اولین تراز مثبت تجاری کشور ثبت شد

آمارهای گمرک نشان می دهند تراز تجاری کشور در سال ۹۴ به ۹۱۶ میلیون دلار رسید که اولین تراز مثبت محسوب می شود

سال 94 در شرایطی به پایان رسید که به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز تراز تجاری کشورمان برای اولین بار مثبت باقی ماند. بر اساس گزارشی که گمرک کشور اعلام کرده است تراز تجاری کشورمان با رقم 916 میلیون دلار مازاد برای اولین بار مثبت شد. بر اساس این گزارش میزان صادرات ۴۲ ميليارد و ۴۱۵ ميليون دلار و میزان واردات ۴۱ ميليارد و ۴۹۹ ميليون دلار بود. اين ارقام نشان‌دهنده آن است كه اررش صادرات كشورمان 16.11 درصد و واردات كشورمان 22.53 درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ كاهش داشته است. از سوي ديگر اين آمار حاكي از آن است كه در سال ۱۳۹۴ به ميزان ۱۲ ميليارد و ۷۰ ميليون دلار ارز كمتري نسبت به سال۱۳۹۳ صرف واردات شده است. همچنين در اين مدت حجم صادرات كشورمان به ۹۳ ميليون و ۵۲۰ هزار تن و حجم واردات كشورمان به ۳۵ ميليون و ۷۰ هزار تن رسيد كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل به ترتيب 7.18 درصد و 18.47 درصد كاهش داشته است. بر اين اساس ما شاهد افزايش ميانگين قيمت كالاهاي صادرات كشورمان در سال گذشته بوديم كه از كاهش نسبتاً محسوس خام‌فروشي حكايت دارد به‌طوري كه متوسط قيمت هر تن كالاي صادراتي كشورمان در سال گذشته به ۴۶۱ دلار رسيد و 1.22 درصد افزايش يافت. همچنين متوسط قيمت هر تن كالاي وارداتي به يك هزار و ۱۸۳ دلار رسيد كه ۵ درصد كاهش داشته و نشان مي‌دهد سهم مواد اوليه از واردات كشورمان در سال گذشته افزايش يافته است.


اقلام عمده كالاهاي صادراتي و وارداتي
بررسي اقلام عمده كالاهاي صادراتي كشورمان در سال ۱۳۹۴ نشان مي‌دهد جايگاه ميعانات گازي در ميان كالاهاي صادراتي به شدت افت داشته و سال گذشته 52.42 صدم درصد، صادرات ميعانات گازي افت داشته و تأثير قابل‌توجهي بر افت صادرات غيرنفتي كشورمان گذاشته است كه تحت تأثير نوسانات شديد قيمت نفت صورت گرفته است. با اين وجود صادرات انواع محصولات پتروشيمي و ساير كالاها با روند كاهشي بسيار كمتري مواجه بوده و فقط ۲ درصد كاهش داشته‌اند كه البته در صورت تفكيك محصولات پتروشيمي از ساير كالاها شاهد افزايش صادرات پتروشيمي‌ها هم بوده‌ايم.

اما در مجموع عمده كالاهاي صادراتي به ترتيب شامل گازهاي نفتي و هيدروكربورهاي گازي شكل مايع شده با سهم 4.4 درصد از كل ارزش صادرات، پروپان مايع شده با سهم 3.98 درصدي و قير با سهم 3.47 درصدي بوده است. عمده كالاهاي وارداتي كشورمان هم به ترتيب شامل ذرت دامي با سهم 3.39 درصدي از كل ارزش واردات، گندم با سهم 2.9 درصدي، لوبياي سويا با سهم 1.75درصدي، برنج با سهم 1.64 درصدي و كنجاله سويا با سهم 1.62 درصدي قرار دارد.


عمده‌ترين كشورهاي واردكننده و صادركننده 
در سال ۱۳۹۴ به ترتيب كشورهاي چين، عراق، امارات عربي متحده، افغانستان و هند عمده‌ترين خريداران كالاهاي ايراني بوده‌اند كه سهم كشورهاي امارات عربي متحده و افغانستان از كالاهاي صادراتي ايران در مقايسه با سال ۱۳۹۳ افزايش داشته و سهم هند نيز ثابت مانده است، اما سهم چين از كالاهاي صادراتي ايران بيش از ۲۳ درصد كاهش داشت. عمده‌ترين كشورهاي صادركننده كالا به ايران در سال گذشته نيز به ترتيب شامل چين، امارات عربي متحده، كره جنوبي، تركيه و سويس بوده‌اند كه مهم‌ترين نكته در اين خصوص كاهش ۱۸ درصدي واردات كالاي چيني به كشورمان در سال ۱۳۹۴ بوده است. همچنين آمارها نشان مي‌دهد كه سهم كشور سويس به‌عنوان كشوري كه محل انجام معاملات كالاهاي ساير كشورها در آنجا بوده از تجارت خارجي كشورمان به ميزان ۵ درصد افزايش يافته و سهم امارات عربي متحده در انجام معاملات كالاهاي وارداتي به ايران  ۳۶ درصد كاهش داشته است.


واردات خودروي سواري
در سال گذشته يكي از موفق‌ترين سياست‌هاي دولت در جلوگيري از واردات خودروهاي بالاي ۲۵۰۰ سي‌سي يا لوكس پياده شد، به نحوي كه در سال ۱۳۹۴ با اجرايي شدن اين سياست و چشم‌پوشي دولت از درآمدهاي حاصل از محل واردات خودرو به دليل ممنوعيت واردات خودروهاي بالاي۰ ۲۵۰ سي‌سي، واردات خودرو بيش از ۵۰ درصد كاهش يافت و تعداد ۵۱ هزارو ۵۲۲ دستگاه انواع خودرو وارد كشورمان شد. ميزان واردات خودرو در سال ۱۳۹۳ به تعداد ۱۰۳ هزار و ۹۱۸ دستگاه بود. از سوي ديگر ارزش واردات خودرو هم كاهش قابل‌توجهي داشت و با 42.8 درصد كاهش به يك ميليارد و ۲۳۰ ميليون دلار رسيد. در سال ۱۳۹۳ به ميزان ۲ ميليارد و ۱۵۱ ميليون دلار صرف واردات انواع خودرو شده بود.

 

کد خبر 6011

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =