استقلال بانک مرکزی سبب کارآمدی بیشتر سیاست‌های پولی خواهد شد

مدیر گروه مطالعات و فناوری‌های نوین پولی و مالی شرکت ملی انفورماتیک گفت: تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد زمانی که استقلال بانک مرکزی افزایش می‌یابد، سیاست های پولی نیز بسیار کارآمدتر خواهند شد.

به گزارش روز شنبه اگزیم نیوز، محمود کریمی با بیان اینکه افزایش استقلال بانک مرکزی کاهش نرخ تورم را به دنبال خواهد داشت، اظهار داشت: در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه می‌شود، برای جبران کسری بودجه اقدام به استقراض از بانک مرکزی می‌کند، در حال حاضر که استقلال بانک مرکزی افزایش یافته است، این بانک می‌تواند طبق سیاست‌های بهینه‌ای که دارد، سیاست‌های پولی را به نحوی پیش ببرد تا منابع خود را به خوبی حفظ کند.

وی تصریح کرد: تا کنون تحقیقات و بررسی زیادی در مورد استقلال بانک مرکزی انجام گرفته است و همه این تحقیق‌ها نشان می‌دهد زمانی که استقلال بانک مرکزی افزایش یابد، سیاست‌های پولی بسیار کارآمدتر و تورم راحت‌تر کنترل خواهد شد که به تبع آن نقدینگی نیز آسان‌تر مدیریت می‌شود.

کریمی اضافه کرد: بنابراین زمانی که بانک مرکزی از استقلال کافی برخوردار نباشد، نمی‌تواند سیاست‌های خود را به درستی اجرا کند.

این کارشناس پولی و بانکی بیان داشت: وظیفه اولیه بانک‌های مرکزی کشورها حفظ ثبات پولی و کاهش بیکاری است، یعنی بانک مرکزی در هر کشوری تلاش می‌کند تا نوسانات اقتصادی را هم کنترل کند.

وی عنوان کرد: زمانی که بی ثباتی و نا اطمینانی‌ها کاهش یابد و بازیگران اقتصادی بتوانند آینده را پیش بینی کنند، شرایط مناسب برای افزایش تولید نیز ایجاد خواهد شد و از این طریق رشد اقتصادی تداوم می‌یابد.

کد خبر 71513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =