حوضه‌های آبریز کشور مهرماه را با بارش‌های کم به پایان می‌رسانند

پیش‌بینی‌ها حاکی از تداوم کاهش بارش‌ها در حوضه‌های آبریز درجه یک و دو دارد، به‌گونه‌ای که تا ۲۸ مهر وضعیت بارشی چندان مطلوب ارزیابی نمی‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه اگزیم نیوز، سال آبی جدید (ابتدای مهر ۱۴۰۲ تا آخر شهریور ۱۴۰۳) در حالی آغاز شد که گزارش‌ها از بارش در هفته نخست حاکی از کاهش ۶۷ درصدی بارش‌ها نسبت به دوره بلندمدت دارد.

در هفته دوم وضعیت بارشی کشور اندکی بهبود یافت و گرچه پیش‌بینی بروز پدیده ال‌نینو در پاییز شده است، اما آمارها حکایت از آن دارد که مهر با بارش کم به اتمام خواهد رسید.

مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو هم گزارشی منتشر کرده که نشان از تداوم وضعیت کم‌بارش در سال آبی جدید در حوضه‌های آبریز اصلی و درجه دوم دارد.

براین‌اساس، برای هفته جاری وقوع بارش در نواحی شمالی پیش‌بینی می‌شود. همچنین باتوجه‌به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته آینده، وقوع بارش برای مناطق شمال و شمال غرب کشور مورد انتظار نیست.

حوضه آبریز دریای خزر پُربارش است

بر پایه این گزارش، حوضه آبریز دریای خزر این هفته با بیشینه بارش ۷۷.۸ میلیمتری و متوسط محدوده ۹.۳ میلیمتری، بیشترین میزان بارش حوضه‌های آبریز اصلی را دارد.

حوضه آبریز قره قوم هم با بیشینه بارش ۱۹.۲ میلیمتری و متوسط محدوده ۵.۱ میلیمتری، مقام دوم حوضه‌های پربارش را دارد.

در این هفته، حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان بیشینه بارش ۱۶.۴ میلیمتری و متوسط محدوده سه دهم میلیمتری را تجربه می‌کند.

حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۱۶.۱ میلیمتر و متوسط محدوده هشت دهم میلیمتری دارد.

این هفته حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز بیشینه بارش ۱۳ میلیمتری با متوسط بارش ۲.۳ میلیمتر دارد.

حوضه آبریز مرزی شرق هم این هفته با بیشینه بارش یک‌دهم و متوسط محدوده صفر میلی‌متر جایگاه کم‌بارش‌ترین حوضه آبریز را دارد.

همچنین این هفته از ۳۰ حوضه آبریز درجه‌دو کشور ۱۲ حوضه بدون بارش است.

هفته آینده هم حوضه آبریز دریای خزر پربارش

براساس این گزارش، در هفته منتهی به ۲۸ مهر (هفته آینده) همه حوضه اصلی آبریز کشور دارای بارش‌های متفاوتی خواهند بود که پربارش‌ترین آن حوضه آبریز دریای خزر و کم‌بارش‌ترین هم حوضه آبریز مرزی شرق خواهد بود.

برهمین اساس پیش‌بینی می‌شود حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۸ مهر بیشینه بارش ۶۱.۵ میلیمتری و متوسط محدوده ۱۰.۳ میلیمتری را داشته باشد.

برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان نیز در هفته منتهی به ۲۸ مهر بیشینه بارش ۵۲.۵ میلیمتری و متوسط بارش ۳.۵ میلیمتری پیش‌بینی می‌شود.

براساس پیش‌بینی‌ها حوضه آبریز دریاچه ارومیه در هفته آینده بیشینه بارش ۴۷.۶ میلیمتری با متوسط بارش ۸.۶ میلی‌متر خواهد بود.

حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۲۷.۶ میلیمتری و متوسط محدوده ۹ دهم میلی‌متری خواهد داشت.

حوضه آبریز قره قوم هم بیشینه بارش ۲.۶ میلیمتری با متوسط محدوده یک‌دهم میلیمتری را تجربه خواهد کرد.

حوضه آبریز مرزی شرق هم دارای بیشینه بارش یک‌دهم میلیمتری و متوسط محدوده بارش صفر میلی‌متری خواهد بود.

همچنین هشت حوضه آبریز درجه ۲ هم بدون بارش خواهند بود.

کد خبر 67780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =