دریافت ۵۰ هزار گزارش معامله مشکوک به پولشویی در نظام بانکی

رییس مرکز اطلاعات مالی با بیان اینکه حدود ۵۰ هزار گزارش معامله مشکوک به پولشویی در نظام بانکی دریافت کردیم، گفت: نزدیک به یک هزار مورد از آنها به مراجع قضایی اعلام شده است.

به گزارش روز یکشنبه اگزیم نیوز از وزارت اقتصاد، «هادی خانی» در کارگاه آموزشی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، افزود: شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تأمین مالی تروریسم دو تکلیف مهم دارد که در بعد داخلی موضوع راهبردی، نظارت و تدوین برنامه‌های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم که همه حول محور مبارزه با فساد تعریف می‌شود و در بعد بین المللی تبیین اقدامات کشور در مراجع بین‌المللی است.

وی با بیان اینکه مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای‌عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تامین مالی تروریسم در دولت سیزدهم قابلیت خود را در چند محور افزایش داده است، افزود: در موضوع شناسایی معاملات مشکوک، بسیاری از دستگاه‌هایی که امروز در کشور متولی مدیریت چرخش اقتصاد و زنجیره اقتصاد هستند می‌توانند بروز و ظهور پولشویی را شاهد باشند که باید تدابیری برای آن اتخاذ شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: غیر از بانک‌ها، بورس، بیمه، برخی از شرکت‌های صنعتی و هر جایی که این امکان وجود داشته باشد که پول کثیف وارد و تطهیر شده و وارد چرخه اقتصاد شود به ستاد پولشویی مرتبط است. حدود ۸۰۰ دستگاه و زیرمجموعه‌ها را شناسایی کردیم که باید برای آنها برنامه‌ریزی کنیم تا جلوی ظهور و بروز معاملات مشکوک به پولشویی یا تامین مالی تروریسم را بگیریم.

خانی ادامه داد: در حوزه نظام بانکی در دولت سیزدهم اتفاقات خوبی افتاده است. حدود ۵۰ هزار معامله مشکوک به پولشویی در نظام بانکی گزارش دریافت کردیم و نزدیک به ۱۰۰۰ مورد از آنها به مرجع قضایی اعلام شد.

ارسال ۸۱ پرونده با موضوع ارز به مرجع قضایی

رییس مرکز اطلاعات مالی گفت: طی چند ماهه اخیر در موضوع ارز، افرادی که از طریق ارز به دنبال پولشویی بودند و اخلال در بازار ارزی ایجاد می‌کردند ۸۱ مورد پرونده به مرجع قضایی اعلام شده است.

خانی افزود: جلسات مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای‌عالی مبارزه با پولشویی یک هفته در میان با حضور ۷ وزیر دولت، نماینده قوه قضائیه، سه نماینده مجلس و روسای دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی عضو هستند تشکیل می‌شود و همه هماهنگ در یک تقسیم کار ملی تلاش می‌کنند.

وی بیان کرد: همه متولیان مبارزه با فساد در سنگرهای خود به خوبی در حال انجام وظایف به نحو احسن هستند؛ اما یک تقسیم کار تیمی وجود نداشته است، بر این اساس در حال رفع این نقیصه هستیم.

امضای تفاهم‌نامه چندجانبه برای مبارزه با پولشویی

رییس مرکز اطلاعات مالی گفت: طی روزهای گذشته یک تفاهم‌نامه چندجانبه با قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و پلیس امنیت اقتصادی امضا شد، در این تفاهم‌نامه یک تقسیم کار و ایجاد کمیته ضربت و برخورد با پرونده‌های فساد علی‌الخصوص پرونده‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم وجود دارد و امیدوارم شاهد هماهنگی بیشتری بین متولیان باشیم.

خانی افزود: نظام بانکی یکی از مهم‌ترین بخش‌های است که در حوزه مبارزه با پولشویی هم تأثیرگذار و هم تاثیرپذیر است، بخش عمده‌ای از پول‌هایی که در نظام بانکی رسوب می‌کند و مشکوک به اقدام پولشویی یا تروریستی است ریشه آن به خارج از بانک بر می‌گردد؛ اما در بانک قابل شناسایی است.

وی تاکید کرد: در نظام بانکی به عنوان یکی از نقاطی که بسیاری از آسیب‌های حاصل از اقدامات سوء در حوزه اقتصادی از جمله در تامین مالی تروریسم و پولشویی رسوب آن در نظام بانکی اتفاق می‌افتد نقش بسیار موثری دارد.

رییس مرکز اطلاعات مالی اظهار داشت: امروز نظام بانکی با کمک مرکز اطلاعات مالی با محوریت بانک مرکزی در حوزه تدوین شیوه‌ها، روش‌ها و کنترل عملکرد اقدامات خوبی انجام داده، سامانه‌های خوبی در نظام بانکی ایجاد شده که جریانات مالی را رصد می‌کند و به سمتی حرکت می‌کنیم که در آینده نزدیک یک سامانه جامع ضد پولشویی به صورت واحد در تمام بانک‌ها داشته باشیم.

کد خبر 59568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =