اخلاق حرفه ای، لازمه تحقق اعتماد عمومی است

مدیر عامل بانک توسعه صادرات، در همایشی تحت عنوان« حسابداران، اخلاق حرفه ای و اعتماد عمومی»  ضمن برشمردن اعتماد عمومی بعنوان اصلی ترین سرمایه اجتماعی حسابداران، حاکمیت اخلاق حرفه ای در این حرفه را لازمه جلب اعتماد عمومی دانستند.

صبح پنجشنبه ۲۶ آذرماه، همایشی به مناسبت هفنه حسابداری و تحت عنوان« حسابداران، اخلاق حرفه ای و اعتماد عمومی»  در دانشگاه الزهرا برگزار شد . به گزارش اگزیم نیوز، دکتر صالح آبادی در این همایش ضمن تبریک این روز، ارج نهادن به مقام حسابدار و تعریف مبانی اخلاق در جامعه به بیان ضرورت حاکمیت اخلاق حرفه ای پرداخت.

مدیر عامل محترم بانک توسعه صادرات در ابتدای بیانات خود در این همایش، با تاکید بر اهمیت موضوع اخلاق و تاثیرگذاری آن در کنار عوامل تکنیکی، موضوع انتخابی همایش را مثبت و ارزشمند ارزیابی نمودند. وی همچنین از بحث تقدم اخلاق بر اعتماد یاد کرده و اخلاق حرفه ای و اعتماد عمومی را جزو کلیدی ترین مسائل حوزه حسابداری عنوان کرد.

به گفته دکتر صالح آبادی، اعتماد عمومی مهم ترین ثروت اجتماعی هر حرفه ای می باشد و لذا نهادینه شدن اخلاق در تهیه گزارشات، امانتداری و احساس مسئولیت عواملی هستند که به تثبیت و تعمیق اعتماد عمومی نسبت به حرفه حسابداری کمک شایانی خواهند نمود.

وی همچنین عنوان کرد: حرفه ای که مسئولیت اصلی آن اعتباردهی و اطلاع رسانی است، خودش هم باید دارای اعتبار باشد تا بتواند جلب اعتماد نماید. دکتر صالح آبادی در ادامه به بیان اهمیت اخلاق حرفه ای در اصول اسلامی پرداختند و پیشنهاداتی در جهت بهبود وضعیت فعلی به لحاظ کسب اعتماد عمومی مطرح کرد. پیشنهادات وی به شرح زیر است:

۱. تطابق تحصیلات فعلان حوزه حسابداری با عنوان این حرفه

۲.کارآموزی و کسب مداوم تجربه

۳.آموزش مستمر اخلاق حرفه ای و مسائل تکنیکی بصورت توامان

۴.توجه به لزوم حاکمیت قوانین، مقررات و ضمانت اجرایی

۵.وضع استانداردهای حرفه ای لازم در این خصوص

۶.اعمال کنترل های داخلی مناسب در مجموعه ها

۷.بررسی مجدد گزارشات توسط افراد مستقل از سازمان ها و کسب نظر حرفه ای آنها

۸.توجه به اهمیت خطر سرایت؛ به این معنا که اگر یک حسابرس به لحاظ حرفه ای و اخلاقی زیر سوال برود اعتماد به کل حرفه حسابداری خدشه دار خواهد شد

کد خبر 707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =