بدهی دولت سیزدهم کمتر از ۱۵۱ دولت جهان شد

آمارهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد جایگاه ایران در رده‌بندی جهانی کشورهای جهان از نظر بدهی دولت در سال میلادی گذشته ۱۱ پله بهبود یافته و ۱۵۱ دولت جهان بدهی بیشتری نسبت به دولت سیزدهم در این سال داشته‌اند.

به گزارش روز دوشنبه اگزیم نیوز، صندوق بین‌المللی پول با بررسی میزان بدهی ناخالص ۱۸۹ دولت جهان به نسبت تولید ناخالص داخلی از جایگاه خوب دولت ایران در رده‌بندی دولت‌های جهان از این نظر خبر داده است.

بر اساس محاسبات این نهاد بین‌المللی کل بدهی ناخالص دولت ایران در سال ۲۰۲۲ معادل ۳۴ درصد تولید ناخالص داخلی بوده است. بدهی دولت ایران در این سال نسبت به سال قبل از آن ۱۹ درصد کاهش داشته است. در سال ۲۰۲۱ بدهی ناخالص دولت ایران معادل ۴۲.۴ درصد تولید ناخالص داخلی اعلام شده بود.

صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد روند کاهشی بدهی ناخالص دولت ایران در سال ۲۰۲۳ نیز ادامه یابد و بدهی ناخالص دولت ایران در این سال به معادل ۳۲ درصد تولید ناخالص داخلی کاهش یابد.

دولت ایران در رده‌بندی ۱۸۹ دولت جهان از نظر نسبت بدهی ناخالص به تولید ناخالص داخلی طی سال ۲۰۲۲ در رتبه ۱۵۲ قرار گرفته است. بر این اساس بدهی دولت ایران از ۱۵۱ دولت در جهان کمتر بوده و فقط ۳۷ دولت بدهی کمتری نسبت به ایران در این سال داشته‌اند.

بر اساس این گزارش رتبه ایران در رده‌بندی جهانی بدهی دولت‌ها در سال میلادی گذشته ۱۱ پله بهبود داشته است. ایران در سال ۲۰۲۱ از نظر بدهی ناخالص دولت در رتبه ۱۴۱ قرار گرفته بود اما در سال ۲۰۲۲ توانسته ۱۱ کشور را پشت سر بگذارد و در جایگاه ۱۵۲ قرار گیرد.

بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول ژاپن بدهکارترین کشور جهان در سال ۲۰۲۲ بوده است. بدهی ناخالص دولت ژاپن نسبت به تولید ناخالص داخلی در این سال ۲۶۱ درصد بوده است. یونان با بدهی ۱۷۷ درصدی و اریتره با بدهی ۱۶۳ درصدی به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

آمریکا به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا دوازدهمین دولت بدهکار جهان را دارد. بدهی ناخالص دولت آمریکا به تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۲۱ درصد برآورد شده که با توجه به حجم اقتصاد این کشور رقم قابل ملاحظه‌ای است.

ایتالیا با بدهی ۱۴۴ درصدی در رتبه ۵، بحرین با بدهی ۱۱۷ درصدی در رتبه ۱۵، اسپانیا با بدهی ۱۱۶ درصدی در رتبه ۱۸، فرانسه با بدهی ۱۱۱ درصدی در رتبه ۱۹، انگلیس با بدهی ۱۰۲ درصدی در رتبه ۲۳، آلمان با بدهی ۶۶ درصدی در رتبه ۷۱ و چین با بدهی ۷۷ درصدی در رتبه ۵۱ جهان و به عنوان دولت‌های بدهکارتر از دولت ایران شناخته شده‌اند.

از جمله دولت‌هایی که بدهی کمتری نسبت به دولت ایران در سال ۲۰۲۲ داشته‌اند عبارتند از سوئد، ترکیه، امارات، عربستان، روسیه و کویت.

دولت ماکائو در انتهای این رده‌بندی قرار گرفته است. بدهی دولت ماکائو در سال ۲۰۲۲ صفر بوده است.

کد خبر 62427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =