لزوم کنترل حجم واردات در سال جدید

معاون سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور: سال گذشته تراز تجارت خارجی مثبت شده و با توجه به اینکه امسال رونق را شاهد خواهیم بود، واردات افزایش پیدا خواهد کرد، به همین علت باید اهتمام داشته باشیم این تراز مثبت بماند

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز، فرهاد دژپسند دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه 2500 پروژه نیمه تمام برای واگذاری به بخش غیردولتی شناسایی شده است، تصریح کرد: بخش قابل توجه این پروژه‌ها استانی بوده و مابقی نیز در سطح ملی مطرح است. همچنین تاکنون واگذاری‌های ناچیز بوده است، به همین علت باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.

معاون سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور با تأکید بر اینکه اهتمام دولت به مثبت ماندن تراز تجارت خارجی است، گفت: سال گذشته تراز تجارت خارجی مثبت شده و با توجه به اینکه امسال رونق را شاهد خواهیم بود، واردات افزایش پیدا خواهد کرد، به همین علت باید اهتمام داشته باشیم این تراز مثبت بماند.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از آب، محیط زیست و صندوق‌های بازنشستگی به‌عنوان بحران‌های آینده ایران نام برد و گفت: تلاش کرده‌ایم در تدوین برنامه ششم توسعه به‌گونه‌ای عمل کنیم تا در رفع این سه مسئله بتوانیم موفق باشیم.

فرهاد دژپسند در همایش تقسیم کار ملی و منطقه‌ای برای افزایش تولید ملی اظهار داشت: این یک نشست هم‌اندیشی است که تشکیل آن به‌منظور اجرایی کردن آنچه به‌عنوان برنامه اقتصاد مقاومتی در جهت سیاست‌های ابلاغی است مد نظر قرار گرفته است.

وی افزود: ما نیازمند این هستیم تا در مقیاس منطقه‌ای و استانی از نظرات و دیدگاه‌های تمامی کسانی که باید در مقیاس منطقه‌ای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی را به اجرا درآورند مطلع شویم تا هم در رفع نقایص موجود و هم در تدوین مقدمات اجرایی کار از این نظرات و دیدگاه‌ها استفاده کنیم و دلیل برگزاری این نشست نیز یکی از موارد مهم آن همین مطلع شدن از نظرات و دیدگاه‌های مسئولان ملی، استانی و منطقه‌ای بوده است.

دژپسند با بیان اینکه این همایش و نشست هم‌اندیشی طی دو روز برگزار می‌شود، گفت: نشست جمع‌بندی عصر فردا با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می‌شود و ساختار این نشست به‌گونه‌ای دیده شده که موارد مطرح شده و جمع‌بندی آن در نشست فردا به مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منتهی شود که مبنای عمل قرار گیرد و ساختار این هم‌اندیشی به‌گونه‌ای طراحی شده که خروجی آن به سندی تبدیل شود تا در سال جاری و سال آینده مورد استفاده قرار گیرد.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با ابراز اینکه هرگاه اقتصاد مقاومتی بیان می‌شود یک نگاهی فقط به تاب‌آوری اقتصاد می‌شود، گفت: اگرچه مبنای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همان تاب‌آوری اقتصاد است اما به تمامی ابعاد و محورهای اجرای و عملیاتی این اقتصاد مقاومتی باید توجه کرد.

وی افزود: برای آنکه  تفاوت نظرات را در خصوص اقتصاد مقاومتی محدود کنیم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی چندین جلسه تشکیل داده تا آنچه در سیاست‌های ابلاغی آمده در مقام اجرا چگونه باید برنامه‌ریزی شده و تبدیل به برنامه شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بعد از ابلاغ سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی در سال 92 تمامی برنامه‌ها از دستگاه‌های مختلف گرفته شد و جلسات متعددی برگزار شد تا برنامه‌های هر دستگاه با سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی هماهنگ شود اما پس از شهریور 94 قرار بر این شد تا ما ساختار را یک مقدار تغییر دهیم تا نظارت پذیری آن بیشتر شود، از این رو در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی 12 برنامه ملی تعریف شد و برای هر برنامه ملی یک کارگروه ملی تعیین شد که در هر کارگروه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف حضور دارند.

دژپسند تصریح کرد: ایران ظرفیت‌های بسیاری دارد که آن‌طور که باید تاکنون از آنها به‌صورت بهینه استفاده نشده است. ایران در ذخایر گاز رتبه اول جهان و در ذخایر نفت رتبه چهارم جهان را دارد، در حوزه معدن ذخایر فراوانی داریم و شرایط بی‌نظیری در ترانزیت و گردشگری داریم، همچنین وجود نیروی انسانی تحصیل‌کرده فرصت مناسبی است که کشور می‌تواند از آنها بهره کافی را بگیرد.

وی با بیان "استفاده از ظرفیت‌های داخلی را باید رویکرد اصلی خود در اقتصاد مقاومتی بدانیم" گفت: از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی درونزا کردن اقتصاد است به این معنی که قابلیت‌های کشور مبنای جهت‌گیری‌ها، رشد و توسعه کشور باشد.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی افزود: زمانی که انقلاب پیروز شد درصد وابستگی صنایع ما به خارج از کشور بسیار زیاد بود که البته این وضعیت اکنون بسیار متفاوت است اما تا دستیابی به نقطه مطلوب بسیار فاصله داریم.

دژپسند اذعان داشت: وقتی می‌گوییم اقتصاد درونزا شود همان‌طور که مقام معظم رهبری به‌صراحت فرموده‌اند هرگز نمی‌خواهیم اقتصاد بسته و محصور تشکیل دهیم بلکه می‌خواهیم از ظرفیت‌های داخلی برای رشد و توسعه کشور استفاده کنیم و از سوی دیگر باید فناوری‌ها را به کشور بیاوریم و از بازار جهانی نیز استفاده کنیم.

وی افزود: درونزا بودن، برونگرا بودن، عدالت‌بنیان کردن، دانش‌بنیان کردن و مردمی کردن اقتصاد از رویکردهای اساسی اقتصاد مقاومتی است و عدالت و رشد و حضور در عرصه‌های بین‌المللی اتفاق نمی‌افتد مگر آنکه بتوانیم از دانش استفاده حداکثری کنیم و بتوانیم بحث‌های مختلف کشور را مجهز به دانش‌بنیان بودن کنیم.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه دولت بزرگ همه چیزش دست‌وپاگیر است، گفت: دولت باید اتوماسیون و بهینه شود. اگر گستردگی دولت زیاد باشد نمی‌تواند اهداف را محقق کند و برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید به‌سمت اقتصاد غیردولتی برویم که این به‌معنای مردمی کردن اقتصاد است.

وی ادامه داد:‌ اقتصاد مقاومتی باید تاب‌آور باشد یعنی توانمند باشد و هم از قدرت بالایی برخوردار باشد تا بتواند به مسیر تعادلی جدید برگشت‌پذیر باشد. این برگشت‌پذیری به مسیر تعادلی جدید به‌معنای این است که هر زمان اقتصاد کشور با شوکی مواجه شد بتواند دوباره به مسیری برگردد که تعادل بهتری از گذشته داشته باشد.

دژپسند از تأمین رشد پویا، بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف چشم‌انداز 20ساله به‌عنوان اهداف اقتصادی کشور نام برد و گفت: ابتدا باید وضعیت موجود را بشناسیم، محیط اقتصاد کلان‌مان بی‌ثبات و آسیب‌پذیر است و با تورم مزمن دورقمی مواجهیم که علی‌رغم اینکه دولت موفق شد تورم را از 36 درصد به زیر 12 درصد برساند هنوز تورم دورقمی داریم و شاهد استفاده غیربهینه از ذخایر زیرزمینی هستیم و از بودجه پرنوسانی برخورداریم که ثبات آن به پارامترهای بیرونی وابسته است و ما با نوسانات نفت دچار تب و لرز می‌شویم و تولید ملی کم‌عمق و وابسته به خارج داریم که تولید ملی ما عمدتاً غیررقابتی است.

وی افزود: با وجود اینکه از نظر مساحت 1.2 درصد دنیا را داریم اما از تجارت دنیا سهمی کمتر از 0.5 درصد داریم و شاهد رشد پایین ناپایدار و برونزا هستیم که متکی به صادرات نفت و متکی به وارداتی است که خود آن واردات متکی به نفت است که این اقتصاد نیازمند مدلی است تا اشکالاتش برطرف و به اقتصادی پویا و پیشرو تبدیل شود و ما به الگوی اقتصادی بومی و علمی نیاز داریم که به‌صورت سیستمیک بتوانیم به بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی برسیم.

این مقام مسئول با ابراز "هم‌اکنون 3 سند بالادستی اقتصاد مقاومتی برنامه ششم توسعه و برنامه چشم‌انداز 1404 را داریم" گفت: باید رابطه‌ای منطقی بین اینها برقرار کنیم و نمی‌توان به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که ارتباطی بین اینها نباشد.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی چیزی نیست که یک‌ساله یا دوساله به سرانجام برسد بلکه زمان آن تا چشم‌انداز 1404 دیده شده و ما یک برنامه کوتاه‌مدت داریم که تا پایان دولت است و یک برنامه میان‌مدت داریم که تا پایان برنامه ششم است و یک برنامه بلندمدت داریم که تا پایان چشم‌انداز 20ساله کشور است.

دژپسند خاطرنشان کرد: برنامه ششم توسعه را به‌گونه‌ای ساختار سازی کردیم تا در تمام اجزایش هماهنگی با اقتصاد مقاومتی وجود داشته باشد.

وی افزود: در بررسی‌های انجام‌شده، آب، محیط زیست و صندوق‌های بازنشستگی به‌عنوان بحرانهای آینده کشور شناسایی شده‌اند که تلاش کرده‌ایم رفع این مسائل در برنامه ششم دیده شود.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: تلاش کردیم با تعریف 12 برنامه ملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی به‌گونه‌ای عمل کنیم تا این برنامه‌ها با نظام تصمیم‌گیری و نظارت درگیر باشد و مجموعاً در این 12 برنامه ملی دویست و پنجاه و خرده‌ای پروژه تعریف شده که با توجه به نامگذاری امسال از مجموع این پروژه‌ها پنجاه پروژه را به‌عنوان اولویت برای اجرا و نظارت به‌صورت خاص انتخاب کردیم تا با مدیریت پروژه روند پیشرفت آنها کنترل شود و قرار شد از ابزارهای جدی و قدرتمند تنبیهی و تشویقی استفاده کنیم.

کد خبر 6134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =