سرمایه‌گذاری ۴.۴ همتی و ۱۹۵ میلیون یورویی سازمان بنادر و دریانوردی در سواحل مکران

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام سرمایه‌گذاری ۴.۴ همتی و ۱۹۵ میلیون یورویی این سازمان در سواحل مکران، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی علاوه بر برنامه‌ریزی برای توسعه بندر «شهید بهشتی» در چابهار، مقدمات لازم برای ایجاد بندر بزرگ (مجتمع بندری مکران) در منطقه «کوه‌مبارک» را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش روز یکشنبه اگزیم‌نیوز از وزارت راه و شهرسازی، «علی‌اکبر صفایی» افزود: با توجه به واقع شدن سواحل مکران در موقعیتی خارج از تنگه هرمز، این منطقه از نظر موقعیت استراتژیکی و ژئوپلتیکی از اهمیت خاصی برخوردار است و قرارگیری در مسیر کریدورهای تردد بین‌المللی دریایی، نقش به‌سزایی در فعال‌سازی کریدور ترانزیتی شمال- جنوب ایفا می‌کند.

مقدمات ایجاد مجتمع بندری مکران در منطقه کوه مبارک

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان‌داشت: براساس راهبرد ملی و سند توسعه سواحل مکران، این محدوده به عنوان منطقه تجاری و قطب انرژی معرفی شده است و در همین زمینه نیز سازمان بنادر و دریانوردی علاوه بر برنامه‌ریزی برای توسعه بندر شهید بهشتی در چابهار، مقدمات لازم برای ایجاد بندر بزرگ (مجتمع بندری مکران) در منطقه کوه مبارک را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

به گفته وی، اکنون جانمایی ایجاد بندر تجاری و نفتی مکران در منطقه کوه مبارک و فرایند تملک اراضی و مطالعات طراحی آن در حال انجام است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره فرایند جذب سرمایه در سواحل مکران و میزان سرمایه‌گذاری در این بندر، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی تاکنون در نوار ساحلی جنوبی و سواحل مکران بیش از ۴۴هزار و ۱۶۷ میلیارد ریال و ۱۹۵ میلیون یورو از محل منابع داخلی خود سرمایه‌گذاری کرده است.

صفایی تصریح‌کرد: توسعه سواحل مکران و دستیابی به اقتصاد دریا پایه در این منطقه علاوه بر سرمایه‌گذاری داخلی سازمان بنادر، نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است که در این زمینه نیاز است تا مشوق‌هایی برای توسعه همه‌جانبه این سواحل در نظر گرفته شود تا سرمایه‌گذاران با رغبت و استقبال برای سرمایه‌گذاری در سواحل مکران اعلام آمادگی کنند و با سرمایه‌گذارهای خود بر توسعه و رونق این منطقه بیفزایند.

زمینه حضور سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بندر شهید بهشتی فراهم می‌شود

وی افزود: فقدان برخورداری از زیرساخت‌های مناسب حمل‌ونقل شامل بزرگراه، راه‌آهن و فرودگاه در محدوده سواحل مکران سبب شده تا جذابیت و اطمینان لازم برای حضور و مشارکت بخش خصوصی در قالب طرح‌های سرمایه‌گذاری مهیا نشود.

این مقام مسوول اضافه‌کرد: سازمان بنادر و دریانوردی تلاش می‌کند با اعطای مشوق‌های لازم از جمله اعمال تخفیف‌های تعرفه‌ای و سایر تسهیلات، زمینه لازم را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر شهید بهشتی چابهار فراهم کند.

پیش‌بینی ظرفیت ۳۳ میلیون تنی در بندر چابهار

صفایی گفت: برای بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی واقع شده در سواحل مکران ۳۳ میلیون تن ظرفیت پیش‌بینی شده است که تاکنون و با ساخت فاز نخست توسعه آن، ایجاد ظرفیت ۱۲ میلیون تن آن تحقق‌یافته است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: سواحل مکران جزو مناطق کمترتوسعه‌یافته محسوب می‌شود، اما با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر تسریع در روند توسعه و محرومیت‌زدایی، ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل از مدتی پیش در منطقه آغاز شده است و با تلاش‌های دولت سیزدهم و تشکیل شورای توسعه سواحل مکران، مقدمات و الزامات تحقق توسعه دریا محور در این خصوص نیز به نحو مناسبی فراهم شده است.

صفایی گفت: ساخت و بهره‌برداری از بندر بزرگ مکران در کنار سایر توسعه‌ها در سواحل مکران به دلیل موقعیت ممتاز این منطقه در حمل و نقل دریایی ملی و بین‌المللی، در ایجاد توسعه پایدار و محرومیت‌زدایی و نیز در نهایت توسعه اقتصاد دریا محور کشور نقش به‌سزایی خواهد داشت.

کد خبر 68360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =