حضور نماینده ۱۰۰ کشور در نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران/ نمایشگاه در تحقق شعار سال

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران، نمایندگانی از ۱۰۰ کشور ‌دنیا و بیش از ۲ هزار تجار خارجی حضور دارند.

به گزارش اگزیم نیوز، عباس علی آبادی امروز(یکشنبه)در نشستی با اصحاب رسانه درباره ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران (۸تا۱۲ اردیبهشت ماه) اظهار داشت: برگزاری این نمایشگاه در راستای تحقق شعار سال و توسعه صادرات و ارزآوری است.

وی افزود: قصد ما اول از برگزاری این نمایشگاه، معرفی دستاوردها به کشورهای دیگر و اعلام آمادگی تعامل با سایر کشورهاست بعضی از این کشورها تولیدات ما را نمی شناسند و باور نمی‌کنند که این محصولات تولید داخل باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: کشورهایی شریک تجاری ما هستند که از ما کالا بخرند ما به آنها کالا خواهیم فروخت، ضمن اینکه بسیاری از بازارها برای ما وجود دارد که ما به دنبال اصلاح مقاصد صادراتی هستیم.

وی بیان داشت: عده ای در بازار رقابت، اخباری را در فضای مجازی منتشر می کنند در حالی که با این اقدام در میدان کسی بازی می کنند که به نفع کشور نیست.

علی آبادی با اشاره به نامگذاری شعار اقتصادی سال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی بیان داشت: رهبری پنج سال متوالی است که به موضوع تولید پرداخته اند که تولید کافی نیست و امسال بر جهش تولید تمرکز کردند و امسال بر جهش تولید با مشارکت مردم پرداختند.

وی اضافه کرد: کم و کاستی هایی از بعد از انقلاب تاکنون وجود دارد که باید رفع شود هرچند اقداماتی در این عرصه صورت گرفته است. برای تحقق جهش تولید هر کاری انجام دهیم کامل نیست و حدی بر اقدامات این موضوع وجود ندارد و نیازمند یک نقشه‌ راه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اولین موضوع تحقق شعار را بحث تامین ارز عنوان کرد و گفت: با اختصاص ارز بایستی نیازهای تولید را رفع کرده و صادرات را توسعه دهیم که این نمایشگاه همسو با تحقق شعار سال است .

وی عنوان کرد: اولویت تحقق ارز به شرکت هایی است که ارزآوری بیشتری برای کشور داشته باشد و در جهت تحقق شعار سال اقدام به صادرات کنند. اگر شرکتی بر ساخت داخل تمرکز داشته باشد می تواند از ابزارها و خدمات وزارت صمت بهره مند شود اگر هر شرکتی ارز کمتر و بهره وری بیشتری را با استفاده از شرکت های دانش بنیان داشته باشد در اولویت هستند این امر توسط دستگاه های زیر مجموعه وزارت صمت رصد می شود.

علی آبادی، تکمیل سرمایه گذاری های ناقص و راه اندازی بنگاه های ناقص از دیگر اولویت های این وزارتخانه بیان کرد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مسایل در تحقق شعار سال استفاده از مشارکت مردم در سرمایه گذاری گفت: باید بتوانیم از سرمایه های خرد مردم استفاده کنیم و پتانسیل های بزرگ را ایجاد کنیم.

این مقام مسئول افزود: صندوق های پروژه را برای طرح ها ایجاد و از مشارکت مردم استفاده کنیم در همین راستا به دنبال ایجاد سازوکارها هستیم.

وی با اشاره به توسعه بازارهای صادراتی گفت: یکی از مهم‌ترین چالش های تولید نبود بازار برای کالاهای تولیدی است در همین راستا یکی از اقدامات ما بازار خارج از مرزهاست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بسیاری از کالاهایی با کیفیت بدتر و قیمت ارزان تر از طریق قاچاق وارد کشور می شود که این موضوع را دنبال می کنیم.

وی از برگزاری نمایشگاه به صورت مجازی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در این راستا از روش های نوین و فناورانه استفاده خواهیم کرد. نمایشگاه های هدف صادراتی را در کشورهای همسایه برگزار خواهیم کرد.

علی آبادی با اشاره به اینکه کشورهای آفریقایی یک اقیانوسی از فرصت های بی نظیر است گفت: فرصت برای پیمانکاران در حوزه زیرساخت ها زیاد است و به خاطر کشت فراسرزمینی برای انتقال تکلونوژی است.

وی گفت: تداوم و پایداری در ارتباط ها و مشارکت های تجاری برقراری اصل برد برد است باید تکنولوژی، سرمایه گذاری و شغل را به کشورهای آفریقایی ببریم.

ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (IRAN EXPO ۲۰۲۴)، به عنوان بزرگ‌ترین رویداد صادراتی کشور با پیش‌بینی بازدید بیش از ۲۰۰۰ تاجر و بازرگان خارجی از ۱۱۹ کشور جهان، از امروز ۸ تا ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

رویدادهای مهمی نظیر ایران اکسپو، جدا از معرفی توانمندی‌های صادراتی کشورمان در حوزه‌های مختلف، زمینه‌های قابل‌توجهی را برای ایجاد ارتباط میان فعالان اقتصادی ایران و فعالان اقتصادی خارجی که به توانمندی‌های کشورمان نیازمند هستند، ایجاد می‌کند و عملا به مثابه یک حلقه واسطه جهت پیوند دادن تولیدکنندگان و کارآفرینان ایرانی با آن دسته از کشورها، شرکت‌ها و افرادی عمل می‌کند که به توانمندی‌های کشورمان به شدت نیاز دارند.

کد خبر 73254

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =