برقراری عدالت با اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه/ کمتر از ۵ درصد جامعه شامل طرح می‌شوند

کارشناس اقتصادی و مالیاتی گفت: اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه منجر به عدالت و برابری در جامعه می‌شود و کسی که درآمد بیشتری دارد به همان میزان مالیات پرداخت می‌کند.

به گزارش روز دوشنبه اگزیم نیوز، سیاوش غیبی پور با انتقاد از مجلس برای تعلل در تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه، اظهار داشت: این طرح با تأکید بر عدالت‌محوری در دریافت مالیات است، زیر ۵ درصد مشمول طرح مالیات بر عایدی سرمایه هستند، ضمن آنکه براساس این طرح درآمد واقعی کسانی که از مسیر عادی یا متعارف قابل‌شناسایی نبود و سهمی در پرداخت مالیات نداشتند مورد توجه قرار می‌گیرد.

این کارشناس با بیان اینکه طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای طلا، سکه، ارز، خودرو و مسکن مورد تأکید قرار گرفته است، گفت: این طرح برای کسانی که جنبه مصرفی از این کالاها دارند را شامل نمی‌شود و به دنبال شناسایی سوداگری در بازار است.

وی ادامه داد: به‌عنوان‌مثال فردی که چند هکتار زمین خریده است و بعد از مدتی این زمین تغییر کاربری می‌شود، درآمد این فرد نیز ۱۰ برابر می‌شود درحالی‌که تنها یک مبلغ کمی را مالیات پرداخت می‌کرده است.

وی با تأکید بر اینکه زیرساخت‌های طرح مالیات بر عایدی سرمایه باید در کشور تأمین شود، گفت: این قانون دارای چالش‌هایی است که باید موردتوجه قرار گیرد به‌عنوان‌مثال نباید تداخل مقرراتی با مالیات ارزش‌افزوده و درآمد داشته باشد چرا که این امر موجب نارضایتی می‌شود.

غیبی پور ابراز داشت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بسیاری از کشورها اجرا شده است که کشور ما با تعدادی از کشورها قابل‌مقایسه نیست و باید بحث تورم و سایر شاخص‌های اقتصادی مورد اهتمام قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه پیاده‌سازی طرح مالیات بر عایدی سرمایه باید از سوی مردم مورد پذیرش قرار گیرد گفت: این طرح و زوایای مختلف آن باید به مردم تبیین شود و سازوکارهای اجرایی آن دیده شود.

کارشناس اقتصادی تأکید کرد: این طرح جنبه درآمدی ندارد بلکه بر روی تنظیم‌گری نگاه ویژه‌ای دارد و به دنبال برقرار عدالت و برابری در دریافت مالیات است.

کد خبر 62428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =