اعلام این که پالایشگاه ستاره خلیج فارس در صورتی که سال 95 به بهره برداری برسد قادر به توقف برنامه واردات بنزین خواهد بود از پر بودن تمام مخازن پمپ های بنزین خبر داد. به گفته وی درسال 94 تاکنون رکورد مصرف بنزین مربوط به روز دوازدهم فروردین است که در حدود 106 میلیون لیتر بنزین در این روز به مصرف رسید.

وی با بیان اینکه در 11.5 ماه گذشته از سال 94 به طور متوسط روزانه 70.6 میلیون لیتر بنزین در کشور به مصرف رسید و درحالیکه در مدت مشابه سال گذشته این رقم روزانه 69.2 میلیون لیتر بوده در یک سال گذشته تنها شاهد 2 درصد رشد مصرف بنزین در کشور بوده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران افزود: در سال جاری شاهد تک نرخی شدن بنزین از اوایل خردادماه بودیم و با تمام شدن تدریجی سهمیه 700 تومانی بنزین میزان مصرف این فرآورده نفتی منطقی شد و امارها نشان می‌دهد اگر چیزی به عنوان سهمیه باشد مردم سعی می‌کنند حتماً این سهمیه را دریافت کنند و مصرف کنند و تک نرخی شدن بنزین در عمل به منطقی شدن مصرف این فرآورده نفتی انجامیدو دیگر التهاب مصرف سهمیه‌ها در مصرف بنزین شاهد نبودیم.

سجادی با بیان اینکه در سال جاری در تمامی فرآورده‌های نفتی به جز بنزین کاهش مصرف داشتیم اذعان داشت دلیل عمده کاهش مصرف فرآورده‌های نفتی این است که سیاست توسعه گاز در دستور کار دولت قرار دارد و در تمام نقاطی که امکان جایگزینی گاز با مصرف فرآورده‌های نفتی وجود داشته باشد این سیاست اعمال خواهد شد.

وی افزود: در یازده ماه گذشته از سال 94 در مجموع شاهد کاهش 10 درصدی مصرف نفت سفید، کاهش 18 درصدی مصرف نفت گاز و شاهد کاهش 36 درصدی مصرف نفت کوره نسبت به مدت مشابه سال 93 بودیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خاطرنشان کرد: در 11.5 ماه ابتدایی سال 93 در مجموع روزانه به طور متوسط 160 میلیون لیتر فرآورده نفتی به جز بنزین در کشور به مصرف رسید که این رقم در مدت مشابه سال جاری به روزانه 126 میلیون لیتر کاهش یافت و در مجموع شاهد کاهش 12 میلیارد لیتری مصرف نفت کوره، نفت گاز و نفت سفید در یک سال گذشته بودیم.

سجادی گفت: در 11.5 ماه گذشته از سال 94 به طور متوسط روزانه 82.5 میلیون لیتر نفت گاز در کشور به مصرف رسید در حالیکه متوسط مصرف روزانه این فراورده نفتی در مدت مشابه سال قبل 100.6 میلیون لیتر بود و تنها از بخش مصرف نفت گاز 6.7 میلیارد لیتر صرفه جویی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه در تمامی فرآورده‌های نفتی به جز بنزین مازاد بر میزان مصرف تولید داریم و این تولید مازاد را به بخش صادرات اختصاص می‌دهیم گفت: تنها فرآورده‌ای که هنوز در تأمین آن به میزان نیاز مصرفی کشور کمبود داریم، بنزین است که با به مدار بهره برداری وارد شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس از مهر 95 واردات بنزین متوقف خواهد شد.

سجادی ادامه داد: در 11 ماهه سال 94، 117 هزار تن گاز مایع صادر شده است درحالی که این رقم در سال گذشته 24 هزار تن بوده است که از 5 برابر شدن صادرات این فراورده نفتی حکایت دارد.

وی افزود: در مدت گذشته از سال 94 حدود 5 هزار تن سوخت هواپیما صادر کردیم که عمده این صادرات به کشور افغانستان بوده درحالیکه در مدت مشابه سال گذشته این رقم 2.4 هزار تن بود.

کد خبر 4862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =