خروج ۵ هزار واحد نیمه تعطیل از رکود در نیمه اول ۹۵

با مصوبه ستاد اقتصادی دولت، در نیمه نخست سال جاری حدود ۵۰۰۰ واحد از ۷۰۰۰ واحد تولیدی راکد، با تامین مالی و ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت فعال خواهند شد

دکتر محمدباقر نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، با تأکید بر این که قطع وابستگی به نفت، اصلاح نظام مالیاتی، تولید منطبق با استاندارد و همچنین صرفه‌جویی، از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی است با اشاره به تعریف 240 پروژه در دولت برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، گفت: بر این اساس حدود 48 پروژه برای سال جاری تعریف شده و عملیاتی خواهد شد که در حوزه‌هایی از جمله کشاورزی، نفت و صنعت و معدن اجرایی می شود.

به گفته نوبخت، در اجرای اقتصاد مقاومتی، اهمیت اقتصاد دانش بنیان در کنار سرمایه‌گذاری مورد توجه است و در این راستا در سال جاری یک درصد از تولید ناخالص داخلی به اقتصاد دانش بنیان و تحقیقات آن اختصاص خواهد داشت.

وی همچنین از مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی در رابطه با فعال‌سازی تدریجی واحدهای تولیدی نیمه فعال یا غیرفعال خبر داد و افزود: در حال حاضر جدای از شهرک‌های صنعتی، حدود 36 هزار واحد تولیدی وجود دارد که 7000 واحد در طول سال‌های گذشته به حالت نیمه فعال یا غیرفعال درآمده‌اند، که در این حالت حدود 130 هزار فرصت شغلی از دست رفته است. اما دولت تصمیم دارد با اطلاعاتی که از آنها در تک تک استان‌های کشور در اختیار دارد، به چرخه تولید برگرداند.

آن‌طور که سخنگوی دولت اعلام کرد، با مصوبه ستاد اقتصادی دولت، در نیمه نخست سال جاری حدود 5000 واحد از 7000 واحد تولیدی راکد، با تامین مالی و ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت فعال خواهند شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این را هم گفت که دولت، برای تک رقمی شدن نرخ بیکاری در برنامه ششم توسعه که باید برای آن سالانه حدود 900 هزار شغل ایجاد شود، ضمن راه‌اندازی واحدهای تولیدی، از تحلیل شغل‌های موجود در این واحدها نیز ممانعت کند که این مهم نیز با تامین سرمایه در گردش در دستور کار قرار خواهد گرفت.

نوبخت در ادامه از شرایط سخت موجود و تنگناهای مالی که دولت با آن مواجه است سخن گفت و در پاسخ به برخی انتقادات به عملکرد اقتصادی دولت این گونه توضیح داد که دولت در شرایط سختی اداره کشور را بر عهده گرفت و با آنچه موجود بود توانست اقتصاد را از رشد حدود منفی شش درصدی، خارج و به سمت مثبت سوق دهد. اما آن‌قدر مشکلات زیاد است که این اقدامات به چشم نمی‌آید.

وی ادامه داد: توانستیم در کنار افزایش رشد اقتصادی که در سال 1393 حدود سه درصد مثبت و در سال گذشته حدود یک تا 1.5 درصد بود، تورم 40 درصدی را به حدود 11 درصد کاهش دهیم. مجموع بهبود ایجاد شده در شاخص‌های اقتصادی به سختی ایجاد شده و باد، رشد اقتصادی را بالا نبرده و تورم را افزایش نداده است؛ آن‌هم در زمانی که دولت کشور را به جای درآمد 120 میلیارد دلاری با 20 میلیارد دلار اداره می‌کند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در ادامه به موفق‌ترین حوزه‌ها در اجرای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت که عملکردها نشان می‌دهد، وزارت کشاورزی توانسته در این رابطه عملکرد موفق‌تری نسبت به سایرین داشته باشد. به‌طوری که توانسته رشد منفی را در دو سال گذشته جبران و به رشد مثبت دست پیدا کند و تولید گندم به عنوان یک کالای استراتژیک حدود 69 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که در سال گذشته رشد در خدمات بین صفر تا یک درصد و در صنعت با وجود حمایت‌های انجام شده، منفی بوده است و نیازمند کار بیشتری است.

سخنگوی دولت همچنین گفت: دولت درباره‌ی اقتصاد مقاومتی به مفهوم یکسانی رسیده است. اینکه می‌گویند دولت اقتصاد مقاومتی را قبول ندارد، درست نیست. مفهوم اقتصاد مقاومتی برای ما دولتی‌ها یکسان است و حتما باید در مجموعه ما اجماع نظری در این رابطه وجود داشته باشد. ما همه تلاش‌مان را می‌کنیم تا از همه‌ی ظرفیت‌های داخلی کشور استفاده کنیم و با تولیدات باکیفیت و بااستاندارد، صادرات خوبی داشته باشیم.

 

کد خبر 6029

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =