نصب ۸۰ درصد کنتورهای هوشمند در ادارات

مدیرعامل شرکت توانیر اعلام کرد: تاکنون حدود ٨٠ درصد از ادارات به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند و سازمان های باقیمانده نیز تا شروع فصل پیک مصرف برق به این نوع کنتورها مجهز می‌شوند.

به گزارش اگزیم نیوز، مصطفی رجبی مشهدی روز جمعه با بیان اینکه شروع فصل گرما، افزایش مصرف برق ناشی از ورود سیستم‌های سرمایشی (کولرهای گازی، چیلرها، و ...) را در پی دارد که این میزان به بیش از ٣٠ هزار مگاوات می‌رسد، افزود: این رقم معادل مصرف برق کشور بزرگی مانند مصر است.

وی ادامه داد: برای تامین برق پایدار در تابستان، بخش‌های مختلف در طرح‌های مدیریت مصرف شرکت می‌کنند که به طور مثال برای بخش‌های خانگی مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه تغییر ساعات کار ادارات به عنوان یکی از راهکارهای مدیریت بار شبکه در تابستان است، یادآور شد: از آن‌جا که تعیین و تنظیم ساعات کار ادارات در اختیار هیات وزیران است، با اخذ موافقت دولت، ساعات کار ادارات در فاصله ١٥ خرداد تا ١٥ شهریور از ساعت ٦ صبح تا ١٣ می شود.

رجبی مشهدی تصریح کرد: این طرح در سال گذشته نیز اجرا شده بود که با تاکید رییس جمهور در خصوص آغاز به کار متروها، مهدهای کودک و شناوری ابتدای صبح برای کارمندانی که فرزند خردسال داشتند، رضایت نسبی کارمندان و سایر بخش ها را براساس نظرسنجی‌های انجام شده، کسب کرد.

وی همچنین گفت: با توجه به خاموش شدن وسایل سرمایشی در ادارات، اجرای این طرح در سال گذشته موجب صرفه جویی ٨٥٠ مگاواتی در مصرف برق شد که معادل مصرف دو یا سه استان کشور بود.

سخنگوی صنعت برق افزود: براساس این مصوبه مقرر شده است که وسایل سرمایشی در ادارات واقع در اقلیم معتدل کشور، یک ساعت زودتر از پایان ساعت کار و در مناطق گرمسیر همزمان با پایان ساعت کار خاموش شود.

رجبی مشهدی در عین حال اظهار امیدواری کرد: اجرای این طرح باعث تامین برق پایدار برای همه مشترکان و اختصاص صرفه جویی حاصل از آن به بخش تولید شود.

وی درباره چگونگی نظارت بر اجرای این طرح نیز با بیان اینکه امسال هدف‌گذاری انجام شده برای صرفه جویی از محل اجرای این طرح حدود ١٥٠٠ مگاوات است، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ٨٠ درصد از ادارات به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند و ادارات باقیمانده نیز تا شروع فصل پیک به این نوع کنتورها مجهز خواهند شد.

مدیرعامل شرکت توانیر با یادآوری اینکه براساس مصوبه هیات وزیران ادارات باید در ساعات کاری مصارف خود را ٣٠ درصد و پس از پایان ساعات کاری ٦٠ درصد کاهش دهند، افزود: با نصب کنتورهای هوشمند مصرف برق ادارات کنترل‌پذیر می‌شود و در صورتی که میزان صرفه جویی تعیین شده در مصوبه توسط ادارات رعایت نشود، شرکت‌های توزیع می توانند این موضوع را رصد، پیگیری و کنترل کنند.

کد خبر 72839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =