کاهش عرضه گوجه‌فرنگی به دلیل بارندگی‌ها/ قیمت‌ها به‌زودی متعادل می‌شود

مدیرکل دفتر امور سبزی و گیاهان جالیزی وزارت جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه تولید گوجه‌فرنگی طبق روال انجام می‌شود و کمبودی در این زمینه نداریم، گفت: کاهش عرضه به دلیل بارندگی‌ها بوده و قیمت‌ها به‌زودی متعادل می‌شود.

به گزارش اگزیم نیوز، «حسین اصغری» روز پنجشنبه در گفت‌وگویی درباره افزایش قیمت گوجه‌فرنگی، افزود: کاهش عرضه گوجه‌فرنگی در بازار به دلیل شروع فصل سرما و افزایش بارندگی‌ها و تاخیر در برداشت محصول و همچنین مشکلات در سیستم حمل و نقل است؛ در عین حال در زمان بارندگی‌ها امکان برداشت محصول وجود ندارد.

مدیرکل دفتر امور سبزی و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشت: با توجه به سطح زیرکشت محصول، تولید گوجه‌فرنگی به میزان کافی است و نسبت به سال گذشته کاهشی نداشته است و تقریباً به میزان سال گذشته تولید داریم.

وی با بیان اینکه محصول گوجه‌فرنگی قابلیت انبارداری ندارد و باید به شکل تازه خوری مصرف شود، تصریح کرد: گوجه‌فرنگی از محصولاتی است که به دلیل تازه خوری در مدت زمان کوتاهی پس از برداشت باید به بازار عرضه شود بنابراین هرگونه کمبود در بازار به دلیل شرایط آب و هوایی است.

اصغری گفت: با توجه به شرایط اقلیمی مناطق جنوبی کشور از جمله خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و منطقه جنوب کرمان تولیدکننده گوجه‌فرنگی در فصول پاییز و زمستان هستند.

وی اظهار داشت: طبق آمارها محصول گوجه‌فرنگی در سال ۱۴۰۲ - ۱۴۰۱ حدود ۵ میلیون و ۴۳۴ هزار تن در سطح ۱۱۲ هزار و ۳۲۴ هکتار تولید شد که در مقایسه با سال زراعی قبل (۱۴۰۱ - ۱۴۰۰) یکسان است.

مدیرکل دفتر امور سبزی و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: برنامه ابلاغی تولید پاییزه گوجه‌فرنگی در سال زراعی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ حدود ۲۱۵ هزار و ۷۲۰ تن در سطح ۴ هزار و ۸۰۰ هکتار و تولید زمستانه آن یک میلیون و ۱۷۳ هزار و ۷۹۰ تن در سطح ۲۳ هزار و ۱۰۰ هکتار است.

اصغری با بیان اینکه وضعیت تولید نشان می‌دهد که کمبودی در زمینه تولید نداریم، افزود: با افزایش عرضه محصول از استان‌های جنوبی کشور به طور حتم قیمت این محصول در تهران و سایر استان‌های کشور تنظیم می‌شود و نرخ‌ها به تعادل می‌رسد.

به گفته وی، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران کل میزان صادرات سال ۱۴۰۱ حدود ۴ هزار و ۷۳ تن باز ارزآوری ۱۱۶۳ میلیون دلار و میزان صادرات هفت ماهه سال ۱۴۰۲ حدود ۲ هزار و ۳۸۱ تن با ارزآوری ۷۶۳ میلیون دلار بوده است.

طی هفته‌های اخیر، هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی با قیمت بین ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان در بازار به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد، درحالی که پیش از این نرخ هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی بین ۱۰ تا ۱۸ هزار تومان بوده است.

کد خبر 69153

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =