اجرای سامانه مودیان مالیاتی باعث بهبود اقتصاد ایران خواهد شد/ راه‌های فرار مالیاتی بسته می‌شود

نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق ایران با بیان اینکه اجرای سامانه مودیان مالیاتی و پایانه‌های فروشگاهی یکی از عوامل مؤثر در بهبود اقتصاد کشور خواهد بود، گفت: با اجرای صحیح این سامانه‌ها علاوه بر شفافیت مالی، جلوی فرارهای مالیاتی نیز گرفته خواهد شد.

به گزارش اگزیم نیوز، «عباس جبال بارزی» روز پنجشنبه با اشاره به اینکه دیدگاه تمام دولت‌ها این است که کشور را با درآمدهای مالیات اداره کنند، اظهار کرد: این یک اقدام بسیار مهم و اساسی در حوزه اقتصادی کشور به شمار می‌رود و هم‌اکنون با توجه‌ به شرایط اقتصادی کشور اجرای طرح سامانه مودیانی کمی زمان‌بر خواهد بود.

وی ادامه داد: نظام جامع مالیاتی در کشور شفاف‌سازی و اجرا نشده و باید تمامی بخش‌ها اطلاعات و مدارک خود را در این سامانه‌ها ثبت کنند و بعد از آن اقدام به اخذ مالیات شود که در شرایط کنونی چنین اقدامی کمی زمان‌بر خواهد بود.

جبال بارزی توضیح داد: در صورتی که موانع و مشکلات و ثبت نشدن کامل اطلاعات در این حوزه حل نشود، فشار بر دوش عده‌ای خاص وارد خواهد شد؛ بنابراین درصورتی‌که سامانه مودیان مالیاتی و پایانه‌های فروشگاهی اجرایی شود، خود یکی از عوامل مؤثر در بهبود اقتصاد کشور خواهد بود.

فقط ۱۵ درصد اظهارنامه‌ها توسط سامانه‌ها بررسی می‌شود

نایب‌رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق ایران تأکید کرد: در نظام  مالیاتی کشور به‌طور مثال در ۱۰۰ هزار اظهارنامه تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد توسط سامانه‌ها رسیدگی شود و مابقی در قالب  اعتماد به همان اظهارنامه، برگه تشخیص صادر می‌شد؛ البته با وجود قانون مالیاتی که باید از سال ۹۷ سامانه مودیان مالیاتی و پایانه‌های فروشگاهی اجرا می‌شد اما این اتفاق رخ نداده است.

وی بیان کرد: کماکان ۸۰ تا ۹۰ درصد اظهارنامه‌ها همچنان اینگونه رسیدگی می‌شود، در حالی که در بسیاری از کشورهای دنیا  چنین اتفاقی رخ‌ نمی‌دهد.

فرایند مالی تمامی کسب‌وکارها باید شفاف شود

جبال بارزی با بیان اینکه مهم‌ترین خواسته در بخش مالیات آن است تبصره‌ها به‌صورت واقعی اجرا و رسیدگی‌ها افزایش یابد، افزود: به طور قطع با اجرای طرح سامانه مودیان شاهد افزایش درآمدها و اعتماد بیشتر مودیان مالیاتی خاهیم بود و از سوی دیگر رسیدگی‌ها در این حوزه تقویت و دقیق‌تر خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق ایران با اشاره به اینکه باید در خصوص سامانه مؤدیان مالیاتی در پایانه‌های فروشگاهی توضیح درست و دقیق‌تری داده شود، گفت: تمامی پایانه‌های فروشگاهی باید به سامانه مالیاتی متصل شوند، چراکه فرایند مالی تمامی کسب‌وکارها باید شفاف شود.

وی بیان کرد: در اجرای این طرح باید تمامی خریدها مشخص شود، چراکه ممکن است پول جابه‌جا و یا به همکاری قرض داده شود و این نقل و انتقال پول نباید در در درآمدها محاسبه و برای آن مالیات در نظر گرفته شود، بنابراین در پایانه‌های فروشگاهی ابتدا باید توسط  نماینده‌ها تعیین شود و  آن دستگاه‌هایی که قرار است نصب شود تنها  برای خرید باشد. زمانی که در این دستگاه کارت بانکی کشیده شده و این به معنای آن است  که خرید انجام‌شده و به‌عنوان درآمد محسوب خواهد شد

سامانه مودیان مالیاتی مانع افزایش تورم خواهد شد

جبال بارزی تاکید کرد: باید تمامی هزینه‌ها و قیمت تمام‌شده و ابعاد آن ازجمله سود و زیان برای پرداخت مالیات بررسی شود.

نایب‌رئیس کمیسیون  صنعت و معدن  اتاق ایران گفت: این سامانه درصورتی‌که دقیق باشد، به شفاف‌تر شدن وضعیت مالیاتی کمک می‌کند و از سوی دیگر اجرای آن مانع افزایش تورم خواهد شد؛ همچنین  شاهد افزایش درآمدهای دولت خواهیم بود.

وی یادآور شد: فرار مالیاتی در جاهایی رخ می‌دهد که هیچ‌کس اطلاعات نمی‌دهد. کسانی که قاچاقی کالا وارد کشور می‌کنند، باید شناسایی و دقیق و شفاف‌تر بررسی شود.

جبال بارزی  اظهار داشت: باید  نظام شفاف مالیاتی را اجرا کرد و شرط آن هم این است که تمام  کسانی که فعالیت اقتصادی دارند، شناسایی و تمام  حساب‌های بانکی به سیستم مالیاتی وصل شود. کسانی که فعالیت اقتصادی  انجام می‌دهند باید بدانند که با کار کردنشان قرار نیست، مالیات اضافه برای آنها  ثبت شود بلکه این طرح به شفافیت کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

کد خبر 54456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =