رونمایی از رشد ۵ برابری روابط اقتصادی ایران وپاکستان 

روز گذشته با حضور دکتر روحانی و محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان از پنج برابر شدن روابط اقتصادی ایران و پاکستان رونمایی شد

همزمان با دومین روز از سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاکستان، نشست مشترک صدها نفر از فعالان تجاری،اقتصادی و بخش های خصوصی دو کشور با حضور 'حسن روحانی' و 'محمدنواز شریف' نخست وزیر پاکستان برگزار شد. 

 'محمد نواز شریف در نشست مشترک فعالان اقتصادی، تجاری و بخش های خصوصی ایران و پاکستان در اسلام آباد تاکید کرد: مطمئن هستم که تعامل بین فعالان اقتصادی و تجاری دو کشور باعث ایجاد فرصت های فراوان و رشد اقتصادی هر دو طرف خواهد شد.
وی روابط میان ایران و پاکستان را روابطی عمیق، ریشه دار، تاریخی و مبتنی بر مشترکات فراوان توصیف کرد و گفت: شخصیت های بزرگی مثل حافظ و سعدی در پاکستان به خوبی شناخته می شوند و مورد علاقه و احترام پاکستانی ها هستند.
نواز شریف با اشاره به سند همکاری با موضوع برنامه تجاری راهبردی پنج ساله که روز گذشته میان دو کشور در حضور سران ایران و پاکستان امضا شد گفت: امضای این سند نشان دهنده اراده دو کشور برای رسیدن به هدف تجارت پنج میلیارد دلاری در سال های آینده است و تحقق این هدف دور از دسترس نیست.
نخست ویر پاکستان با بیان اینکه در سه سال گذشته اقتصادی کشورش شاهد رشد و پیشرفت بوده است گفت: مسائل امنیتی و کمبود انرژی در پاکستان از جمله مهم ترین مشکلات پیش روی این کشور است که در طول سه سال گذشته کارهای خوبی برای غلبه بر این مشکلات در پاکستان انجام شده است.
در این نشست خرم دستگیر خان وزیر بازرگانی پاکستان ضمن خوش آمد گویی به رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر کشورش و همه حاضران ایرانی و پاکستانی شرکت کننده در این نشست گفت: حضور سران ایران و پاکستان در این نشست مهم تجاری-اقتصادی فرصتی ویژه برای تعمیق روابط دو کشور محسوب می شود.
خرم دستگیر خان اظهار امیدواری کرد که لغو تحریم ها و باز شدن دروازه های اقتصادی ایران به روی کشورهای مختلف بار دیگر باعث ارتقای مناسبات تجاری و اقتصادی دو همسایه شود.
وی با بیان اینکه دو کشور برای رسیدن به حجم تجارت پنج میلیارد دلاری هدف گذاری کرده اند اظهار داشت: امضای سند همکاری برنامه های تجاری راهبردی پنج ساله میان ایران و پاکستان که روز گذشته در حضور سران دو کشور امضا شد بتواند در آینده ای نزدیک موجب جهش در مناسبات تجاری و اقتصادی دوجانبه باشد.
روز گذشته (جمعه) و همزمان با نخستین روز از سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاکستان، شش سند همکاری در زمینه های مختلف میان دو کشور امضا شد. این اسناد عبارتند از: برنامه های تجاری راهبردی پنج ساله، همکاری میان اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان و اتاق صنایع، بازرگانی، معادن و کشاورزی ایران، همکاری میان دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران و شورای روابط خارجی کراچی، همکاری میان بیمه مرکزی ایران و کمیسیون اوراق بهادار پاکستان، همکاری های فرهنگی و اکادمیک میان اکادمی دیپلماتیک وزارت امور خارجه پاکستان و دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه ایران، یادداشت تفاهم همکاری های متقابل در زمینه های بهداشتی،آموزش پزشکی، دارویی و تجهیزات پزشکی.  

حسن روحانی عصر دیروز به وقت محلی (ششم فروردین ماه 1395) در راس یک هیات عالی رتبه اقتصای-سیاسی وارد پایتخت پاکستان شد و در بدو ورود به فرودگاه اسلام آباد، از سوی شخص 'محمد نواز شریف' نخست وزیر کشور میزبان مورد استقبال قرار گرفت.
وی پس از آن با حضور در کاخ نخست وزیری پاکستان با 'محمد نواز شریف' دیدار و درخصوص مهم ترین موضوعات دوجانبه به ویژه در حوزه همکاری های اقتصادی، منطقه ای و بین المللی گفت وگو کرد.
در این سفر دو روزه که با محوریت توسعه و تقویت روابط اقتصادی و تجاری، گفت و گوهای دو جانبه و رایزنی های منطقه ای با عالی ترین مقامات کشور میزبان انجام می شود، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت، حمید چیت چیان وزیر نیرو، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی و محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران، روحانی را همراهی می کنند.
همچنین محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهوری، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهوری و علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در ترکیب هیات عالی همراه رئیس جمهوری در سفر به پاکستان حضور دارند.
همچنین همزمان با سفر روحانی، هیاتی متشکل از حدود 60 نفر از تجار، بازرگانان و فعالان بخش خصوصی با هدف مطالعه زمینه های تجارت و همکاری های اقتصادی با پاکستان، به این کشور سفر کرده اند. 

 

آشنایی با فرصت ها و محدودیت های اقتصاد پاکستان
اقتصاد پاكستان عمدتا كشاورزي است كه حدود ٣٣ درصد توليد ناخالص ملي را تشكيل مي دهد.
يكي از شبكه هاي وسيع ابياري جهان كه از رود سند و شعبه هاي پنجگانه ان تشكيل شده است و نزديك به ١٩.٤ ميليون هكتار از اراضي را آبياري مي كند، در اين كشور واقع شده است.
شبكه آبياري پاكستان يكي از شبكه هاي مهم آبياري در جنوب آسيا است.
گندم، پنبه، برنج، ذرت و شكر از اقلام عمده صادراتي كشاورزي پاكستان به شمار مي آيد.
در حوزه صنعت، اقتصاد پاكستان در دو بخش خصوصي و دولتي متمركز است. دولت كنترل بسياري از صنايع پايه از قبيل ذوب آهن، فولاد سازي، صنايع سنگين، شيميايي، پتروشيمي، تراكتورسازي و نيروگاه ها و تجهيزات برق را در اختيار دارد.
هم اكنون عمده صنعت پاكستان، صنايع نساجي است كه صادرات آن حدود ١٢ ميليارد دلار براي كشور ارز آوري دارد. اين ارز در كنار ارز حاصل از كار كارگران پاكستاني مقيم خارج كه بيش از ١٢ ميليارد دلار است، مجموعا قسمت اعظم درامدهاي ارزي پاكستان را رقم مي زند.
توليد كالاهاي ورزشي، استيل و محصولات چرمي در كارخانه هاي سيالكوت پنجاب، صنايع دستي و سنتي مانند ورشوكاري، زري دوري، گلابتون دوزي، قلاب دوزي، سوزن كاري و فرش بافي كه بيشتر در پنجاب و پيشاور متمركز مي باشند، از عمده صنايع سبك پاكستان به شمار مي روند.
از سال ١٩٧٨ ميلادي دولت پاكستان دو منطقه آزاد تجاري - صنعتي در كراچي و لاهور تشكيل داده كه نزديك به چهل كشور خارجي به سرمايه گذاري در اين مناطق اقدام كرده اند.
اقلام وارداتي پاكستان عبارتند از: ماشين الات، ادوات برقي، آهن، فولاد، انواع دارو، كود شيميايي و روغن هاي صنعتي.
اقلام صادراتي پاكستان عبارتند از: انواع پوشاك اماده، پنبه، برنج، بافت هاي نخي، پوست، چرم، الياف مصنوعي و كالاهاي ورزشي.
كشور چين بزرگترين شريك تجاري پاكستان با حجم بيش از ٥ ميليارد دلار در سال است همچنين امريكا به عنوان بزرگترين كمك كننده و وام دهنده به پاكستان از اهميت زيادي برخوردار است.
در كنار اين موضوع، صادرات ١٢ ميليارد دلاري منسوجات و پوشاك پاكستان به امريكا و اتحاديه اروپا نشان دهنده اهميت اين كشورها دراقتصاد پاكستان مي باشد.
گفتنی است كمبود انرژي برق و گاز تاثير بسيار نامطلوبي را در صنايع اين كشور ايجاد كرده است.

 

کد خبر 5980

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =