هدف‌گذاری تولید ۵.۷ میلیون بشکه نفت در ایران تا ۸ سال آینده/ اجرای طرح فشارافزایی در پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به مجوز ۵۰۰ میلیون دلاری شورای اقتصاد برای احیای چاه‌های کم‌بازده، گفت: تا ۸ سال آینده ۵.۷ میلیون بشکه نفت در ایران تولید خواهد شد.

به گزارش روز سه شنبه اگزیم نیوز، «محسن خجسته مهر» در مراسم در آیین انعقاد نخستین قرارداد طرح احیاء چاه‌های بسته و کم‌بازده نفتی، با اشاره به اینکه این کار جدیدی است و پیچیدگی خاصی دارد، افزود: از آنجا که نهادینه نشده مشکلات زیادی دارد. همچنین نمی‌توانستیم طرح‌هایی ارائه کنیم که فاقد توجیه اقتصادی و فنی باشد.

وی با اشاره به اینکه ۷۵۰ حلقه چاه از ۶ هزار حلقه چاه در شرکت ملی نفت ایران انتخاب شد، تاکید کرد: تلاش کردیم چاه‌های آسان را انتخاب کنیم لذا این کار وارد فرآیند اخذ مجوز از شورای اقتصاد و به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار برای آن مصوب شد. بعد از آن شرکت‌های مختلف را ارزیابی کردیم و بعد از آن، این کار برعهده پارک فناوری گذاشته شد.

خجسته مهر با بیان اینکه هر شرکت دانش بنیان می‌تواند تا سقف ۵ حلقه چاه را در اختیار بگیرد، ادامه داد: امروز یکی از این قراردادها امضا خواهد شد که این کار طولانی بود.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب نیز تاکید کردند شرکت‌های دانش بنیان در کنار صنایع بزرگ قرار بگیرند و شرکت ملی نفت ایران در این زمینه پیشقدم بوده است. این بزرگ‌ترین رویداد فناورانه در این بخش است و تا رسیدن به چشم‌انداز راه طولانی در پیش داریم.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: یکی دیگر از موفقیت‌هایی که به ثمر نشست، فرهنگ استفاده از شرکت‌های دانش بنیان بود زیرا این شرکت‌ها توان انجام این کار را دارند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: باید طول عمر چاه‌ها را افزایش دهیم تا برداشت از یک مخزن نفتی در مدت بیشتری ادامه داشته باشد. برای نگهداشت توان تولید باید طول عمر چاه‌ها را افزایش دهیم.

وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان در رفع موانع تولید از مخازن نفتی را حل کنند و وظیفه ما این است که این چالش‌ها را به موارد فناورانه تبدیل کنیم. شرکت‌های دانش بنیان برای انجام یک ماموریت بزرگ انتخاب شده‌اند.

خجسته مهر تاکید کرد: تا ۸ سال آینده ۵.۷ میلیون بشکه نفت در ایران تولید خواهد شد که بخشی نگهداشت توان تولید فعلی کشور است که قرار است برای مدتی ادامه داشته باشد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه ۹۰۰ هزار بشکه مربوط به روش‌های ازدیاد برداشت خواهد بود، گفت: بخشی از این افزایش تولید نیز مربوط به حفاری و اکتشافات جدید خواهد بود.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از کارهای مهم دیگر مشروط نکردن اقدامات به مسائل دیگر است، افزود: با رفع موانعی مانند تحریم یا برجام می‌توانیم کار را سریع‌تر به انجام برسانیم.

وی تاکید کرد: در مسیر افزایش تولید مراحلی قرار دارد که حلقه اول اکتشاف، حلقه دوم حفاری، حلقه سوم تولید و بهره‌برداری و حلقه چهارم فرآورش است که چالش‌ها در هر حلقه شناسایی شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه ۱۶ مخزن عمیق در مناطق نفتخیز جنوب با فشار بالا داریم که تا کنون توسعه پیدا نکرده است، گفت: تاج سرچاهی ۱۵ هزار برای نخستین بار در داخل کشور ساخته شد و از مرحله پایلوت گذشته و برای شرکت ملی نفت ایران تولید صنعتی می‌کند و دومین تاج سرچاهی در حال ساخت است.

وی با تاکید بر اینکه در بحث فشار افزایی در پارس جنوبی تحول اساسی صورت گرفته است، افزود: فشار افزایی سر چاه در میدان گازی پارس جنوبی در سمت قطر در مرحله طراحی است، اما در ایران کار طراحی و مطالعات پایه به اتمام رسیده و تولید ۲ کمپرسور در بخش خشکی با پیشرفت ۸۴ درصد و بخش ددیایی ۳۰ درصد پیشرفت دارد و سال آینده اجرا خواهد شد.

خجسته مهر ادامه داد: با اجرای این کار، در طولانی‌مدت تولید از پارس جنوبی را ادامه دهیم.

کد خبر 60278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =