رشد ۹۰ درصدی صادرات شرکت‌های دانش بنیان

رئیس کل گمرک ایران از رشد ۹۰ درصدی صادرات شرکت‌های دانش بنیان در هفت ماهه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: در این مدت صادرات شرکت‌های دانش بنیان حدود ۴۳ میلیون دلار بوده و میزان واردات این شرکت‌ها نیز به ۲۰۶ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش روز یکشنبه اگزیم‌نیوز، علیرضا مقدسی در خصوص عملکرد تجارت خارجی شرکت‌های دانش بنیان در ۷ ماهه سال جاری گفت: میزان تجارت خارجی شرکت‌های دانش بنیان که در فهرست فعالان مجاز اقتصادی گمرک (AEO) قرار دارند، در این مدت بیش از ۵۲ هزار و ۹۳۹ تن و به ارزش بیش از ۲۴۹ میلیون و ۳۳۷ هزار دلار بوده است.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه اکنون تعداد ۶۴ شرکت دانش بنیان در فهرست فعالان مجاز اقتصادی گمرک (AEO) قرار دارند، که از این تعداد ۳۳ شرکت در حوزه صادرات غیرنفتی و ۵۴ شرکت در رویه واردات دارای فعالیت تجاری بوده اند، در خصوص میزان صادرات و واردات این شرکت‌ها در این ۷ ماهه اظهار داشت: در این مدت از مجموع تجارت خارجی در شرکت‌های دانش بنیان ۱۴ هزار و ۹۷۵ تن و به ارزش حدود ۴۳ میلیون و ۱۷۲ هزار دلار به صادرات و ۳۷ هزار و ۹۶۴ تن به ارزش ۲۰۶ میلیون و ۱۶۵ هزار دلار به واردات اختصاص داشت.

وی افزود: در این مدت میزان صادرات این شرکت‌ها به لحاظ وزن یک درصد کاهش و از حیث ارزش ۹۰ درصد افزایش یافته است و میزان واردات هم در این مدت به لحاظ وزن ۵ درصد و از نظر ارزش ۱۲.۵ درصد کاهش داشته است.

در ادامه رئیس گمرک بیان کرد: هم اکنون گمرک ایران با هدف تسریع و تسهیل در انجام دادن تشریفات گمرکی شرکت‌های دانش بنیان و حمایت حداکثری از این شرکت ها، تسهیلات ۱۸ گانه برای شرکت‌های دانش بنیان در قالب فعالان اقتصادی مجاز ارائه می‌کند.

کد خبر 58430

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =