بهادری جهرمی: دولت اهل کلنگ‌زنی نیست بلکه در پی خدمت به مردم است

سخنگوی دولت گفت: دولت‌ها معمولا به کلنگ‌زنی و افتتاح طرح‌ها علاقه دارند تا طرحی را به نام خود اختصاص دهند ولی این دولت اهل این کار نیست و بنا دارد به مردم خدمت کند؛ دولت سعی کرده اولویت‌های خود را با اولویت‌های ذهنی مردم تطبیق دهد.

به گزارش روز پنجشنبه اگزیم نیوز، علی بهادری جهرمی چهارشنبه شب در گفت‌وگویی تلویزیونی، اظهار داشت: در جلسه روز گذشته (سه شنبه)شورای پول و اعتبار پیشنهادِ وزارت راه و شهرسازی برای ۲ برابر شدن وام ودیعه مسکن به تصویب رسید و براین اساس وام ودیعه مسکن در عموم نقاط کشور ۲ برابر به بالا شد.

سخنگوی دولت افزود: در تهران این مبلغ به ۲۰۰ میلیون تومان و در مراکز استان‌ها به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و در روستاها هم که پیش از این ودیعه مسکن وجود نداشت از این پس می توانند تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن دریافت کنند.

بهادری جهرمی ادامه داد: با توجه به قوت گرفتن فرایند تولید مسکن در حوزه خرید و فروش مسکن با مهار رشد قیمت مواجه شده ایم.

وی تاکید کرد: حرکت به سمت اداره مردمی امور آثار خوبی برجا گذاشت و فاصله دولت و مردم را به حداقل رساند و سفرهای استانی، جلسات نخبگانی و دانشگاهی و اخذ نظرات و حضور میدانی در موقعیت‌های خاص، سبب شد مردم میداندار امور شوند.

رکورد خرید تضمینی گندم در دولت سیزدهم شکست
سخنگوی دولت گفت: در دو سال گذشته موفق شدیم رکورد افزایش بیش از دوبرابری خرید گندم را از سوی دولت رقم بزنیم و این به علت میدان‌داری کشاورزان بود که چنین نرخ رشدی رقم خورد.

بهادری جهرمی افزود: با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا، سال ۱۴۰۱ در حوزه تجارت خارجی کالای غیرنفتی موفق شدیم این رکورد را به ۱۱۲ میلیارد دلار برسانیم و مردم در این زمینه میدان‌دار بودند، دولت با افزایش تعاملات در دیپلماسی همسایگی معاهداتی را منعقد کرد تا تجارت خارجی تسهیل شود.

وی تاکید کرد: هرگاه مردم‌میدان دار شدند مشکلات برطرف شد و این یکی از اصلی ترین دستاوردهای دولت است.

بهادری جهرمی گفت: دستاورد دیگر دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی است. دشمن پروسه ای به نام به انزوا کشاندن ایران را آغاز کرد. آنها شفاف اعلام کردند که می‌خواهند ایران را در انزوا قرار دهند تا تعاملات خارجی اش محدود و مجبور شود در مسیری که آنها برای ایران مشخص می‌کنند حرکت کند.

سخنگوی دولت افزود: امروز این کلمه برای ما نامأنوس شده است طرحی که ۱۰ سال پیش دشمن امروز دیگر برای مردم مأنوس نیست. در دو سال گذشته رییس جمهور ۲۰ سفر خارجی داشت یا میزبان بسیاری از روسای کشورهای دیگر در ایران بود. تعاملات به ویژه در زمینه دیپلماسی همسایگی گسترش یافته است. روابط ما با کشورهایی که متوقف شده بود در این ۲ سال فعال شد. عضو بریکس و شانگهای به عنوان نهادهای تاثیرگذار جهانی شده ایم که طبیعتاً آثار آن را در تعاملات با سایر کشورها نشان می‌دهد.

وی گفت: نقشه‌ای که برای کشور کشیده شده بود بی اثر شد و ایران کم کم جایگاه حلقه اتصال مانند میان کشورهای منطقه را پیدا کرده است. مثلا سوآپ گازی ترکمستان به آذربایجان از مسیر ایران می‌گذرد و این همگرایی اقتصادی سه جانبه که ایران هم نقش محوری دارد اثر امنیتی و اقتصادی دارد و هم اثر معیشتی بر زندگی مردم؛ که می‌تواند تا حدودی کمبود گاز در شمال کشور را مدیریت کند.

بهادری جهرمی افزود: قطار روسیه به هند از خاک ایران می‌گذرد که این موضوع هم اثر اقتصادی و هم چند جانبه خارجی دارد. این موارد نشان می‌دهد مردم ایران با ایستادگی خود موفق شدند پیروز میدان‌ها شوند.

تکمیل ۲۰۰ طرح نیمه‌تمام در دولت سیزدهم هدف‌گذاری شده است
وی افزود: برخی اعداد که در بودجه پیش‌بینی می‌شود غیر واقعی است، برای اینکه علاقه داریم طرح‌هایی انجام شود. در بودجه سال گذشته هم منابع غیر واقعی برای مولدسازی پیش‌بینی شد، آمار سال قبل ۲ هزار میلیارد تومان بود و ناگهان در بودجه ۱۴۰۲، بیش از ۱۰۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

سخنگوی دولت اظهار داشت: متاسفانه در بسیاری از موارد بیش برآورد می‌شود، به همین دلیل دولت‌ از مجلس درخواست دارد که ارزیابی کارشناسی دولت مبنای اصلی باشد.

بهادری جهرمی تصریح کرد: در مولد سازی در مرحله اول ارزش‌گذاری و ارزش‌افزایی زمین‌ها اتفاق افتاده است و کم کم به مرحله واگذاری و یا تهاتر برای اجرای طرح‌های نیمه‌تمام اتفاق خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه در دولت ۲۰۰ طرح اولویت‌گذاری شده است که ان شاء الله در این دولت تکمیل خواهد شد، گفت: ۲۵۰۰ طرح نیمه‌تمام در کشور شناسایی شده است و باید تمام شود و در اولویت‌های بعدی قرار دارند.

بهادری جهرمی با بیان اینکه دولت سیزدهم بنای خدمت به مردم دارد و علاقه ای به کلنگ زنی ندارد، گفت: اجرایی کردن کارهای روی زمین‌مانده، نهضت دیگری است که در برنامه‌های دولت قرار دارد.

سخنگوی دولت در تشریح دستاوردهای دولت سیزدهم افزود: طرح‌های نیمه تمام زیادی روی زمین مانده بود که با اختصاص بودجه ۱۰ سال کل کشور به اتمام این طرح های نیمه تمام باز هم امکان‌تکمیل این پروژه ها وجود نداشت.

وی ادامه داد: اجرایی کردن کارهای روی زمین‌مانده، نهضت دیگری است که در برنامه‌های دولت قرار دارد مانند تسهیل صدور مجوزها و آزادسازی سواحل، رتبه بندی معلمان و تعرفه های نظام‌پرستاری که از این قبیل اقدامات محسوب می‌شود.

بهادری جهرمی ادامه داد: دولت بنا دارد کارهایی که بر روی زمین مانده را به اتمام برساند و اجرایی کند و با اولویت بندی این در دست اقدام قرار گرفت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در دور دوم سفرهای استانی، تقریبا سفری نیست که در آن طرحهای نیمه تمام به بهره برداری نرسد؛ مانند آزاد راه اصفهان- شیراز، طرحهای آب‌رسانی غدیر و کلان بیمارستان‌هایی که به افتتاح رسیده است و مردم به خوبی در ذهن دارند که سالیان سال این طرح ها نیمه تمام مانده بود.

دولت اهل کلنگ‌زنی نیست بلکه در پی خدمت به مردم است
بهادری جهرمی افزود: دولت‌ها معمولا علاقه ای به کلنگ زنی دارند تا طرحی را به نام خود اختصاص دهند ولی این دولت اهل این کار نیست و بنا دارد به مردم خدمت کند. این دولت سعی کرده اولویت‌های خود را با اولویت های ذهنی مردم تطبیق دهد.

سخنگوی دولت در تشریح دستاورد های دولت تصریح کرد: رشد اقتصادی نیازمند تامین نقدینگی است، در عین حالی که دولت تلاش دارد تا کشور دچار رکود اقتصادی نشود و نرخ رشد هم نشانگر این است که دولت تاکنون موفق بوده، همزمان از اصلاح نظام بانکی مغفول نمانده و بانک ها به این سمت هدایت شده اند.

وی ادامه داد:‌ یکی از موسسات‌مالی اعتباری که تعیین تکلیف شد و اخبار آن منتشر شد و پیرامون آن تصمیم گیری صورت گرفت با حفظ حقوق سرمایه داران و با انتقال دارایی به گونه ای که زیان ده نباشد مدیریت شد و بقیه موسسان و بانک ها نیز یا خود در این مسیر برنامه اصلاح بانک مرکزی قرار می‌گیرند و یا در غیر این صورت برای آنها تصمیم گیری می‌شود.

بهادری جهرمی افزود: در ابتدای فعالیت دولت عموم بانک های دولتی زیان ده بودند ولی امروز بجز یک بانک که زیان انباشته گسترده به واسطه تجمیع به آن صورت گرفته، هیچ کدام از بانک های دولتی زیان ده نیستند و در مسیر سلامت اقتصادی قرار گرفتند زیرا اقدامات متعددی برای آنها از سوی دولت صورت گرفته است.

وی گفت:‌ در حوزه شفافیت مالی این دولت بیش از ۱۱۰۰ شرکت دولتی حسابت های آنها منتشر شده است، وقتی حساب های مالی منتشر می شود فساد ها کاهش می باید و بانک نظارت پذیر می شوند.

سخنگوی دولت افزود: اصلاح نظام بانکی آمال دولت های مختلف بود، جلوگیری از فساد، اشتغال، کنترل تورم، ساخت مسکن و ... موضوعاتی بوده که در سال های مختلف اولویت کشور بوده اما آنگونه که باید و شاید به سامان نرسیده است. نظام بانکی در کنار مزایایی که داشته، نیاز به ساماندهی هم داشت که از کارهای روی زمین مانده بود، آفتهایی گریبانگیر نظام‌بانکی بوده که در سال های مختلف درمان نشده بود

بهادری جهرمی تصریح کرد: حجم زیادی از نقدینگی تولید شده در کشور که عموما به تولید نرفته و در بخش های دلالی و سرمایه گذاری های غیر مولد و حتی فرار پول هزینه شده است، از شبکه بانکی اتفاق می افتاد، لذا بانک مرکزی برنامه روشنی برای مورد به مورد بانک ها و موسسات اعتباری طراحی کرد.

وی افزود:‌ فعالیت های بانک ها به صورت جزئی و ماهانه از سوی بانک‌ مرکزی رصد می شود، فعالیت تولیدی بانک ها، تراز مالی، هدایت نقدینگی و تسهیلات به بخش مسکن، فرزندآوری و تولید و نیز منابعی که باید به بانک‌مرکزی بدهند و رعایت استاندارد های بانک‌ مرکزی کنترل شده و بر اساس رعایت این الگوها، در ماه بعد مجددا برنامه اصلاحی به این بانک داده می‌شود.

اگر بانکی به سمت تراز شدن حرکت کند، در ماه بعد سهمیه تسهیلات بیشتری دریافت می کند
سخنگوی دولت گفت:‌ آخرین نرخ رشد نقدینگی در کشور برای آبان ماه است که ۲۶.۲ درصد بود، مهم، مهار نرخ رشد تقدینگی است که از خود رقم نقدینگی مهمتر است، در ابتدای دولت نرخ رشد نقدینگی بسیار بالا بود که به حدود ۴۲ درصد می رسید مانند این بود که آبی که پشت سد جمع شده در اثر شکستگی سد و بدون هدایت به کانال های رشد و توسعه، به سیلاب تبدیل شده و ویرانی در پی داشته باشد، وقتی حجم ورودی زیاد باشد و هدایت هم نشود ویرانگر است اما اصل تزریق نقدینگی اتفاق بدی نیست

وی افزود:‌ در ابتدای دولت آمارهای رشد اقتصادی بسیار پایین و حتی در مواردی منفی بود که نشان می داد ورودی نقدینگی به رشد منتهی نمی شد و به ایجاد تورم منجر می شد، حجم ورودی هم بسیار بالا بود، دولت باید دو کار را انجام می ذاد یکی اینکه جلوی ورودی بیش از حد نقدینگی را می گرفت لذا هدف گذاری نرخ رشد نقدینگی را ۲۵ درصد تا پایان ۱۴۰۲ قرار دادیم که الان به ۲۶.۲ درصد رسیده ایم که نشان می دهد موفق بوده ایم.

بهادری جهرمی گفت:‌ مسأله دوم هدایت نقدینگی بود یعنی اینکه چه ورودی جدید و چه نقدینگی موجود که زیرساخت های بازارهای مالی و پولی و بانکی را خراب کرده بود بتوانند به رشد هدایت شوند لذا دو کار را انجام دادیم یکی اینکه با فعالیت هایی که کردیم توانستیم به رشد اقتصادی ۴ تا ۴ و نیم درصد در دو سال اول دولت و الان به ۶ درصد برسیم، مصرف نقدینگی به بخش تولید و حقوق و مزایا منتقل شد،در اقدام بعدی چند طرح پیشران اقتصادی طراحی کردیم تا بتوانیم منابع تقدینگی را به این طرح‌ها ببریم، اولویت آنها بخش انرژی، پتروپالایشگاه، پالایشگاه، نفت و گاز و نیز بخش های معدن بود که معادل ۴۸ میلیارد دلار می شد.

وی افزود:‌ در حال حاضر در بحش معدن بالغ بر ۳۰ درصد رشد پیشرفت پروژه ها بوده است در کل پروژه های پیشران نیز میانگین پیشرفت ۱۷ درصد بوده است

سخنگوی دولت گفت:‌ اگر این مسیر هدایت نقدینگی را ادامه دهیم و منابع را به سمت تولید ببریم، می توانیم تورم را مهار کنیم الان از تورم ۶۰ درصدی سال ۱۴۰۰ به تورم ۳۹ درصدی رسیده ایم.

کد خبر 69984

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =