توسعه جایگاه سازمان شانگهای در اقتصاد جهانی

نخست وزیر چین با اشاره به روند ایفای نقش سازمان همکاری های شانگهای در نظام بین الملل، تاثیرگذاری این مجموعه در تحولات جهانی را رو به رشد توصیف کرد و خواستار گسترش دامنه فعالیت این سازمان در جهان شد

نخست وزیر چین با اشاره به روند ایفای نقش سازمان همکاری های شانگهای در نظام بین الملل، تاثیرگذاری این مجموعه در تحولات جهانی را رو به رشد توصیف کرد و خواستار گسترش دامنه فعالیت این سازمان در جهان شد. به گزارش اگزیم نیوز به نقل از ایرنا، «لی کچیانگ» نخست وزیر چین که شب دوشنبه میزبان نمایندگان شرکت کننده در چهاردهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در ضیافت شام در شهر «جن جو» بود، از روند 14 سال گذشته تعامل و همکاری کشورها در این مجموعه ابراز رضایت کرد.
نشست دو روزه نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای که «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان نیز در آن حضور دارد، در شهر «جن جو» در مرکز چین در حال برگزاری است.
نخست وزیر چین در سخنان خود یادآور شد: اعضای سازمان همکاری های شانگهای در 14 سال گذشته همواره با در نظر داشتن اصول دوستی متقابل، تعامل بر مبنای اصل برد - برد، اعتماد و منافع متقابل، هم اندیشی و احترام به اصل تنوع فرهنگی به پیگیری توسعه روابط مشترک در قالب «روح شانگهای» پرداخته اند.
«لی کچیانگ» تاکید کرد که این سازمان به عنوان یک مجموعه غیر متعهد و مستقل توانسته گام های مهم و مثبتی در راستای تثبیت صلح و ثبات و توسعه رفاه و آرامش در جهان بر دارد که این مهم در سایه توجه به اصولی چون مشارکت فعال در امور منطقه ای و بین المللی محقق شده است.
وی با اشاره به موقعیت اعضای کنونی سازمان همکاری های شانگهای، روند تاثیرگذاری این سازمان در نظام بین الملل را روندی رو به رشد خواند و از این مجموعه به عنوان خانواده ای بزرگ یاد کرد که فضای همکاری های دوستانه بر آن سایه افکنده است.
«لی کچیانگ» در بخش دیگری از سخنان خود شرایط متزلزل اقتصاد جهانی را مورد اشاره قرار داد و ابراز امیدواری کرد که چنین نشست هایی بتواند به کشورهای عضو در زمینه های مختلف از جمله اقتصادی کمک کند.
او توضیح داد: در شرایطی که اقتصاد بین الملل در موقعیت ضعیفی قرار گرفته و بسیاری از کشورها چشم انداز روشنی برای آینده اقتصادی خود پیش رو ندارند، چین امیدوار است برگزاری نشست سازمان همکاری شانگهای ضمن ترویج نوعی «همگرایی استراتژیک» برای توسعه متناسب اعضا، به گسترش ظرفیت های همکاری بین المللی و ارائه راهکارهای مناسب برای مواجهه صحیح با نگرانی های مشترک ارائه کند.
وی همچنین از آمادگی کامل کشورش برای همکاری با تمام کشورهای عضو در راستای اهداف مورد نظر سازمان همکاری های شانگهای و تعمیق ارتباطات دو و چندجانبه خبر داد و یادآور شد که ایجاد فرصت های بیشتر برای ارتباطات موثرتر با اعضای سازمان، اعضای ناظر و دیگر کشورها بدون شک اقدامی در راستای منافع مردم منطقه خواهد بود.
«لی کچیانگ» پیش از مراسم ضیافت شام که به منظور خوشامدگویی به مقامات حاضر در چهاردهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری های شانگهای ترتیب داده شده بود، به همراه میهمانان حاضر از نمایشگاه دستاوردهای استان «هنان» چین بازدید کرد.
به گزارش ایرنا، قرار است «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران امروز و در جریان نشست اصلی اجلاس نخست وزیران شانگهای با محوریت ساز و کارهای توسعه همکاری های منطقه ای در عرصه های اقتصادی، تجاری، بانکی و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود سازمان شانگهای سخنرانی کند.
اعضای سازمان همکاریهای شانگهای شامل شش عضو ثابت چین، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و پنج عضو ناظر جمهوری اسلامی ایران، هند، پاکستان، مغولستان، افغانستان است که سابقه فعالیت آن 14 سال است.

کد خبر 668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =