رونق صنایع کوچک و متوسط شاه‌کلید تحقق اقتصاد مقاومتی است

کارشناس اقتصادی با اشاره به شعار «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» گفت: اقتصاد مقاومتی فارغ از بحث اقدام و عمل مربوط به یک اقتصاد درون‌گرا است، یعنی به ظرفیت‌های اقتصادی داخلی توجه ویژه دارد. توجه به صنایع کوچک و متوسط شاه‌کلید تحقق اقتصاد مقاومتی است

مصطفی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی فارغ از بحث اقدام و عمل مربوط به یک اقتصاد درون‌گرا است، یعنی به ظرفیت‌های اقتصادی داخلی توجه ویژه دارد. با توجه به وضعیت و شرایط حاکم بر اقتصاد ایران و وجود شهرک‌های صنعتی متعدد در اطراف شهر‌ها، همچنین وجود بنگاه‌های خرد و کوچک در حال حاضر شرایط برای تحقق اقتصاد مقاومتی مهیا است. توجه به صنایع کوچک و متوسط شاه‌کلید تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 وی ادامه داد: در مباحث مقام معظم رهبری نیز اشاره شده بود که به صنایع کوچک و متوسط نگاه ویژه کنند. ایشان فرمودند "در حال حاضر چند هزار کارگاه و کارخانه‌ متوسط و کوچک در کشور هست، بنا بر آماری که به بنده دادند 60درصد از این‌ها دچار بیکاری و تعطیلی هستند، این خسارت است. آن چیزی که در متن جامعه اشتغال و تحرک ایجاد می‌کند، همین صنایع کوچک و متوسط است". با توجه به تأکیدات رهبری باید به این موضوع توجه کنیم که می‌تواند در تحقق شعار سال مؤثر واقع شود.

 این کارشناس اقتصادی  افزود: در اقتصاد آمریکا با توجه به مشکلات متعدد مالی که طی چند سال گذشته بروز کرده است توجه خود را به بنگاه‌های کوچک معطوف کرده است. در حال حاضر در کشور بهترین فرصت برای توسعه اقتصادی توجه به بنگاه‌های خرد و متوسط است. این بنگاه‌های کوچک  که تعطیل هستند، دارای سرمایه‌های اولیه هستند که می‌توانند احیا شوند. با توجه به کمبود پول که به‌واسطه تحریم و فروش نفت و همچنین قیمت پایین نفت که برای کشور رخ داده است، برای ایجاد این شرکت‌ها نیازمند سرمایه زیاد نیستیم، چرا که سرمایه گذاری اولیه صورت گرفته است. با یک اقدام میدانی می‌توان تمام شرکت‌هایی را که دچار مشکل هستند شناسایی و نقاط ضعف آنها را برطرف کرد.

 حیدری بیان کرد: اولین گام باید شناسایی بنگاه‌هایی باشد که تولیدات آنها کمتر از میزان ظرفیت است. می‌توان با یک تزریق، کمک و سیاست‌های پولی انبساطی خوب از قبیل اعتبار و تسهیلات ارزان قیمت در بلندمدت، با بهره اندک بنگاه‌های دچار آسیب را یاری کرد.

وی بیان کرد: زمانی که تولید افزایش یابد، اشتغال ایجاد و رکود از بین می‌رود. گام بعدی در تحقق اقتصاد مقاومتی کمک به شرکت‌هایی است که اخیراً تولیدات خود را متوقف کرده‌اند. عدم‌وجود سرمایه در گردش، عدم‌وجود نقدینگی، رکود مواد اولیه مشکلات اولیه بنگاه‌های تولیدی هستند. گام بعدی توجه به شرکت‌هایی است که بخشی از کار را برای سرمایه گذاری انجام داده‌اند و بخشی دیگر نیازمند حمایت ابتدایی هستند.

 حیدری افزود: در مجموع توجه به صنایع کوچک و متوسط گام مهم در تحقق شعار است. توجه به صنایع مادر و زیربنایی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 5990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =