کاهش حجم فعالیت های بازرگانی با فقدان بورس ارز 

یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص راه اندازی بورس ارز به اگزیم نیوز گفت: در ارتباط با کارایی و تسهیل فرایندهای تجاری این بورس چند مزیت اصلی دارد. نخست آنکه این بورس برای بنگاه هایی که برای تامین مواد اولیه، ساخت و تجهیز بنگاه تولیدی خود نیاز به برنامه ریزی ارزی دارند یا برای خروج محصولاتشان مجبور به پیش بینی آینده هستند، عملیات پوشش ریسک را به خوبی انجام می دهد

یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص راه اندازی بورس ارز به اگزیم نیوز گفت: در ارتباط با کارایی و تسهیل فرایندهای تجاری این بورس چند مزیت اصلی دارد. نخست آنکه این بورس برای بنگاه هایی که برای تامین مواد اولیه، ساخت و تجهیز بنگاه تولیدی خود نیاز به برنامه ریزی ارزی دارند یا برای خروج محصولاتشان مجبور به پیش بینی آینده هستند، عملیات پوشش ریسک را به خوبی انجام می دهد.

علی اسلامی بیدگلی ادامه داد: در سال های اخیر به دلیل نبود چنین ابزاری همه ساله با درآمدهای اتفاقی و یا زیان های قابل توجه در تثبیت نرخ ارز مواجه بودیم که این دسته سود و زیان نرخ غیر عملیاتی در فرایند تولید بنگاه ها را با کاهش سود مواجه کرده بود.

وی توضیح داد: فقدان بورس ارز در کشور سبب شده است که حجم فعالیت های بازرگانی به دلیل حاشیه های سود ناچیز با کاهش مواجه شود. سود بازرگانی از تکرار مبادلات بازرگانی ایجاد می شود در چنین شرایطی نوسانات قابل توجه نرخ ارز سبب می شود که این سودهای ناچیز حذف و یا به زیان تبدیل شوند چرا که میزان نوسانات ارز از میزان حاشیه سود بازرگانی معمولا بزرگ تر بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه به دلیل عدم وجود ابزار مناسب برای پوشش ریسک ارز حجم مبادلات بازرگانی کاهش یافته است، گفت: وجود چنین بازار بورسی در کشور سبب می شود بازرگانان و تولیدکنندگان برای افزایش حجم مبادلات خود با ریسک کمتری مواجه شوند .

وی در خصوص  اثرات حضور سرمایه گذاران خارجی در بازار بورس ارز توضیح داد: بورس ارز در دنیا دو دسته مخاطب دارد؛ هجر­ها (Hedger) که با سرمایه گذاری در این بازار ریسک کاهش یا افزایش قیمت محصولات خود را کاهش می دهند و بورس بازها (Speculator) که از نوسانات نرخ ارز منتفع یا متضرر می شوند. بر همین اساس سرمایه گذار خارجی بصورت مستقیم از حضور در این بازار منتفع نمی شود بلکه برای پوشش نرخ ارزش به عنوان هجر وارد بازار بورس ارز خواهد شد بصورت ریالی در بازار سرمایه گذاری کرده پوشش ارزی مناسب در بازار میگیرد و ریسک تغییر نرخ ارز را پوشش می دهد.

علی اسلامی بیدگلی گفت: سود و زیان بنگاه ها و بانک ها ناشی از تثبیت نرخ از می باشد و تشکیل این بورس می تواند میزان نوسانات و انحراف معیار سودهای محقق شده را کاهش می دهد از این منظر اگر ریسک بازار سرمایه کاهش پیدا کند جذابیت این بازار را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی افزایش می دهد.

کد خبر 713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =