نشست معرفی فرصت‌های تجاری ایران و عربستان برگزار شد

نشست هماهنگی معرفی فرصت‌های تجاری جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی با حضور مسئولان سازمان توسعه تجارت ایران، نمایندگان بخش خصوصی و با استقبال فعالان اقتصادی برگزار شد.

به گزارش روز پنجشنبه اگزیم نیوز از سازمان توسعه تجارت ایران، سید محمدصادق قنادزاده معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران در این نشست با تاکید بر توسعه روابط تجاری با عربستان و رفع موانع در این زمینه گفت: با توجه به اینکه روابط ایران و عربستان بعد از حدود ۱۰ سال از سرگرفته می‌شود، ضروری است در این مسیر براساس برنامه‎‌ریزی صحیح و مشخص و به دور از هیجان پیش برویم.

وی با اشاره به توافقات اولیه ضمنی با سفیر عربستان افزود: در دیدارهای اولیه به این نتیجه رسیدیم که براساس یک چارچوب و مدل حرفه‌ای، فرایند توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور به صورت گام به گام پیش برود.

به گفته قنادزاده در این راستا در مرحله اول و با توجه به اینکه فعالان اقتصادی فضای روابط تجاری را به مدت حدود ۱۰ سال از دست داده‌اند، لازم است زمینه آشنایی و شناخت بیشتر از ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی دو کشور فراهم شود.

وی افزود: از همین رو مقرر شد نشست مشترک اقتصادی و تجاری ایران و عربستان سعودی در دور اول با میزبانی ایران در تهران برگزار شود و حول گروه‌هایی در حوزه‌های کالایی مختلف و خدمات، نمایندگان و شرکت‌های بخش خصوصی عربستان در این نشست حاضر شوند.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اهمیت و مشارکت بخش خصوصی در توسعه روابط تجاری با عربستان گفت: بنا بر این است شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه تجارت و اقتصاد کاملا پیشرو باشند و در همین راستا شرکت‌ها و مجموعه‌هایی که روزمه قوی‌تر و تولیدات و خدمات با کیفیت‌تری دارند، در اولویت قرار می‌گیرند.

قنادزاده با بیان اینکه دور دوم نشست مشترک تجاری و اقتصادی دو کشور به احتمال زیاد در عربستان سعودی برگزار خواهد شد، ادامه داد: توافق بعدی این است که اعزام هیات‌های تجاری در نمایشگاه‌های معتبر دو کشور براساس برنامه مشخص و در راستای توسعه روابط تجاری و آشنایی با ظرفیت‌ها از سوی دو کشور در دستور کار قرار بگیرد.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در ادامه و با آغاز روابط تجاری ایران و عربستان، توافقاتی در زمینه تسهیل صدور ویزای تجاری، مشارکت‌های صنعتی، تجاری و سرمایه‌گذاری دنبال می‌شود.

قنادزاده با اشاره به ضرورت همفکری و مساعدت بخش خصوصی در زمینه برنامه‌ریزی تجارت با عربستان، بر اهمیت برگزاری با کیفیت دور اول نشست مشترک با حضور شرکت‌های با کیفیت و صاحب برنامه و روزمه تاکید کرد و گفت: از آنجایی که این نشست، اولین رویارویی تجاری و اقتصادی دو کشور بعد از حدود ۱۰ سال محسوب می‌شود، ضروری است در راستای شناخت ظرفیت‌های تجاری، نشست‌های تجاری B۲B، ملاقات‌ها و بازدیدها براساس برنامه‌ریزی مشخص و با مشارکت بخش خصوصی و با بالاترین سطح کیفی و در قالب بسته‌ای کامل و طی ۵-۳ روز پیش برود.

رفع موانع تجاری بین دو ‌کشور
مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران نیز در نشست هماهنگی معرفی فرصت‌های تجاری جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی با اشاره به پتانسیل افزایش روابط اقتصادی و تجاری با عربستان سعودی بر نقش بخش خصوصی در توسعه روابط تجاری با این کشور تاکید کرد.

عبدالامیر ربیهاوی با اشاره به تجارت سالانه بیش از ۵۱۸ میلیارد دلاری عربستان سعودی به مزیت‌های این کشور در منطقه و فرصت رشد روابط تجاری با این کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به فرصت توسعه روابط اقتصادی و تجاری با عربستان سعودی افزود: بعد از حدود ۱۰ سال قطع روابط سیاسی و اقتصادی، حضور غنی و پررنگ بخش خصوصی در خط مقدم مسایل اقتصادی و با چابکی بیشتر و محدودیت‌هایث دیپلماتیک کمتر می‌تواند گسترش روابط تجاری با این کشور را به دنبال داشته باشد.

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اقدامات وزارت امور خارجه در فراهم‌سازی بستر سیاسی ارتباط با عربستان سعودی، ایجاد بستر سیاسی را پیش‌زمینه گسترش روابط اقتصادی و تجاری با این کشور عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر غول‌های اقتصادی جهان شرکای تجاری اصلی عربستان هستند، ادامه داد: ظرفیت‌های گسترش روابط تجاری و اقتصادی با عربستان نیاز به بسترسازی دارد و در حال حاضر بسیاری از این بسترها فراهم نیست.

ربیهاوی با بیان اینکه اکنون صادرات مجدد از طریق کشورهای همسایه و منطقه به عربستان دنبال می‌شود، گفت: این در حالی است که روابط تجاری مستقیم با این کشور طی سال‌های اخیر صفر شده است.

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت با اشاره به اهمیت توسعه روابط دیپلماتیک با عربستان سعودی بر برگزاری نشست‌های مشترک و همچنین فعال‌سازی کمیته مشترک تجاری و شروع به کار آن با توجه به ظرفیت‌های دوکشور تاکید کرد.

به گفته ربیهاوی در قالب کمیته مشترک تجاری، رفع موانع تجاری بین دو کشور در زمینه گمرکی، حمل و نقل، استاندارد و ... در دستور کار قرار می‌گیرد و به طور جدی‌تری پیگیری خواهد شد.

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت همچنین با اشاره به اهمیت حضور بخش خصوصی به فعال شدن اتاق بازرگانی و تشکل‌های مرتبط از سوی این اتاق بعد از از سرگیری روابط اشارهکرد.

وی اظهار امیدواری کرد با همکاری بخش خصوصی حجم تجارت با عربستان سعودی۲۰۲۴ افزایش قابل توجهی پیدا کند.

استراتژی‌های عربستان سعودی در چشم‌انداز ۲۰۳۰
‌در ادامه نشست هماهنگی معرفی فرصت‌های تجاری جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی، محمود ابوسعیدی مدیر مرکز تجاری ایران در عربستان با ارائه توضیحاتی در مورد مرکز تجاری ایران و عربستان و صندوق سرمایه‌گذاری و توسعه روابط اقتصادی دو کشور، به تشریح استراتژی عربستان سعودی در چشم‌انداز ۲۰۳۰، شرکای تجاری، اهم صادرات کالاهای غیرنفتی، اهم مقاصد کالاهای غیرنفتی، مقاصد وارداتی کشور عربستان پرداخت.

ابوسعیدی با اشاره به اقدامات لازم برای توسعه روابط تجاری با عربستان سعودی بر رفع موانع تجارت دو کشور از جمله موانع حمل و نقلی تاکید کرد.
وی افزود: در مسیر تجارت با عربستان ابتدا باید شناسایی صحیحی از توانمندی‌های داخلی صورت بگیرد و سپس استراتژی و نقشه راه مشخص تدوین شود و در نهایت براساس یک هدفگذاری مشخص در تجارت، وارد بازار این کشور شد.

در این نشست همچنین فریال مستوفی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران توضیحاتی در مورد وضعیت اقتصادی و تجاری عربستان، میزان تولید ناخالص داخلی این کشور و وضعیت صنایع و تولیدات مختلف، چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی، سهم بخش خصوصی و میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی و.... این کشور ارائه کرد.

کد خبر 69156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =