دومین نشست کمیته تجارت ترجیحی ایران وترکیه

دومین نشست کمیته تجارت ترجیحی جمهوری اسلامی ایران وترکیه با حضور هیات هایی از سازمان توسعه تجارت کشورمان ووزارت اقتصاد ترکیه درآنکارا برگزارشد تا فرایند اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دوکشور بررسی شود

دومین نشست کمیته تجارت ترجیحی جمهوری اسلامی ایران وترکیه با حضور هیات هایی از سازمان توسعه تجارت کشورمان ووزارت اقتصاد ترکیه درآنکارا برگزارشد تا فرایند اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دوکشور بررسی شود. 
به گزارشاگزیم نیوز به نقل از ایرنا، ریاست هیات ایران را در این نشست « صادق ضیایی بیکدلی» قائم مقام سازمان توسعه تجارت ایران و مدیرکل دفتر تجاری سازمان توسعه تجارت بعهده داشت. نهایی شدن متن وامضای آیین نامه کمیته مشترک، بحث و توافق های اولیه روی اقلام جدید، بازنگری متن توافقنامه، انجام هماهنگی های لازم برای دیدار«محمدرضا نعمت زاده» وزیرصنعت، معدن و تجارت ایران با«الی تاش » وزیر جدید اقتصاد ترکیه در حاشیه اجلاس سازمان جهانی تجارت درنایروبی کنیادرهفته آینده ازمهمترین سرفصل های نتایج دومین نشست کمیته تجارت ترجیحی ایران و ترکیه بود.
دراین نشست متن آئین نامه کار کمیته مشترک بررسی و به امضای روسای هیات های ایران و ترکیه رسید. با این آئین نامه شیوه فعالیت و نقشه راه کمیته و نشست های مستمر و دوره ای آن در تهران و آنکارا مشخص شد. موضوع مهم دیگر، اعلام طرف ترک در انصراف از دریافت عوارض 6.5 درصدی مازاد بر واردات پلی اتیلن سبک LDP ایران تا ماه ژوئیه سال 2016 بود که در نشست کمیته به طرف هیات ایرانی اعلام شد. توافق هسته ای و هموارشدن راه صادرات ایران به بازارهای خارجی، در تصمیم ترکیه برای تامین این ماده از ایران تاثیر داشته و ترکیه ازاعمال مقررات آنتی دمپینگ (ضدرقابت مکارانه) منصرف شده است.
بیکدلی درحاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنکارا نشست کمیته را مثبت و سازنده ارزیابی کرد وگفت: در این نشست، درمورد اعمال تبعیض بر کالاهای عمده صادراتی ایران نیز بحث و بررسی و مقرر شد در صورت درخواست شرکت های ترک ازدولت آنکارا مبنی براعمال این گونه عوارض، طرف ترک قبل ازهراقدام، مطلب را به اطلاع طرف ایرانی رسانده و علاوه بر آن از شرکت های ایرانی دعوت کند با شرکت های ترک مذاکره کنند و در صورت توافق عوارض مازاد اعمال نشود.
موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه در اول سال 2015 میلادی اجرایی شده است. به موجب این موافقتنامه ایران در 140 ردیف کدهای شش رقمی HS(نظام هماهنگ)تخفیف تعرفه ای از کالاهای کشاورزی ترکیه گرفته و در مقابل در 125 ردیف کدهای HS شش رقمی از کالاهای صنعتی به ترکیه تخفیف تعرفه ای داده است. 
وزیران مسئول دو کشور اظهار علاقه کردند سالانه بین 15 تا 25 ردیف کد اچ.اس. به این فهرست اضافه شود. در دومین نشست کمیته تجارت ترجیحی این موضوع نیز به تفصیل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و مقرر شد، مذاکرات ادامه یابد.
براساس اطلاعات دریافتی خبرنگارایرنا، از بدو اجرایی شدن این موافقتنامه، صادرات کشورمان به ترکیه در ردیف کالاهای مشمول این موافقتنامه نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 10 درصد افزایش و در مقابل صادرات ترکیه به ایران در همین بازه زمانی 2.8 درصد کاهش داشته است. موافقتنامه تجارت ترجیحی به عنوان گامی برای گذار به نظام تجارت آزاد بین دو کشور ارزیابی می شود.

کد خبر 627

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =