به‌زودی آب سد تالور به همدان می‌رسد/ افزایش ۵ درصدی حجم ورودی آب به سدهای کشور

سخنگوی صنعت آب با اعلام اینکه به‌زودی آب سد تالور به شهر همدان خواهد رسید و مشکلات آبی را برطرف خواهد کرد، گفت: بارندگی‌های امسال نسبت به پارسال ۳۰ درصد رشد داشته است، اما نسبت به شرایط نرمال ۱۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش اگزیم نیوز، «فیروز قاسم‌زاده» روز یکشنبه در نشست خبری ضمن عذرخواهی از مردم همدان به لحاظ شرایط پیش‌آمده در موضوع آب، خاطرنشان کرد: از روزهای نخست بروز این حادثه مجموعه وزارت نیرو در کنار نیروهای محلی همه تلاش خود را بکار گرفتند تا از سختی پیش‌آمده برای مردم بکاهند.

وی با بیان آنکه قرار بود تصفیه‌خانه این شهر تا اواسط شهریورماه امسال وارد مدار شود؛ اما با توجه‌ به افزایش دما و کاهش بارندگی این اتفاق نیفتاد و سبب بروز این اتفاق شد، افزود: طی یک هفته با منابع جایگزین آب مورد نیاز را تأمین کردیم و اکنون آب مورد نیاز تأمین است. با توجه‌ به در مدار نبودن تصفیه‌خانه ناپایداری وجود دارد و افت فشار و قطعی هم به همین دلیل است.

تداوم خشکسالی‌ها؛ رشد ۳۰ درصدی بارندگی‌ها و افزایش ۵ درصدی حجم ورودی به سدها

سخنگوی صنعت آب درباره وضعیت منابع آبی و بارش‌های کشور گفت: امسال هم مانند سال گذشته خشکسالی تداوم دارد و همین امر سبب شده با کاهش سطح منابع آب‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها روبرو شویم.

قاسم‌زاده افزود: بارندگی‌های امسال با وجود آنکه نسبت به پارسال ۳۰ درصد رشد داشته؛ اما نسبت به شرایط نرمال ۱۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین ۳۰ درصد رشد بارندگی تنها ۵ درصد حجم ورودی به سدها را افزایش داده است.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: اکنون سدها ۴۱ درصد پرشدگی دارند درحالی‌که می‌بایست ۵۰ درصد پرشدگی داشته باشند که این کاهش ناشی از شرایط خشکسالی است.

خروجی سدها نسبت به پارسال ۱۸ درصد کاهش یافت

قاسم‌زاده، از کنترل خروجی سدها خبر داد و گفت: امسال خروجی سدها نسبت به پارسال ۱۸ درصد کاهش‌یافته است. البته اقدام‌های صورت‌گرفته سبب شد امسال مردم با کمترین تنش آبی روبرو شوند و همین اقدام‌ها تأمین برق از سدهای برق‌آبی را هم ممکن کرد.

وی خاطرنشان کرد: پارسال حدود ۳۰۰ شهر و ۸ هزار روستای کشور در شرایط تنش آبی بودند و برهمین اساس در دولت سیزدهم طرح‌های متنوعی برای تأمین آب تدارک دیده شد.

وی طرح جهادی آبرسانی روستایی را یکی از این طرح‌ها ذکر و تصریح کرد: در قالب این طرح به ۱۰ هزار روستا آبرسانی و ۷ هزار و ۱۰۰ روستا نیز توسط قرارگاه خاتم آبرسانی می‌شود. همچنین سه هزار روستا توسط بخش خصوصی و نیروهای جهادی آبرسانی می‌شوند که تاکنون این بخش ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در کل طرح‌های جهاد آبرسانی ۷۰ درصد پیشرفت دارند.

قاسم‌زاده درباره طرح آبرسانی غدیر هم گفت: این طرح آب با کیفیت و کمیت پایدار را برای مردم خوزستان تأمین کرده است.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: زمانی که رئیس‌جمهوری دولت سیزدهم به استان خوزستان سفر کردند در جریان طرح بلندمدت غدیر قرار گرفتند و با وضعیت پیش‌آمده دستور دادند طرح میان‌مدت غدیر با ویژگی‌های خاص جایگزین طرح قبلی شود.

وی افزود: طبق برنامه بنا بود این طرح با ۲۵ هزار میلیارد تومان اجرایی شود؛ اما ما با یک بیست و پنجم این اعتبار و طی مدت ۱۰ ماه طرح را اجرا کردیم.

وی ادامه داد: طرح میان‌مدت غدیر براساس نظر کارشناسان مقرر بود ۳۶ ماهه اجرایی شود؛ اما با تلاش دولت سیزدهم و بکارگیری ۲ هزار نیروی متخصص و سه شیفت کاری در مدت ۱۰ ماه به سرانجام رسید. همه تجهیزات بکار رفته در طرح آبرسانی غدیر ساخت داخل است و بسیاری از کارخانه‌های داخلی همه ساخت قطعات خود را اختصاص به این طرح دادند تا در مدت کوتاهی به سرانجام برسد.

تدارک لازم برای تأمین آب در پاییز/ باروری ابرها پیگیری می‌شود

سخنگوی صنعت آب افزود: باوجودی که پیش‌بینی بارش برای پاییز مناسب نیست و زیر نرمال خواهد بود؛ اما در زمستان پیش‌بینی‌ها این است که بارش فراتر از نرمال باشد؛ بنابراین برای تأمین آب شرب مشکلی نخواهیم داشت.

قاسم‌زاده درباره تأمین آب پاییزی و اینکه با توجه‌ به تأخیر دو ماهه آغاز بارندگی‌ها پیش‌بینی های لازم صورت گرفته است، درباره باروری ابرها، گفت: این برنامه در دولت دنبال می‌شود؛ اما زمانی که توده هوا فعال باشد نسبت به باروری اقدام خواهد شد.

سخنگوی صنعت آب درباره حقابه هیرمند نیز اظهار داشت: در سفر وزیر نیرو به افغانستان و طی مذاکراتی که انجام شد قرار شد آب به سمت گود زره نرود و سازه اصلاح شوکه نشد و آب به سمت گود زره جاری شد. تاکنون ۱۹ میلیون مترمکعب آب وارد چاه نیمه‌ها شده و سرجمع در سال جاری ۲۷ میلیون مترمکعب آب به ایران رسیده است.

وی درباره حقابه زاینده‌رود هم گفت: بنا بود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد سد شود؛ اما با تغییرات پیش‌بینی‌ها مقرر شد ۹۵۰ میلیون مترمکعب ورودی داشته باشیم که تاکنون ۹۵۸ میلیون مترمکعب محقق شده است، این میزان آب پاسخگوی نیاز پایین‌دست و کشاورزی و شرب نبود، ما جلسات متعددی با مردم و کشاورزان داشتیم و در شرق و غرب اصفهان آب شرب تأمین و ۵ نوبت آب به غرب و ۳ نوبت هم برای شرق رهاسازی شد.

سخنگوی صنعت آب افزود: قرار شد ۳۲۰ میلیون مترمکعب برای کشاورزان اصفهان و ۷۵ میلیون مترمکعب برای کشاورزان چهارمحال تأمین شود اکنون پیش‌بینی این است که آب شرب بدون مشکل تأمین شود. اما لازم است مدیریت مصرف هم صورت گیرد.

قاسم‌زاده با بیان آنکه در حال حاضر زاینده‌رود ۱۹۴ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد کاهش دارد، گفت: باتوجه‌به شرایط بارش پاییز کشت پاییزه نیز با تأخیر انجام خواهد شد.

کد خبر 56150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =