سه مسوولیت مشترک بخش خصوصی ایران و پاکستان

رییس اتاق ایران تاکید کرد: تردیدی نیست که ما باید تجارت مرزی خود را منظم کرده و توسعه دهیم. باید بن‌بست موجود در سرمایه‌گذاری، همکاری صنعتی و تجاری را شکسته و بنگاه‌های توانمندمان را به هم متصل کنیم. همچنین باید با شناخت و معرفی ظرفیت‌های فراوان متفاوت دو کشور نقیصه‌های هم را پوشش داده و مکمل همدیگر باشیم

رییس اتاق ایران در فروم ایران و پاکستان، بر ضرورت توجه به روابط خوب سیاسی ایران و پاکستان، به عنوان مبنای گسترش جدی روابط اقتصادی پایدار بین دو کشور تأکید کرد. محسن جلال پور در این فروم که با حضور مسوولان ارشد سیاسی و اقتصادی دو کشور و اعضای اتاق های دو کشور تشکیل شد، گفت: دو ملت بزرگ برادر، همسایه و مسلمان ما تقریباً فاقد ارتباطات اقتصادی پایدار و قابل توجهی هستند. بر خلاف آنکه در طول دهه‌های گذشته همواره روابط سیاسی بین دو کشور از سطح بالایی برخوردار بوده، ولی روابط اقتصادی پایدار و مستحکمی شکل نگرفته است. 

او با اشاره به سفر اخیر هیأت سیاسی و اقتصادی ایران به پاکستان که با حضور حسن روحانی همراه بود تأکید کرد: این سفر باید سرآغاز حرکتی نو در ارتباطات مستحکم اقتصادی بین دو کشور شود.

جلال پور افزود: من و همکارانم در دو ماه گذشته چندین سفر به کشور پاکستان داشته‌ایم. این سفرها به من آموخت که جوامع کسب‌وکار ما چقدر از یکدیگر بی‌خبر و نسبت به بازار یکدیگر هم ناآشنا هستند. وجود صنعت بزرگ نساجی، محصولات فراوان کشاورزی و توریسم زیارتی پاکستان در کنار منابع انرژی فراوان، قدرت مهندسی و تولیدات صنعتی ایران، زمینه‌های کار فراوانی را برای فعالان اقتصادی دو کشور فراهم می‌کند. اینها برخی از ظرفیت‌های کار مشترک هستند.

وی گفت: تاریخ دهه‌های اخیر به ما آموخته ریشه مشکلات منطقه ما در توسعه افراط‌گرایی است. بستر رشد افراط‌گرایی نیز فقر، بیکاری و فقدان توسعه اقتصادی است. افزایش سرمایه‌گذاری، ایجاد شغل و توسعه نشاط اقتصادی راه درمان مشکلات ماست.

جلال پور تاکید کرد: این رسالت بخش خصوصی دو کشور است که زمینه‌های تبادل تجاری و سرمایه‌گذاری را کشف، معرفی و فعال کند و البته وظیفه دولت‌های ما رفع موانع فی‌مابین روابط اقتصادی دو کشور و همچنین اعتماد جدی به بخش خصوصی خود است.

رییس اتاق ایران در ادامه گفت: ما با فدراسیون اتاق‌های پاکستان توافق کردیم که با تبادل هیات‌ها و استفاده از همه ابزارهای ممکن این نقیصه را درمان کنیم.

رییس اتاق ایران در ادامه سخنان خود در این فروم افزود: در شرق کشورهای ما به محوریت چین، بزرگ‌ترین اتفاق اقتصادی قرن 21 در حال زایش است. تلاش چین برای گسترش توسعه صنعتی از ساحل شرقی به مرکز و غرب چین و ایده احیای راه ابریشم که سبب جریان عظیمی از حرکت کالا، خدمات و انرژی از شرق تا غرب آسیا خواهد شد، اقتصاد هر دو کشور ما را تحت تاثیر جدی قرار خواهد داد. این تحول چنان بزرگ است که سیاست‌های کلان قدرت‌های بزرگ را هم تحت تاثیر خود قرار داده است.

جلال پور با تاکید بر این که آنچه امروز از تمایل آمریکا در انتقال تمرکز سیاست خارجی خود از خاورمیانه به شرق آسیا می‌بینیم، نشانه صحت این ادعاست، گفت: نقطه تماس اقتصاد ایران با این واقعه بزرگ علاوه بر خطوط متعدد دریایی در حال گسترش با چین، همسایه شرقی ایران (کشور پاکستان) است. این تحولات فرصت‌های بسیار بزرگی در اجرای پروژه‌های عمرانی و حمل و نقل و انرژی را برای همه ما پدید می‌آورد. پاکستان با هوشیاری مشارکت خود را با قرارداد کریدور کاشفر-گوادر با چین رسمی کرده‌ است. ما به این اقدام پاکستان با احترام و توجه نگاه می‌کنیم. این تحول اقتصادی آنچنان بزرگ است که کشورهای ما را به جای رقابت در موقعیت همکاری و هم‌افزایی قرار می‌دهد. ایران نیز بخش مهم و ضروری از این حرکت است. نه‌تنها از نظر جغرافیایی، مفهوم جاده ابریشم متکی به فضای سرزمینی ماست، بلکه در این بخش از مسیر، جمهوری اسلامی ایران با منابع انرژی و عمرانی، شبکه‌های عظیم حمل و نقل و توزیع انرژی خود، یک موتور محرک و شتاب‌دهنده برای مفهوم راه‌ابریشم است.

رییس اتاق ایران تاکید کرد: تردیدی نیست که ما باید تجارت مرزی خود را منظم کرده و توسعه دهیم. باید بن‌بست موجود در سرمایه‌گذاری، همکاری صنعتی و تجاری را شکسته و بنگاه‌های توانمندمان را به هم متصل کنیم. همچنین باید با شناخت و معرفی ظرفیت‌های فراوان متفاوت دو کشور نقیصه‌های هم را پوشش داده و مکمل همدیگر باشیم.

جلال پور در پایان حضور خود در این فروم تاکید کرد: دو کشور برادر ما امروز باید فراتر از اینها، با توجه کامل به رستاخیز آسیا که امواج آن از شرق به سوی ما جاری است، نگاه کنند، آماده شوند و از خود سوال کنند: «برای بهره‌برداری بهتر از این فرصت بزرگ چگونه با هم، همکاری و هم‌افزایی کنیم؟» سرنوشت اقتصادی فردای دو کشور تا حد زیادی به نحوه عملکرد در این عرصه بستگی دارد. این نگاه و عملکرد نیازمند جدی توجه دولت‌ها و بخش خصوصی دو کشور است.

کد خبر 5982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =