کدام واحدها مشمول «عوارض سبز» می‌شوند؟

سازمان امور مالیاتی کشور پیرامون واحدهای آلاینده موضوع ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده اطلاعیه ای صادر کرد که در آن شرکت‌ها و واحدهایی که مشمول وضع عوارض سبز می‌شوند، مشخص شده‌اند.

به گزارش روز شنبه اگزیم‌نیوز از سازمان امور مالیاتی ایران، در اطلاعیه این سازمان درباره واحدهای آلاینده موضوع ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده آمده است:

واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی آلاینده که به تشخیص سازمان حفاظت محیط‌زیست، حدود مجاز و استانداردهای زیست ‌محیطی را رعایت نکرده، در مهلت زمانی که توسط سازمان مزبور برای آن‌ها تعیین شده است نسبت به رفع آلایندگی خود اقدام نکرده‌اند و در دوره مالیاتی بهار سال ۱۴۰۲ توسط سازمان حفاظت محیط زیست آلاینده تشخیص داده شده ‌اند، در اجرای تبصره (۴) ماده (۲۷) قانون مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای دوره مالیاتی بعد (تابستان)، مشمول عوارض سبز هستند.

واحدهای مزبور در اجرای تبصره (۱۱) ماده مزبور مکلفند ضمن مراجعه به سامانه my.tax.gov.ir اظهارنامه آلایندگی (عوارض سبز) موضوع تبصره (۱۱) ماده (۲۷) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب دوم خرداد ۱۴۰۰ مربوط به دوره مالیاتی تابستان را حداکثر تا پایان مهر ماه، تسلیم و عوارض ابرازی را در مهلت مزبور به‌حساب تعیین‌شده واریز کنند.

عدم تسلیم اظهارنامه در مهلت‌های مقرر برای واحدهایی که ملزم به تسلیم اظهارنامه هستند، موجب تعلق جریمه غیرقابل بخشودگی به میزان ۱۰ درصد عوارض موضوع این ماده می‎‌شود. همچنین واحدهای آلاینده مورد نظر در صورت تاخیر در پرداخت عوارض سبز، مشمول جریمه موضوع ماده (۳۷) این قانون نیز هستند.

این حکم در مورد همه واحدهای آلاینده، اعم از واحدهای معاف و غیرمعاف، صادراتی و واحدهای مستقر در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جاری است.

کد خبر 67631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =