هدفگذاری تولید ۹.۵ میلیون تن میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری در برنامه هفتم توسعه

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری معاونت امور باغبانی اعلام کرد: تولید بیش از ۹.۵ میلیون تن میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری از طریق اصلاح، نوسازی و جایگزینی باغات در برنامه هفتم توسعه ظرف پنج سال هدفگذاری شده است.

به گزارش اگزیم‌نیوز از وزارت جهاد کشاورزی، «زهرا جلیلی‌مقدم»روز چهارشنبه افزود: در برنامه هفتم توسعه اصلاح، نوسازی و جایگزینی ۳۳۰ هزار هکتار باغات میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری پیش‌بینی شده است.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری معاونت امور باغبانی اظهارداشت: براساس اهداف برنامه هفتم توسعه، سالانه به طور متوسط ۶۵ هزار هکتار از باغات میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری باید اصلاح، نوسازی و یا با ارقام جدیدی جایگزین شوند.

وی تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، به منظور افزایش کمی و کیفی تولید و استفاده بهینه از نهاده‌ها، در باغات درجه دو عملیات اصلاحی انجام می‌دهیم و در باغات درجه سه و فرسوده که قابلیت اصلاح ندارند و محصولاتشان اقتصادی نیست، ارقام تجاری و سازگار با منطقه جایگزین ارقام قبلی می‌شوند.

جلیلی‌مقدم گفت: بخش اعظم برنامه ما برای این باغات، عملیات اصلاحی و نزدیک به ۳۰ درصد نیز عملیات جایگزینی ارقام خواهد بود.

وی موضوع مصرف نهاده‌ها، منابع آبی و افزایش بهره‌وری را برای وزارت جهاد کشاورزی مهم ذکر و اضافه کرد: در اهداف برنامه هفتم توسعه نیز بر استفاده بهینه از عوامل تولید، نهاده‌های کشاورزی و آب، ارتقای بهره‌وری، تشکیل زنجیره تامین‌ اجرای الگو کشت و کشت قراردادی تاکید شده است.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری معاونت امور باغبانی در همین حال بر توزیع به موقع نهاده با قیمت مناسب میان باغداران تاکید کرد و افزود: نوع کود مصرفی، کیفیت، زمان مناسب مصرف و میزان مناسب آن در بهبود کمی و کیفی محصول اثرگذار می‌باشد.

کد خبر 65259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =