۸۰ درصد مجوزها و تسهیلات مشاغل خانگی را بانوان دریافت کردند

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: تسهیل در صدور مجوزها و ارائه تسهیلات از مهم‌ترین اقدامات دولت سیزدهم است که طبق آمارها ۸۰ درصد مجوز و تسهیلات مشاغل خانگی را بانوان دریافت کردند.

به گزارش روز دوشنبه اگزیم‌نیوز، محمود کریمی بیرانوند گزارشی از وضعیت مشاغل خانگی ارائه کرد و گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۱، ۲۸۰ هزار مجوز خانگی صادر شده که نسبت به دولت های گذشته رشد ۲۰۰ درصدی داشته است و بیشترین صدور مجوزها برای بانوان بوده است.

وی افزود: در سال گذشته ۲۱۸ هزار مجوز صادر شده است که شعار ما در وزارت کار هر خانه یک واحد تولیدی است براین اساس فهرست مجوزها به ۶۰۰ عنوان رشته می رسد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ۹۵ درصد مجوزهای مشاغل خانگی به صورت لحظه ای صادر می شود، گفت: یکی از مهمترین مسائل در قبل از دولت سیزدهم، مشکلات در دریافت مجوزها بود، هشت ماه تا یک سال برای صدور مجوزها زمان طول می کشید که با تدابیرو سیاست های دولت سیزدهم مجوزها لحظه ای صادر می شود.

وی عنوان کرد: متقاضیان به محض ثبت نام و بارگزاری اطلاعات در سامانه ملی مجوزها به سرعت مجوز دریافت می کنند تنها پنج درصد از مجوزها به صورت لحظه ای صادر نمی شود که این رشته ها در حوزه سلامت، بهداشت و درمان است که نیاز به مراقبت ها و نظارت های بهداشتی سازمان های بهداشتی و دانشگاه های علوم پزشکی است.

بیرانوند خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما نیز در دولت سیزدهم سرعت بخشی به مجوزها در حوزه بهداشتی و درمانی است که این امر از سوی همکاران در سازمان غذا و دارو پیگیری می شود، تلاش کردیم این فرایند را سرعت ببخشیم ضمن اینکه باید شرایط بهداشتی و بازدید از فضای مشاغل خانگی در حوزه سلامت و درمان فراهم شود.

وی با بیان اینکه ۱۶۰ هزار اشتغال در حوزه مشاغل خانگی ایجاد شده است، گفت: این رقم در ۱۸ ماه دولت سیزدهم رقم خورده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: سهم بانوان در مشاغل خانگی نیز بیشتر از مردان است.

وی با اشاره به افزایش ۳۵ درصدی تسهیلات مشاغل خانگی گفت: بانک مرکزی رویکرد خوبی داشته است در همین راستا سال گذشته تسهیلات سه هزار میلیارد تومانی اختصاص یافت که برای اولین بار این رقم تخصیص یافت از این مبلغ ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان جذب شد.

کریمی بیرانوند افزود: امسال چهار هزار میلیارد اختصاص یافته است که رشد ۳۵ درصدی را شاهد بودیم اگر تا پایان مهرماه ۷۰ درصد منابع را جذب کنیم با نگاه خوب بانک مرکزی، منابع جدیدی اختصاص خواهد یافت.

وی گفت: ۴۴ هزار نفر تسهیلات دریافت کرده اند که از این رقم ۳۵ هزار نفر بانوان بودند.

کد خبر 64537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =