صادرات ۳۴ میلیون دلار پیاز در ۷ ماهه امسال/ ۱۰۱ هزار تن پیاز در مهرماه صادرات شد

مدیرکل دفتر صادرات وزارت جهاد کشاورزی از صادرات ۱۰۱ هزار تن پیاز به ارز ۱۴ میلیون دلار در مهرماه امسال خبر داد و گفت: در ۷ ماهه امسال ۲۴۶ هزار تن پیاز به ارزش ۳۴ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده که نسبت به سال گذشته ۸۴ هزار تن رشد داشته است.

به گزارش روز پنجشنبه اگزیم نیوز، «محرم سلطانی» درباره وضعیت صادرات پیاز افزود: طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در مهرماه امسال ۱۰۱ هزار تن محصول پیاز به ارزش حدود ۱۴ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شده که بخشی از این صادرات به دلیل افزایش تقاضای پاکستان بوده است.

وی با بیان اینکه صادرات پیاز در مهرماه سال گذشته ۷۱ هزار تن بوده است، بیان کرد: سیل اخیر در پاکستان باعث افزایش صادرات محصولات جالیزی از جمله پیاز به این کشور شده است.

رشد ۸۴ هزار تنی صادرات پیاز نسبت به سال گذشته

مدیرکل دفتر صادرات وزارت جهادکشاورزی گفت: براساس آمار ۷ ماهه سال ۱۴۰۱، ۲۴۶ هزار تن محصول پیاز به ارزش بیش از ۳۴ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده که رشد ۸۴ هزار تنی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

سلطانی خاطرنشان کرد: میزان صادرات در ۷ ماهه سال ۱۴۰۰ حدود ۱۶۲ هزار تن به ارزش ۲۷.۲ میلیون دلار بوده است.

به گفته وی، در سال ۱۴۰۰ مجموع پیاز صادراتی بیش از ۳۷۲ هزار تن بوده است.

اعمال عوارض ۱۲۰ درصدی صادرات پیاز

مدیرکل دفتر صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افزایش قیمت پیاز سر مزرعه نگرانی برای تولید سال آینده به دلیل اجرای الگوی کشت در کشور و تعیین عوارض صادراتی نداریم و هیچ مشکلی در این خصوص رخ نخواهد داد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر عوارض صادراتی محصول پیاز ۱۲۰ درصد است، منتهی برای استان‌هایی که قطب تولید هستند بر اساس تصمیم کمیته‌های ستاد تنظیم بازار استانی ۵۰ درصد عوارض اخذ می‌شود.

سلطانی گفت: به طور حتم برای استان‌هایی که قطب تولید نیستند، عوارض صادراتی تعیین شده به طور کامل اعمال می‌شود تا وضعیت تولید دچار مشکل نشود که برای سال آینده با مازاد تولید روبرو شویم.

کد خبر 58332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =