اثر کاهش نقدینگی و تورم در تابستان ۱۴۰۳ نمایان می‌شود

کارشناس مسائل ارزی با بیان اینکه برای تحلیل وضعیت بازار ارز چند عامل تاثیرگذار است، گفت: یکی از عوامل تاثیر گذار در بازار ارز، ناترازی تجاری است چون در سال جاری بعد از ۵ سال کسری تجاری به ۱۵ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش اگزیم نیوز، حسن حسن خانی روز چهارشنبه در گفت و گویی با تاکید بر اینکه کسری منفی تراز تجاری لزوما بد نیست، افزود: در ۵ سال گذشته محدودیت های زیادی برای واردات داشته ایم و امسال شاهد گشایش های اقتصادی هستیم به طوری که موفق شده ایم تا واردات ماشین آلات و سایر وسایل و نهاده هایی که به رشد تولید کمک می کند را افزایش دهیم.

این تحلیلگر بازار ارز اضافه کرد: البته همچنان بی مبالاتی در واردات وجود دارد و راس مدیریت واردات هم وزارت صمت است و به بیان شفاف دست بانک مرکزی در مبحث مدیریت واردات بسته است.

این کارشناس مسائل ارزی با اشاره به عوامل افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته، گفت: عامل اول افزایش نرخ ارز حضور ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، اما عامل اصلی که موجب شده نرخ ارز افزایش یابد، ناسازگاری سیاست های تجاری، ارزی، پولی و مالی در کشور است؛ چون تیم اقتصادی دولت به‌طور کلی و به‌دلیل عدم هماهنگی، عملکرد خوبی ندارد و اگر به معنای واقعی تیم بشوند، این ناسازگاری‌ها ازبین خواهد رفت.

وی افزود: در بند ۷ سیاست های کلی اشتغال مصوب سال ۱۳۹۰ تاکید شده است که هماهنگی و پایداری سیاست های پولی، مالی، ارز و تجاری اجرایی شود، اما هنوز این قانون در کشور ما اجرایی نشده است.

حسن خانی پیش بینی کرد که اگر دولت بتواند بر دیپلماسی منطقه‌ای بیشتر تمرکز و ارتباط با چین و روسیه را بیشتر و وعده هایی که در بریکس داده است را عملیاتی کند، در آن شرایط سال آینده حتی با وجود ریاست جمهوری ترامپ، سال با ثبات تری برای کشور به خصوص در حوزه ارزی کشور شاهد خواهیم بود.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که اقدامات بانک مرکزی در کنترل پایه پولی و کنترل نرخ رشد نقدینگی بسیار عالی بوده است، گفت: اثر اجرای سیاست های کنترل ترازنامه و کنترل پایه پولی که بانک مرکزی به خوبی انجام داد، زمانبر است و هنوز اثر این سیاست‌ها به ثمر نرسیده است چراکه آرام آرام بر اقتصاد دیده خواهد شد و احتمالا در ابتدای تابستان سال آینده نتیجه سیاست های کنترل پایه پولی و نرخ رشد نقدینگی که به کاهش نرخ تورم منجر خواهد شد در زندگی و معیشت مردم نیز ملموس می‌شود.

وی افزود: عملکرد آقای فرزین در تخصیص ارز همان کشور به مسافران یعنی استفاده از دینار در سفر به عراق عالی بود و در این مسافرت ها از دلار به جای دینار استفاده نشد که امیدواریم این سیاست برای سایر کشورهای دوست و همسایه نیز ادامه داشته باشد.

وی تصریح کرد: داده ها نشان می دهد که از سال ۹۶ به بعد، امسال با ثبات ترین بازار ارز را داشته‌ایم بنابراین در یک جمع بندی می‌توان نتیجه گرفت که بانک مرکزی در این دوره با وجود شرایط حساس منطقه و بالا بودن سطح انتظارات تورمی در برقراری ثبات نسبی بازار ارز عمل مناسبی داشته است.

حسن خانی در پایان با تاکید بر اینکه بانک مرکزی برای اجرای سیاست تثبیت و کنترل تورم انتظاری عملکرد قابل قبولی داشته است، گفت: در دوره های گذشته بانک مرکزی توجهی به این موضوعات نداشت ولی در این دوره توجه ویژه ای به انتظارات تورمی شده است.

کد خبر 72353

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =