روند اعطای تسهیلات قانون جهش مسکن در بانک ها سرعت گرفته است

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی با بیان اینکه روند اعطای تسهیلات قانون جهش مسکن در بانک‌ها سرعت گرفته است، تاکید کرد که بانک مرکزی تاکنون برای تسریع در روند اجرای قانون نهضت ملی مسکن با مسئولان وزارت راه و شهرسازی جلسات متعددی را برگزار کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه اگزیم‌نیوز، علیرضا قیطاسی در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر، اظهار داشت: در بانک مسکن به دلیل اینکه سابقه ارتباط با وزارت راه و شهرسازی داشته است، روند پرداخت تسهیلات به خوبی طی شده است. بانک‌های بزرگ در اعطای تسهیلات نهضت ملی مسکن بیش‌ترین سهمیه را داشته‌اند.

وی افزود: پس از تاکید رئیس جمهور و مهلت یک هفته‌ای برای رسیدگی به افزایش سرعت اعطای تسهیلات مسکن و رفع موانع اعطای تسهیلات در بانک‌ها، جلساتی برای آسیب‌شناسی علل کندی روند اجرای قانون نهضت ملی مسکن برگزار شد.

قیطاسی با تاکید بر اینکه در یک هفته‌ی اخیر با جلسات کارشناسی خوبی که میان بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، بسیاری از مشکلات پیش‌روی اجرای قانون نهضت ملی مسکن بررسی شده است، گفت: مشکلات طی نامه‌ای به معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی ارسال شده است.

وی افزود: یکی از مشکلات این حوزه ایجاد داشبورد مدیریتی در سامانه وزارت راه و شهرسازی برای کنترل روزانه مشکلات تسهیلات نهضت ملی مسکن است تا بانک مرکزی بتواند با برقراری ارتباط با وزارت راه و شهرسازی به مشکلات این بخش رسیدگی کند.

قیطاسی با اشاره به نحوه کار سامانه نهضت ملی مسکن وزارت راه و شهرسازی، تصریح کرد: سامانه به این صورت است که متقاضیان ثبت نام می‌کنند و سپس وزارت راه و شهرسازی اطلاعات افراد را پالایش کرده و به بانک‌ها معرفی می‌کند. برخی متقاضیان مشکل عدم وثیقه دارند، مشکلات دیگر متقاضیان نیز کامل نبودن مدارک، آورده ناکافی و عدم وجود اسناد مالکیتی است.

وی با بیان موانع پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن در بانک‌ها، گفت: در بانک‌ها به دلیل محدودیت منابع و تکالیف متعدد قانونی دیگر موانعی برای پرداخت این تسهیلات وجود دارد. منابع بانک‌ها برای ارائه این تسهیلات از بخش سپرده‌های مردمی است. وقتی بانک‌ها با کمبود منابع مواجه باشند و بیش از منابع خود تسهیلات بدهند، اضافه برداشت آن‌ها افزایش می‌یابد و پول پرقدرت خلق می‌شود که این مساله مشکلاتی را برای اقتصاد به همراه دارد.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی افزود: باتوجه به آمار، در بانک دی از ۱۷۰ میلیارد تومان سپرده تعیین شده به میزان ۱۶۰ میلیارد تومان تعهدات و معرفی نامه ثبت شده است. در سایر بانک‌ها نیز به همین صورت است و باید آمار با بانک مرکزی تطبیق داده شود.

وی در پایان تاکید کرد: با پیگیری‌های انجام شده و تسریع روند پرداخت تسهیلات امیدواریم ان‌شاالله تا پایان شهریور ماه به تحقق اهداف مورد نظر خود برسیم.

کد خبر 65235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =