نرخ سود در بازار بین‌بانکی ۲۰.۲۹ درصد شد

آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهند که نرخ سود در بازار بین‌بانکی در هفته منتهی به بیست‌وپنجم فروردین‌ماه ۱۴۰۱ برابر با ۲۰.۲۹ درصد رسید که ۰.۱ درصد کمتر از هفته قبل از آن است.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اگزیم‌نیوز، نرخ سود در بازار بین‌بانکی در هفته منتهی به بیست‌وپنجم فروردین‌ماه با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به هفته قبل از آن به ۲۰.۲۹ درصد رسید. این نرخ در هفته نخست از آغاز امسال برابر با ۲۰.۳۶ درصد بود.

در صورتی که نرخ سود در این بازار را با نرخ سود در هفته اول سال مقایسه کنیم، این نرخ ۰.۱۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

براساس اعلام بانک مرکزی حداقل نرخ توافق بازخرید اوراق در بازار ۱۹ درصد بود. همچنین نرخ اعتبارگیری قاعده‌مند ۲۲ درصد و نرخ سپرده‌گذاری قاعده‌مند هم ۱۴ درصد اعلام شده است.

باید توجه داشت که نرخ «سود بازار بین بانکی» متفاوت از نرخ «سود بانکی» است. نرخ «سود بانکی» به میزان سود سپرده‌گذاری کوتاه و بلندمدت افراد در بانک‌ها تعلق می‌گیرد اما «نرخ سود بازار بین بانکی» به سودی که بانک‌ها از یکدیگر استقراض کرده‌اند پرداخت می‌شود.

بازار بین بانکی یکی از ارکان بازار پول است که در آن بانک‌ها و موسسات اعتباری برای تامین مالی کوتاه مدت و ایجاد تعادل در وضعیت نقدینگی خود با یکدیگر معامله می‌کنند و در فاصله زمانی کوتاه و با نرخ سودی معلوم بازپرداخت کنند.

در این بازار، بانک‌هایی که دارای مازاد منابع هستند به بانک‌های دچار کسری، قرض می دهند تا بتوانند از طرف دیگر نرخ سود را در بازار مدیریت کنند. همچنین این بازار کمک می‌کند تا بانک ها برای تامین نقدینگی به بانک مرکزی مراجعه نکنند در نتیجه از انبساط حجم نقدینگی جلوگیری می‌شود.

نوسانات نرخ در کوتاه مدت مثل نرخ ارز در حد یک تا دو درصد امری طبیعی است. یک روز ممکن است برداشت دولت ازحساب تنخواه بالا رفته باشد و تزریق ذخایر به بازار بین بانکی افزایش یافته و نرخ پایین رفته باشد یا برعکس ممکن است سپرده داران به بانک‌ها مراجعه داشته باشند و بانک‌ها با کمبود ذخایر مواجه شده باشند، این مورد تقاضا را بالا برده و نرخ را افزایش می‌دهد.

کد خبر 52214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =