باز شدن حدود۲ هزار ال سی در دوران پسا تحریم

معاون وزیر امور خارجه گفت: تا الان بانک‌های ما قریب به ۳۰۰ کارگزاری توانسته‌اند ایجاد کنند و نزدیک به ۲ هزار ال سی نیز تاکنون باز شده است

معاون وزیر امور خارجه گفت: تا الان بانک‌های ما قریب به 300 کارگزاری توانسته‌اند ایجاد کنند و نزدیک به 2 هزار ال سی نیز تاکنون باز شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اگزیم نیوز، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه دیشب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به تشریح آخرین تحولات پس از اجرای برجام پرداخت و درباره پایبندی طرف مقابل به تعهداتشان با بیان اینکه باید از دو زاویه مختلف به اجرای تعهدات طرف مقابل نگاه کرد، گفت: آنها به تعهداتی که طبق برجام روی کاغذ داشتند در خصوص لغو تحریم‌ها عمل کرده‌اند و زیرساخت تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای کاملا برچیده شده است.

وی افزود: اما اینکه بگوییم تحریم‌ها تنها روی کاغذ لغو شده نباید باعث شود که ارزش کار کم شود.

معاون ظریف با بیان اینکه این تحریم‌ها مشروعیت خود را از قطعنامه‌های شورای امنیت می‌گرفت که این قطعنامه‌ها به کلی لغو شد، خاطرنشان کرد:‌ قطعنامه‌ها به دلیل پی ام دی که پرونده‌ای سنگین علیه ایران بود صادر شده بود که با گزارش آمانو همه قطعنامه‌ها لغو شد.

عراقچی ادامه داد:‌ اینکه می‌گوییم تحریم‌ها روی کاغذ برداشته شده به این معنا نیست که اهمیت موضوع را کاهش دهیم.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه کرد: تمام تحریم‌هایی که باید لغو می‌شد، لغو شده است و تحریم‌ها همه لغو شده و قسمتی که باید متوقف می‌شده متوقف شده و ما الان با شرایطی جدید مواجه هستیم.

 

کارشکنی‌های آمریکایی‌ها

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای خاطرنشان کرد:‌ ما در اینجا با دو دسته مشکل جدید مواجه هستیم یکی شرایط بازگشت به شرایط قبلی که خود به خود زمان‌بر است و از طرفی کارشکنی‌های طرف آمریکایی که کار را سخت کرده، برخی از آثار تحریم طول می‌کشد که خود را نشان داد.

وی گفت:‌ فروش نفت قبل از تحریم‌ها 2.5 میلیون بشکه بود که پس از توافق ژنو به یک میلیون بشکه رسید. خریداران نفت ما در این مدت رفته‌اند و با کشورهای دیگر قرارداد بسته‌اند و ما باید دوباره مشتری‌های خود را پیدا کنیم و کسی نمی‌تواند انتظار داشته باشد که از فردای توافق ما به همان میزان صادرات نفت که در گذشته داشتیم بازگردیم.

عراقچی افزود: غربی‌ها باید تعهد می‌کردند که تحریم‌های نفتی را بردارند، اما تعهد نداده‌اند که برای ما مشتری خرید نفت پیدا کنند. الان حدود 1.7 میلیون بشکه نفت می‌فروشیم، اما بازگشت به میزان قبلی قدری زمان بر است

وی گفت:‌رقم‌های مختلف ارائه شده از دارایی‌های ما در خارج از کشور به این دلیل است که جنس‌های مختلف و صاحبان مختلف دارد، برخی از آنها برای دولت و برخی از آنها برای بانک مرکزی است که دولت حق ندارد آنها را خرج کند، برخی متعلق به وزارت نفت است و برخی هم به صورت سپرده در بانک‌های چین قرار دارد.

عراقچی افزود: مبلغ دقیق را باید خود صاحبان این پول‌ها بگویند که چقدر است مجموع اینها بالای 100 میلیارد دلار است. صاحبان این پول‌ها هستند که می‌توانند تصمیم بگیرند که پول‌ها در کجا خرج شود، پول‌ها آزاد شده و اختیار نقد کردن و یا خرج کردن آن در دست بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: لزوما هم اسکناس نباید بیاید داخل کشور و آن مقداری که نیاز باشد بانک مرکزی به صورت اسکناس وارد کشور می‌کند.

معاون وزیر خارجه یکی از مشکلات را زمان بر بودن بازگشت به شرایط قبل از تحریم برشمرد و افزود: یکی از آنها برقراری روابط بین المللی بانکی است که وصل شدن دوباره این سیستم و برقراری روابط کارگزاری زمان‌بر است. این زمان بر بودن به لحاظ فنی مشکلی طبیعی است و کاری هم نمی‌توان کرد

.

*فروش نفت به 2.5 میلیون بشکه می‌رسد

عراقچی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا یک سال آینده فروش نفت به 2.5 میلیون بشکه برسد.

وی ادامه داد: این منوط به خود بانک‌های ما است که در برقراری این روابط کارگزاری چقدر سریع بتوانند پیش بروند. تا الان بانک‌های ما قریب به 300 کارگزاری توانسته‌اند ایجاد کنند و نزدیک به 2 هزار ال سی نیز تاکنون باز شده است.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد:‌ بانک‌ها همه خصوصی هستند و خودشان باید تصمیم بگیرند که با بانک‌های ما کار کنند. الان بانک‌ها مانند سابق به آسانی با هم رابطه برقرار نمی‌کنند به دلیل پول شویی و قاچاق.

به گفته عراقچی تا این شبکه پیچیده دوباره برقرار شود مقداری زمان می‌برد.

وی در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور اتریش درباره سوئیفت نیز عنوان کرد: سوال خبرنگار واحد مرکزی از رئیس جمهور اتریش این بوده که چرا تحریم‌های سوئیفت برداشته نشده و او هم به دلیل بی اطلاعی به این استناد کرده که خود خبرنگار ایرانی می‌گوید برداشته نشده و رئیس جمهور اتریش از جزییات سوئیفت اطلاع نداشته است.

عراقچی ادامه داد:‌ هر کس می‌گوید سوئیفت برداشته نشده به اتاق سوئیفت در بانک مرکزی برود و از نزدیک ببیند که سوئیفت برقرار شده یا خیر.

وی با بیان اینکه برخی از تحریم‌ها هنوز باقی مانده که ربطی به برجام و هسته‌ای ندارد، خاطرنشان کرد: ما از روز اول گفتیم که تحریم‌های اولیه آمریکا و تحریم‌های غیر مرتبط با هسته‌ای سر جای خود می‌ماند.

معاون وزیر خارجه گفت: من نمی‌دانم چرا برخی اینقدر به دلار علاقه مند شده اند و مدام می‌گویند چرا تحریم‌ها‌ی دلار برداشته نشده است. دلار جزو تحریم‌های اولیه است. این موضوع باید در روابط دو‌جانبه با آمریکا مذاکره شود تا تحریم‌های مرتبط با دلار برداشته شود که خواست ما نیست .وی خاطرنشان کرد: مشکل بزرگ ما این است که تحریم‌های اولیه که شامل تبادلات دلاری هم می‌شود سر جای خود باقی مانده است

.

*بانک تجارت اسفند 174 ال‌سی باز کرد

عراقچی با ذکر این نکته که مبادلات یورویی مشکلی ندارد و در حال انجام است، گفت: بانک تجارت در ماه اسفند 174 ال‌سی باز کرده است و در همان ماه 343 حواله ارزی حواله کرده است. ارتباطات ارزی ما معلق نشده و تا جایی که به دلار برخورد نکند، مشکلی وجود ندارد.

به گزارش فارس، وی افزود: تداخل تحریم‌های اولیه و ثانویه مشکلاتی را به وجود آورده و آمریکایی‌ها تا به حال همکاری لازم را در این زمینه نداشته‌اند و ما تا به حال با فشار زیاد به آمریکا خیلی از این مشکلات را رفع کرده‌ایم.

معاون وزیر خارجه گفت:‌آمریکایی‌ها رغبتی به حل این مشکلات ناشی از تداخل تحریم‌های اولیه و ثانویه ندارند، درباره بیمه نفت کش‌ها ما با فشار به آمریکا‌یی‌ها مشکل را رفع کردیم.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشت: توانمندی‌های ایران، آمریکایی‌ها را پای میز مذاکره آورد و الان کارشکنی آنها طبیعی است، ما به همان میزان که در مذاکرات با آنها درگیر بودیم هنوز هم در حال رایزنی با آنها هستیم و تا به حال فشارهای ما باعث شده برخی از مشکلات رفع شود.

وی ادامه داد: برخی از بانک‌های بزرگ از سوی آمریکا جریمه شده‌اند و تعهد داده‌اند در زمان تحریم‌ها که دیگر با ایران کار نکنند و الان به آنها فشار می‌آوریم که این محدودیت ها برداشته شود. ما می‌دانستیم در صحنه اجرا با بد عهدی و بدقلقی آمریکا‌یی‌ها مواجه خواهیم شد.

 

کد خبر 6077

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =