در تدوین برنامه ششم توسعه بر اساس واقعیت ها قدم برداریم

رئیس پارلمان بخش خصوصی در هفتمین نشست هیئت نمایندگان اتاق ایران به کمبودها و نقایص پیش نویس برنامه ششم توسعه اشاره کرد و از دولت خواست که در تدوین این برنامه نگاه خوش بینانه را کنار گذاشته و بر اساس واقعیت ها حرکت کند

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی اتاق ایران، «محسن جلال‌پور» رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور، با اشاره به گذر از دوره حساس اقتصادی که معشیت و زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت: پیش‌نویس برنامه ششم توسعه منتشر شده و همین مسئله بازار نقد و بررسی را داغ کرده و از طرف دیگر شاهد افت بهای نفت و لزوم تدوین لایحه بودجه سال 95 هستیم. دراین شرایط استفاده از توان بخش خصوصی تاکید شده و وابستگی به درآمدهای نفتی مضموم شمرده می‌شود.

وی ادامه داد: در این روزها نمایندگان بخش خصوصی در جلسات نقد و بررسی برنامه ششم توسعه حضور دارند تا از این طریق پیشنهادات فعالان اقتصادی را در این برنامه بگنجانند. از مزیت‌های این برنامه می توان به کوچک شدن دولت به میزان 15درصد، تعیین اولویت‌های بهبود فضای کسب و کار، اصلاح نظام پولی، عزم مشارکت بخش خصوصی، سعی در الکترونیک کردن کارها و ممنوعیت شروع طرح‌های عمرانی جدید، اشاره کرد.

رئیس اتاق ایران یادآور شد: البته لازمه‌های دیگری وجود دارد که باید در این برنامه لحاظ شود و می توانیم آنها را از طریق مجلس پیگیری کنیم.

جلال‌پور با استفاده از تدوین برنامه‌های خوش‌بینانه طی سال‌های گذشته از دولت تدبیر و امید خواست که با نگاهی واقع‌بینانه در تدوین برنامه قدم بردارد.

وی عدم توجه به زیرساخت‌ها و مشکلات اقتصادی را از نقایص این برنامه دانست.

بر اساس اظهارات رئیس پارلمان بخش خصوصی، موتور توسعه این برنامه به طور شفاف بیان نشده، تقویت صادرات که امروز اصل اول اقتصاد و راه مقابله با رکود محسوب می‌شود، لحاظ نگردیده، در سهم پژوهش، جایگاه بخش خصوصی دیده نشد، به تسویه بدهی‌های دولت توجه نشده است و در نهایت هیچ سازوکاری برای پایش برنامه نمی‌بینیم و نگرانیم که این برنامه هم در پایان 5 سال، مورد رصد و پایش قرار گیرد.

جلال‌پور در ادامه، به بودجه سال 95 اشاره و آن را بسیار حساس و مهم ارزیابی کرد و گفت: بودجه 95 نخستین بودجه‌ای مربوط به برنامه ششم است و باید بر اساس آن جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد پررنگ‌تر شود، بنابراین از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی تأکید کرد: باید در تدوین این قانون نظرات اثرگذار و کارشناسی بخش خصوصی در نظر گرفته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به روند خصوصی‌سازی اشاره و تأکید کرد: آنچه در این رابطه صورت گرفته، مورد تأیید نیست، نحوه اجرای آن را نقد کرده‌ایم و گفته‌ایم که بخش خصوصی به قانون احترام می‌گذارد و انتظار دارد که دولت قوانینی که خود تصویب کرده‌ است را محترم بشمارد.

جلال‌پور افزود: ضرورت دارد در واگذاری پروژه‌های نیمه تمام، نگاه اصولی و منطقی لحاظ شود و در این عرصه بنگاه‌ها و حفظ آن‌ها در اولویت قرار گیرد.

وی تبعیض در نگاه‌ها نسبت به بخش خصوصی و فشارهای ناشی از بانک‌ها، تأمین اجتماعی و سازمان مالیاتی بر کارآفرینان را مورد انتقاد قرارداد و گفت: چشم بستن بر تخلفاتی که در سایر بخش‌ها اتفاق می‌افتد، نگاه تبعیض‌آمیزی است که مورد تأیید نیست. انتظار داریم که دستگاه قضایی کشور رویکرد خود را در برخورد با کارآفرینان و صنعت‌گران تغییر دهد.

رئیس اتاق ایران در ادامه تأکید کرد: فعالان اقتصادی از همه ظرفیت‌های خود برای استفاده از موقعیت حاصل شده بهره ببرند. در سفر اخیر خود به الجزایر متوجه شدم که نگاه به این کشورها بسیار کم رنگ بوده در صورتی که پتانسیل خوبی برای همکاری و مشارکت اقتصادی با این کشور وجود دارد.

جلال‌پور تصریح کرد: اتاق ایران با درایت، بیش از 30 درصد از هیات‌هایی که پذیرش و 70 درصد از هیأت‌هایی که اعزام کرده است با همین نگاه بوده و به ظرفیت‌ کشورهای مقابل نگاه جدی داشته است.

مصوبه اخیر کنگره آمریکا ششمین موضوعی بود که از سوی جلال‌پور مورد توجه قرار گرفت.

وی تأکید کرد: این 31 کشور نباید این نگاه تبعیضی را بپذیرند و باید خود را برابر با سایر سرمایه‌گذاران قرار دهند. از همه کشورها درخواست داریم که در تجارت آزاد و رقابتی حضور فعال و مطالبه‌گرانه داشته باشند.

رئیس اتاق ایران، پیوستن به سازمان جهانی تجارت را از موضوعات مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: بسیاری از خسران‌هایی که امروز با آن‌ها درگیر هستیم به دلایل عدم پیوست به این سازمان است. اتاق ایران دفتری را با همین عنوان تشکیل داده تا بتواند با همیاری وزارت صنعت، معدن و تجارت گام‌های خوبی در این راستا بردارد.

کد خبر 735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =