کاهش ۲۷.۶ درصدی بدهی‌های خارجی ایران در اسفندماه ۱۴۰۱

مانده بدهی‌های خارجی کشور در پایان اسفندماه ۱۴۰۱ با کاهش ۲۷.۶ درصدی نسبت به سال قبل به ۶.۳ میلیارد دلار رسید.

به گزارش روز چهارشنبه اگزیم‌نیوز، جداول گزیده آمارهای اقتصادی مربوط به اسفندماه سال گذشته از سوی بانک مرکزی منتشر شد. نشریه الکترونیکی گزیده آمارهای اقتصادی حاوی جدیدترین اطلاعات و آمارهای اقتصادی و مروری بر تحولات در بخش‌های پولی و بانکی، تراز پرداخت‌ها و بازار سرمایه است.

براین اساس مانده بدهی‌های خارجی کشور در پایان اسفندماه ۱۴۰۱ حدود ۶.۳ میلیارد دلار بود که در مقایسه با پایان اسفندماه سال ۱۴۰۰ معادل ۲۷.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

از این میزان بدهی ۲۸.۵ درصد (معادل ۱.۸ میلیارد دلار) به بدهی‌های کوتاه مدت و ۷۱.۵ درصد (معادل ۴.۵ میلیارد دلار) به بدهی‌های بلند مدت اختصاص داشت. بدین ترتیب در پایان اسفندماه ۱۴۰۱ نسبت به پایان اسفندماه ۱۴۰۰ سهم بدهی‌های کوتاه مدت از کل بدهی‌های خارجی کشور ۰.۳ واحد درصد کاهش یافت.

براساس برآوردهای مقدماتی در سال ۱۴۰۱ حساب جاری تراز پرداخت‌های خارجی کشور از مازاد ۱۴.۴ میلیارد دلار برخوردار بود که در مقایسه با سال قبل از آن ۲۹.۵ درصد افزایش نشان می دهد.

در همین دوره مازاد حساب کالا با افزایش ۴۱.۸ درصدی به ۲۲.۵ میلیارد دلار و کسری حساب خدمات با افزایش ۲۴.۸ درصدی به ۶.۷ میلیارد دلار رسید. همچنین افزایش قیمت‌های جهانی نفت و کالاهای اولیه مهمترین عوامل تاثیر گذار بر افزایش عملکرد صادرات و واردات کالا و رشد مبادلات تجاری و افزایش ترددهای فرامرزی کالا و مسافر نیز مهمترین عوامل تاثیرگذار بر رشد صادرات و واردات خدمات در این دوره بوده است.

در همین مدت، به دنبال افزایش مهاجرت اتباع افغانی به کشور پرداخت‌ها بابت جبران خدمات نیروی کار کارگران غیر مقیم افزایش یافت و بدین ترتیب کسری حساب درآمد نسبت به سال ۱۴۰۰، حدود ۱۱۲.۹ درصد افزایش پیدا کرد.

در سال ۱۴۰۱، حساب سرمایه حدود ۱۴.۶ میلیارد دلار بدهکار شد که در مقایسه با سال قبل از آن ۵۶.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

پرداخت‌های حساب سرمایه و همچنین افزایش خالص مطالبات اشخاص و نهادهای مقیم از دنیای خارج دلیل منفی شدن خالص حساب مالی و سرمایه است.

کد خبر 65241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =