انجام اصلاحات اساسی در اقتصاد برق راهکار برون رفت از مشکلات بخش توزیع

شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) انجام اصلاحات اساسی در اقتصاد برق را راهکار برون رفت از مشکلات صنعت برق به ویژه بخش توزیع عنوان کرد.

به گزارش روز شنبه اگزیم نیوز از شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران( توانیر)، محسن ذبیجی با اشاره به اینکه اصلاح روابط مالی صنعت برق می تواند به سرعت گردش منابع نقدینگی و حذف بروکراسی امکان برنامه ریزی و برآورد منابع برای کل سال بهبود نقدینگی براساس تلاش شرکت ها در وصول استفاده از اعتبار گردش نقدینگی در حساب شرکتها انگیزه وصول معوقات رسوب شده در استان ها و حمایت مقام های سیاسی استان بیانجامد، گفت: تامین منابع مالی در حوزه جاری با توجه به نیازهای منطقی هر شرکت با تعیین ضرایب محاسبه و تعیین شده، انجام خواهد شد و متناسب با آنها منابع لازم در اختیار شرکتها قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در حوزه سرمایه ای سعی شده تا با بهره گیری از تمام ظرفیت های قانون موجود، برنامه های مصوب سالیانه براساس منابع در دسترس، اجرا و از طریق کنترل حجم سرمایه گذاری شرکت ها از افزایش بدهی ها جلوگیری شود.

ذبیحی در عین حال بزرگترین تهدید در راه اجرای طرح مالکیت و استقلال مالی شرکتهای توزیع را عدم توجه کافی احتمالی برخی از شرکت های توزیع به مناسبات و نحوه خرید برق از بورس انرژی و عدم مراقبت و مدیریت دقیق تناسب منابع و مصارف عنوان کرد و در خصوص بدهی سال های گذشته شرکت های توزیع به سازندگان و پیمانکاران نیز گفت: حل اساسی این بدهی ها مستلزم اصلاحات اساسی اقتصاد صنعت برق در هزینه انشعاب و دریافت بهای تمام شده قیمت برق است.

وی افزود: اما در کوتاه مدت استفاده از رسوب معوقات فروش برق و وصول آن در شرایط حاضر، راه حل کوتاه مدت است، ضمن آن که امیدواریم بخشی از بدهی ها نیز از طریق ظرفیت های قانونی در دسترس قابل تحقق، در آینده تامین شود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر تامین برق تعهدات ایجاد شده در حوزه مشترکان جدید را اولویت نخست کارهای حوزه توزیع نیروی برق در کشور اعلام کرد و گفت: طرحهای مرتبط با گذر از اوج بار سال ١٤٠٣، هوشمندسازی و کنترل پذیری بار و طرحهای تبدیل شبکه های سیمی مسی به کابل خودنگهدار نیز در زمره برنامه های اولویت دار سال جاری است.

کد خبر 73221

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =