اعطای پاداش به سومین سوت زن تخلفات ناشر اوراق بهادار

رقمی معادل ۱۵۱ میلیون و ۳۷۲ هزار تومان به سومین گزارشگر ناهنجاری در بازار سرمایه اعطا شد، گزارش مربوطه تخلف یک ناشر فرابورسی بود که تخلف عمده مربوط به عدم افشای فوری اطلاعات و عدم پاسخگویی به موقع به مکاتبات سازمان بورس بوده است.

به گزارش روز یکشنبه اگزیم نیوز از سازمان بورس، "رضا عیوضلو" در مراسم اهدای سومین پاداش به گزارشگران ناهنجاری در بازار سرمایه، با بیان اینکه اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه از اواخر سال ۹۸ در سازمان بورس و اوراق بهادار ذیل مدیریت نظارت بر بورس‌ها راه‌اندازی شد، اظهار داشت: این اداره با هدف افزایش شفافیت در بازار سرمایه، گزارش‌های ناهنجاری را از فعالان بازار و از مشارکت‌کنندگان در بازار دریافت کرده و آن‌ها را در ۴ حوزه ناشران، بازار و نهادهای مالی و فضای مجازی مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی افزود: چنین اداره‌ای در نهادهای نظارتی بازار سرمایه دنیا و در قالب‌های مختلفی حضور دارد که با هدف افزایش سلامت بازار سرمایه مشغول فعالیت هستند.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس اظهار داشت: موضوعی که به عنوان سومین پاداش ناهنجاری از سوی سازمان بورس به یکی از گزارشگران ناهنجاری در بازار سرمایه پرداخت خواهد شد، مربوط به حوزه ناشران اوراق بهادار است.

در ادامه این مراسم، "سعید ابراهیمی" سرپرست اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه سازمان بورس با اشاره به اینکه اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه در چهار حوزه بازار اوراق بهادار، ناشران، نهادهای مالی و فضای مجازی، گزارش‌های ناهنجاری در حوزه بازار سرمایه را دریافت می‌کند، اظهار کرد: تخلفات و جرایمی که در حوزه عدم رعایت قوانین و مقررات بازار سرمایه باشد، همکاران به صورت تخصصی تمام آن را بررسی می‌کنند.

به گفته وی؛ اگر تخلفی از قوانین و مقررات شناسایی شود، طی مراحل قانونی از سوی همکاران، پرونده‌ای برای آن تخلف تشکیل شده و به واحدهای حقوقی سازمان ارسال می‌شود. در صورتی که این گزارش‌ها پس از طی فرایند حقوقی، مشمول جرائم نقدی یا جلوگیری از زیان ذینفعان در بازار سرمایه بشود، معادل ۱۰ تا ۳۰ مجموع جرائم نقدی یا زیان احتمالی مورد تخمین جلوگیری شده به عنوان پاداش به گزارشگر ناهنجاری اعطا خواهد شد.

ابراهیمی افزود که امروز سومین چک به گزارشگر ناهنجاری اعطا خواهد شد که هیات مدیره سازمان آن را تصویب کرده است.

سرپرست اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه سازمان بورس، گفت: گزارش موجود تخلف یک ناشر اوراق بهادار بوده که تخلف عمده ناشر عدم رعایت صرفه و صلاح سهامدار، عدم افشای فوری اطلاعات و عدم پاسخگویی به موقع به مکاتبات سازمان بورس بوده است.

وی تصریح کرد: علاوه بر اینکه مدیران شرکت آن مشمول جرایم نقدی شدند، سلب صلاحیت از تصدی مدیریت برای یک دوره مشخص و معین، در حکم قطعی و نهایی متخلفان وجود دارد. چکی که هیات مدیره آن را مصوب کرده به گزارشگر ناهنجاری اعطا می‌شود.

سرپرست اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه سازمان بورس گفت: در صورت نیاز، در مراحل ادامه کار و بررسی گزارش‌ها، با گزارشگر ناهنجاری جلسات کاملا محرمانه برگزار و پس از اخذ اطلاعات و بررسی آن‌ها، پرونده نهایی خواهد شد.

به گفته وی؛ همه گزارشگران ناهنجاری می‌توانند از طریق سامانه dideban.seo.ir گزارش‌های تخلف را به اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه ارسال کنند. ارسال گزارش‌ها به دو طریق «با نام و بی‌نام» امکان‌پذیر است لذا افرادی که متقاضی دریافت پاداش باشند باید به طریق «با نام» گزارش خود را ثبت و برای اداره دیده‌بان ارسال کنند تا پس از بررسی و ارائه گزارش به هیات مدیره سازمان ۱۰ تا ۳۰ درصد جرایم، به عنوان پاداش به گزارشگر ناهنجاری تعلق گیرد.

سرپرست اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه سازمان بورس افزود: رقم سومین پاداش گزارشگر ۱۵۱ میلیون و ۳۷۲ هزار تومان است که تقدیم گزارشگر خواهد شد.

کد خبر 60174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =