ضرورت عبور از فساد در اقتصاد مقاومتی

مدیرعامل دخانیات ایران با اشاره به ضرورت حرکت کشور در جهت اقتصاد مقاومتی گفت: نکته اساسی در میان همه مولفه های اقتصاد مقاومتی آن است که باید بیش از گذشته نسبت به عملکرد چرخه فساد در کشور دقت نظر وجود داشته باشد

مدیرعامل دخانیات ایران با اشاره به ضرورت حرکت کشور در جهت اقتصاد مقاومتی گفت: نکته اساسی در میان همه مولفه های اقتصاد مقاومتی آن است که باید بیش از گذشته نسبت به عملکرد چرخه فساد در کشور دقت نظر وجود داشته باشد.
محمد حسین برخوردار در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به نامگذاری سال جدید توسط مقام معظم رهبری با نام " اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی و اهداف آن، موضوعاتی نیستند که بصورت اتفاقی و تصادفی محقق شوند بلکه نیازمند برنامه ریزی علمی، اجرای کارشناسانه، نظارت فراگیر، هم افزایی سازمانهای دست اندرکار و آسیب شناسی دقیق و مستمراست.
مدیرعامل دخانیات ایران ادامه داد: باید زیرساختها، الزامات و هدف های جزء به جزء و مرحله به مرحله آن و متولیان اجرای بخشهای مختلف آن مشخصا تعریف شود. به طور شفاف باید هدفگذاری ها تبیین شود و مبتنی بر آن پروژه های متناسب پیاده سازی شود. باید اصول مدیریت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای آن مد نظر قرار گیرد و تصور نشود که همه اهداف در طول یکسال به مرحله خوشی چینی خواهد رسید.
برخوردار با اشاره به برخی معضلات اقتصادی کشور اضافه کرد: اینها ارکان یک دورخیز صحیح و معطوف به هدف است و نباید از کنار این اصول به سادگی عبور کرد. باید با مطالعه، شناسایی و بازبینی قوانین و آیین نامه های اجرایی که فعالان اقتصادی با آنها روزانه مواجه هستند، مجموعه قوانین زاید، دست و پاگیر، موازی و مانع از فعالیت های مولد، شناسایی و تلاش ها برای حذف آن ها شکل پیدا کند.
وی ادامه داد: باید فلوچارت سازمانهای دخیل در بحث تولید و تجارت از زمانی که یک بنگاه اقتصادی تصمیم به ورود به این حوزه می گیرد تا زمانی که محصول خود را برای صادرات به بازارهای جهانی عرضه می کند مورد بازبینی قرار گیرد تا فعالان اقتصادی با صرف کمترین هزینه، انرژی، وقت و استرس و بدور از موازی کاری ها بتوانند هم و غم خود را صرفا به تولید و تجارت اختصاص دهند و دغدغه دیگری نداشته باشند.
برخوردار اضافه کرد: درجریان برنامه‌ریزی برای صیانت از تولید و تجارت باید به‌گونه‌ای رفتار شود که همپوشانی دقیقی بین سیاست‌های تولیدی و بسته های حمایتی برقرار باشد. و توسعه صادرات به عنوان اصل غیر قابل تغییر مورد اهتمام و توجه قرار گیرد.
وی افزود: هرچند اقتصاد کشور در سالهای گذشته از نقدینگی افسار گسیخته آسیب جدی دیده است اما متاسفانه امروز هم نتوانسته ایم آنچنان که شایسته است و توقع می رفت این نقدینگی سرگردان را به سمت فعالیتهای مولد هدایت کنیم. در این رابطه بی شک همسویی سیاستگذاری‌های پولی، بانکی و مالی کشور و نیز سیاستهای ارزی نقش تعیین کننده ای در رونق تولید  و تجارت خواهد داشت.
برخوردار تصریح کرد: اما نکته اساسی در میان همه مولفه های اقتصاد مقاومتی آن است که باید بیش از گذشته نسبت به عملکرد چرخه فساد در کشور دقت نظر وجود داشته باشد. باید مراقب بود  که "اقتصاد مقاومتی" به محملی برای "نان خوری" عده ای یا " فخر فروشی" دیگری تبدیل نشود.
وی با اشاره به قدرت غیر قابل انکار حلقه های فساد اداری تصریح کرد: متاسفانه شرایط به گونه ای است که چرخه فساد در اقتصاد کشور، به محض طرح شدن هر موضوعی، به دنبال منفعت طلب های قبلی خود، اساس پول شویی و پول سازی خود را بر طرح های جدید بنیان می گذارند.
به گفته برخوردار، تجربه نشان داده است که مافیا همیشه پشت نقاب شعارها و جهتگیری ها پنهان می شود. سردمداران گرداب فساد همیشه در تلاش هستند که چهره شیطانی و دیکتاتوری خود را از مردم و ابزارهای نظارتی بپوشانند.
برخوردار ادامه داد: وقتی فشار تحریم ها تشدید می شود و مردم زیر بار سنگین ترین هزینه ها برای حفظ عزت و اقتدار خود می روند، آن ها بی توجه به دغدغه معیشت مردم، به دنبال"کاسبی خود از تحریم ها" هستند. وقتی موضوع پسا تحریم و پسا برجام مطرح می شود، آن ها باز بدنبال سوراخی برای منفعت طلبی و مدیریت شرایط به سود خود هستند.
وقتی برای" حمایت از تولید ملی" برنامه ریزی ها شکل می گیرد، بیشترین تسهیلات و امکانات به سمت آن ها سوق پیدا می کند.
وی افزود: وقتی از اصلاح نظام اداری و بانکی سخن به میان می آید، داعیه دار اصلاحات می شوند. وقتی خصوصی سازی و اصل 44 قانون اساسی به عنوان یک جراحی بزرگ در اقتصاد دولتی کشور مطرح می شود، باز هم گرداب فساد، پا به میدان می گذارد. وقتی نیروها و انرژی کشور برای مقابله با قاچاق و شفاف سازی مبادلات تجاری و ایجاد شبکه آنلاین و اتوماسیون اداری متمرکز می شود، تغییر چهره می دهند و با ایجاد دست اندازها و موانع، پروژه های ملی را ناکارآمد جلوه می دهند و خود را حافظ منافع مردم معرفی می کنند.
وقتی صحبت از فرار مالیاتی و اجحاف در حق مردم و دولت می شود، پای مسائل دیگر را به مسئله باز می کنند و با ارائه آدرس های غلط تلاش می کنند که ذهن ها را برای مدتی از اصل مسئله منحرف کنند.
به گفته برخوردار، حتی وقتی صحبت از مبارزه با فساد هم می شود،آن ها به نوعی دیگر ورود پیدا می کنند و تلاش می کنند که مسئله را در نهایت به نفع خود رقم زنند. اما زهی خیال باطل و زهی تصور خام که مردم ما اینبار اراده کرده اند که فساد را در لانه خودش بخشکانند.
وی تصریح کرد: بر این اساس در کنار تدارک دیدن همه الزامات و مدیریت ها، باید مراقب تحرک حلقه های فساد باشیم و فراموش نکنیم اگر در اقتصاد مقاومتی به دنبال این هستیم که اقتصاد کشور در برابر تکان های خارجی و فشارهای بیگانه مقاوم شود، باید در گام نخست، اقتصاد را از دست درازی های آلودگی ها و فساد ها نجات دهیم.

 

کد خبر 5985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =