۳۰ درصد منابع غذایی جهان تحت‌تاثیر آفات از بین می‌رود

در گزارش مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی آب اتاق ایران با اشاره که اتلاف بیش از ۳۰درصد منابع غذایی جهان تحت‌تاثیر آفات، چگونگی مدیریت بهینه‌ آفات و بیماری‌های کشاورزی تحت شرایط تغییر اقلیم بررسی شده است.

به گزارش روز دوشنبه اگزیم‌نیوز از اتاق بازرگانی ایران، مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی آب اتاق ایران مقاله‌ای با عنوان «مدیریت بهینه‌ آفات و بیماری‌های کشاورزی تحت شرایط تغییر اقلیم» منتشر کرد.

تغییر اقلیم بر بیولوژی، توزیع و شیوع آفات در بسیاری از محصولات، مزارع و مراتع تأثیرگذار است. بیش از ۳۰ درصد منابع غذایی در دنیا توسط آفات از بین می‌رود و هم‌اکنون کاهش خسارت آفات جهت حفظ امنیت غذایی در جهان، کاهش مصرف نهاده‌ها و کاهش گازهای گلخانه‌ای بسیار مهم‌تر از هر زمان دیگری است.

برای همین و در جهت ارتقای دانش فعالان بخش کشاورزی در زمینه اثرات مخرب تغییر اقلیم بر تولیدات بخش کشاورزی و همچنین پایش تحولات و رویدادهای ملی، بین‌المللی و منطقه‌ای کشاورزی و تغییرات اقلیمی، این گزارش به بررسی جنبه‌های مختلف مدیریت بهینه آفات و بیماری‌های کشاورزی تحت شرایط تغییر اقلیم پرداخته است.

مدیریت هوشمند اقلیمی آفات یک رویکرد فرامنطقه‌ای و جهانی است که هدف آن کاهش خسارت در بخش کشاورزی، کمک به اکوسیستم‌های طبیعی، کاهش گازهای گلخانه‌ای به ازای هر واحد تولید محصولات غذایی و تقویت انعطاف‌پذیری سیستم های کشاورزی در مواجه با تغییر اقلیم است.

بنا بر اهمیت این موضوع در این گزارش مشخص گردیده است که از طریق اجرای مدیریت هوشمند آفات و بیماری‌ها، تولید محصول، سیاست‌های توسع‌های، تحقیقات و... در هماهنگی با یکدیگر در جهت ایجاد سیستم‌هایی کارامدتر و انعطاف‌پذیرتر در تولید مواد غذایی، عمل می‌کنند.

کد خبر 62448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =