شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس

دو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقدند عرضه خودرو در بورس کالا نخستین گام برای حمایت هم‌زمان از تولیدکننده و مصرف‌کننده، پیاده‌سازی بازاری شفاف و رقابتی برای خودرو و رسیدن به مرز تعادل قیمتی است.

به گزارش روز دوشنبه اگزیم نیوز، بورس کالا در هفته پایانی اردیبهشت، پذیرای عرضه خودرو در بورس کالا بود و معاملات آن با خودروی کارا آغاز شد، با آماده بودن بسترها و زیرساخت‌ها برای عرضه خودرو در بورس کالا، هدف از این رویکرد، استفاده از بازار شفاف و رقابتی و فروش با قیمت منصفانه است و چهارشنبه این هفته نیز عرضه‌های جذاب خودرو بر تابلوی بورس پیگیری می‌شود.

در همین زمینه کارشناسان و متخصصان، عرضه خودرو در بورس کالا را راهکاری برای شفاف شدن فرآیند معاملات خودرو می‌دانند و تاکید دارند در صورتی که عرضه با تقاضا همخوانی داشته باشد، بازار خودرو به مرز تعادل نزدیک می‌شود.

بیش‌تر نمایندگان خانه ملت هم همسو با طیف کارشناسان تاکید دارند با شفاف شدن فرآیند معاملات خودرو از طریق عرضه در بورس کالا، زمینه‌های بروز رانت میل به صفر می‌کند و سیاست‌گذار می‌تواند با تنظیم عرضه و تقاضا، بازار را به شرایط متعادلی برساند.

«محسن علیزاده و مسلم صالحی»، دو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همسو با این نظرات و حمایت از عرضه خودرو در بورس تاکید دارند: عرضه خودرو در بورس کالا ضمن شفافیت در نظام توزیع، باعث شکل‌گیری رقابت سالم در میان خودروسازان می‌شود. 

علیزاده که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس است در این خصوص می‌گوید: با عرضه خودرو در شرایط رقابتی با استفاده از سازوکار عرضه و تقاضا، رانت از بین می‌رود و برای رهایی از فرآیند غیر شفاف و حذف نظام ناکارآمد فعلی توزیع، راهکار اصولی و هدفمند، عرضه در بورس کالاست.

این عضو ناظر در مجلس در شورای‌عالی بورس تصریح می‌کند: با رونق معاملات خودرو در بورس کالا و حمایت کامل دولت از این شیوه شفاف معاملات، می‌توان شاهد از بین رفتن حاشیه بازار و حذف شکل‌گیری قیمت‌های غیرواقعی در بازار آزاد بود و به این ترتیب سودی که تاکنون از فاصله زیاد قیمت‌های کارخانه و بازار به جیب دلالان می‌رفت، این بار به تولیدکننده و همچنین با کشف قیمت‌های معقول‌تر به مصرف‌کننده می‌رسد. 

همچنین «مسلم صالحی»، دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو ناظر در مجلس در شورای‌عالی بورس نیز در این باره می‌گوید: عرضه خودرو در بورس کالا، خودروسازان را به شرایط رقابتی نزدیک می‌کند و سبب می‌شود از طریق سازوکار رقابتی اقدام به فروش تولیدات خود کرده، بنابراین این اقدام عاملی در جهت توسعه خطوط تولید خودروسازان به شمار می‌رود.

به گفته این دو نماینده مجلس، باید سود حاصل از معاملات به جای دلالان به تولید سرازیر شده و صرف توسعه شود، از سوی دیگر عرضه در بورس کالا سبب تسریع دسترسی مصرف‌کننده و مردم به خودرو می‌شود.

صالحی و علیزاده، هر دو بورس کالا را عامل شفاف‌سازی معاملات خودرویی می‌خوانند و می‌گویند: چنانچه برنامه دولت ایجاد شفافیت و تعادل بخشی به بازار خودرو است، باید بداند این موضوع از بستر بورس کالا می‌گذرد.

کد خبر 53394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =