درخواست محدودیت وارداتی از وزارت صنعت

رییس اتحادیه کشوری آهن فروشان در خصوص واردات فولاد نیز گفت: ما به عنوان اتحادیه بارها از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته ایم که واردات آهن و فولاد را محدود و ممنوع کند اما این وزارتخانه بعنوان تجارت آزاد جهانی از انجام این کار سر باز زده است

محمد آزاد رییس اتحادیه کشوری آهن فروشان در خصوص وضعیت صادرات فولاد در کشور به اگزیم نیوز گفت: به دلیل آن که سال ها کشور در تحریم قرار داشت و امکان صادرات برای صادرکنندگان وجود نداشت کشورهای دیگر بازارهای صادراتی ایران را تصاحب کردند. وی یکی دیگر از مشکلات صادرات این محصول را بالا بودن قیمت تمام شده آن در کشور دانست و توضیح داد: چون قیمت محصولات ایران گران تر از تولیدات دیگر کشورهاست صادرکنندگان این محصول بازارها و کشورهای هدف خود را از دست داده اند.

آزاد ادامه داد: برای افزایش صادرات آهن و فولاد باید خود را با قیمت های جهانی هماهنگ کنیم. در حال حاضر قیمت های جهانی به شدت کم شده است و کشورهایی که رقیب ما در صادرات این محصول بشمار می آیند با قیمت های پایین تری نسبت به ایران به صادرات این محصول می پردازند. به عنوان مثال قیمت های جهانی در سال گذشته 500 دلار و امسال به 270 دلار کاهش یافته است این در حالی است که کشور چین حاضر به صادرات فولاد خود با قیمت 245 دلار نیز می باشد چرا که در صدد به دست آوردن همه بازارها برای صادرات است.

وی در ادامه صحبت های خود با تاکید بر اینکه با وجود تحریم ها امسال صادرات این محصول بیشتر از مدت مشابه سال قبل بوده است گفت: با وجود آنکه کیفیت محصول صادراتی ایران از دیگر کشورها بهتر است اما گاهی اوقات شاهد آن هستیم که تولیدکننده ایرانی در رقابت قیمتی  با سایر کشورها مانند چین  شکست میخورد چرا که برای مشتریان اولویت با قیمت است و کیفیت در رده دوم قرار دارد.

رییس اتحادیه کشوری آهن فروشان در خصوص واردات فولاد نیز گفت: ما به عنوان اتحادیه بارها از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته ایم که واردات آهن و فولاد را محدود و ممنوع کند اما این وزارتخانه بعنوان تجارت آزاد جهانی از انجام این کار سر باز زده است. در واقع نگرانی اصلی ما برای واردات این محصول تولیدکنندگان داخلی هستند. با وجود واردات کارخانجات تولیدی ما تعطیل خواهند شد و این نه تنها ضربه به اقتصاد کشور است بلکه مخالف اقتصاد مقاومتی نیز هست.

آزاد در خصوص دلیل عدم توجه وزارت صنعت به این موضوع نیز اینگونه توضیح داد: به دلیل تحریم ها بسیاری از کشورها نمی توانستند مطالبات دلاری ایران را پرداخت کنند و ما مجبور به مبادله بصورت تهاتری بودیم به همین دلیل با وجود تولید کافی این محصول در داخل، مجبور به واردات آن بودیم که این موضوع به تولید کنندگان بسیار ضربه زد.

وی ابراز امیدواری کرد در شرایط جدید اقتصادی و پس از برجام دولت از این صنعت حمایت نماید و همه امکانات را برای صادرات این محصول در اختیار صادرکننده قرار دهد. آزاد ادامه داد انتظار ما از دولت ان است که به جای صادرات بر واردات این محصول تعرفه بگذارد و نیز با اعطای یارانه های لازم به کارخانجات تولید کننده آن ها را تقویت کند تا بتوانند با رقبای خود در سطح جهانی رقابت نمایند.

رییس اتحادیه کشوری آهن فروشان در پایان با اشاره به اینکه دولت در سال های گذشته جوایز صادراتی به صادرکنندگان اعطا می کرد اما در حال حاضر این جوایز نیز به آن ها تعلق نمی گیرد از دولت خواست تا به جای جوایز صادراتی به تولیدکنندگان در خصوص تامین انرژی و نیز پرداخت دستمزد کارگران به تولیدکنندگان کمک نماید.

کد خبر 731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =