برگزاری مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس جمهور/ تغییر در فرایند انتخاب صادرکننده نمونه و ممتاز

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران و قائم مقام ستاد برگزاری روز ملی صادرات، با اشاره به برگزاری روز ملی صادرات در تاریخ ۲۹ مهرماه با حضور رئیس جمهوری، از تغییرات صورت گرفته در فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه و ممتاز امسال خبر داد.

به گزارش روز شنبه اگزیم‌نیوز، سید محمدصادق قنادزاده با بیان اینکه ۲۹ مهرماه به عنوان روز ملی تجلیل از صادرکنندگان ملی و نمونه شناخته می‌شود، در مورد فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه، گفت: فرآیند ثبت نام و ارزیابی صادرکنندگان نمونه از چند ماه قبل شروع شده است که یک بخش از این ارزیابی، شامل خود اظهاری و بخشی هم شامل آمار عملکرد صادرات شرکت‌هاست.

قنادزاده با بیان اینکه امسال به لحاظ شکلی و محتوایی تغییرات اساسی در فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه و ممتاز صورت گرفته است، افزود: به لحاظ شکلی مهم‌ترین تغییر این است که فرایند انتخاب صادرکننده نمونه به صورت سامانه‌ای انجام پذیرفته است؛ به گونه‌ای که عمده ارزیابی از صورت دستی و کارگروهی خارج و به صورت سامانه‌ای و فراخوان داده از طریق سامانه‌های رسمی کشور انجام شده است.

قنادزاده تاکید کرد: این شیوه ارزیابی باعث شده شفافیت و دقت در فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه امسال افزایش و حواشی کاهش یابد.

قائم مقام ستاد برگزاری روز ملی صادرات گفت: امسال و همزمان با روز ملی صادرات در مجموع از ۵۰ صادرکننده نمونه تجلیل صورت خواهد گرفت که ۴۰ مورد از این انتخاب‌ها، در حوزه کالایی خواهد بود که در گروه‌های کالایی مختلف دسته‌بندی شده‌اند و بسته به شاخص‌های اعلام شده، منتخبان هر گروه کالایی انتخاب می‌شوند.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر، افزود: امسال ۵ مورد از صادرکنندگان برتر را از میان شرکت‌های صاحب محصولات با ارزش افزوده بالاتر و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور انتخاب خواهیم کرد.

وی ادامه داد: امسال و در روز ملی صادرات متفاوت از سال‌های گذشته از یک تعاونی برتر نیز تجلیل می‌شود. همچنین از بین‌‎ SME‌ها (شرکت‌های کوچک و متوسط) یک منتخب و از میان شرکت‌های مدیریت صادرات نیز یک شرکت در میان صادرکنندگان برتر حضور خواهد داشت و در نهایت ۵ مورد از صادرکنندگان نمونه و برتر امسال از بین شرکت‌های حوزه صادرات خدمات اعم از خدمات فنی و مهندسی، گردشگری، صنایع خلاق و. انتخاب خواهند شد.

به گفته وی، در مجموع و در کنار صادرکنندگان ممتاز، در نهایت ۵۰ صادرکننده نمونه انتخاب و تندیس صادرکننده برتر به آن‌ها تقدیم می‌شود.

قنادزاده ادامه داد: امسال حدود ۵۵۰ تقاضا برای حضور در فرایند صادرکننده نمونه داشتیم که از هفته‌ها قبل ارزیابی این تقاضاها در دستگاه‌های مختلف و براساس شاخص‌های تدوین شده آغاز شده و بخشی هم که به صورت سامانه‌ای و ارزیابی کمی بوده، در حال انجام است و نهایتا طی روزهای آینده اسامی صادرکنندگان نمونه نهایی و در روز ملی صادرات اعلام می‌شود.

معاون رییس سازمان توسعه تجارت افزود: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، ۲۹ مهرماه و همزمان با روز ملی صادرات، تندیس برترین صادرکنندگان کشور با حضور رئیس جمهور اهدا خواهد شد و از آن‌ها تقدیر صورت خواهد گرفت.

به گفته قائم مقام ستاد برگزاری روز ملی صادرات، این مراسم با حضور تعدادی از وزراء، اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف کشور، فعالان اقتصادی، صادرکنندگان نمونه و ممتاز ادوار مختلف، نمایندگان مجلس و نمایندگان دستگاه‌های مختلف اجرایی برگزار می‌شود.

کد خبر 67609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =