ایران رتبه اول تولید و صادرات گل محمدی و گلاب در جهان

مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی از رتبه نخست ایران در تولید و صادرات غنچه گل محمدی و گلاب در جهان خبر داد.

به گزارش روز جمعه اگزیم نیوز از وزارت جهاد کشاورزی، حسین زینلی درباره آخرین وضعیت تولید گل محمدی و تولید گلاب و اسانس افزود: اراضی زیرکشت گل محمدی از ۱۹ هزار هکتار در سال ۱۳۹۶ در پایان سال ۱۴۰۲ به بیش از ۳۰ هزار هکتار افزایش یافته است.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در این مدت سطح زیر کشت ۴۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد و میزان تولید گل محمدی نیز با رشد بیش از ۸۸ درصدی با استفاده از دانش نوین و پشتکار تولیدکنندگان، به رقم ۶۸ هزار و ۲۰۰ تن رسیده است.

زینلی، بر اشتغال زایی مناسب مزارع گل محمدی تاکید و اضافه کرد: ۱۵۰ نفر روز برای تولید یک هکتار گل محمدی و طول کل زنجیره ۲۰۰ نفر روز کار می برد که در مجموع ۶ میلیون و ۲۰۰هزار نفر روز برای تولید ۶۸ هزار و ۲۰۰ تن گل محمدی به کار گرفته می شود.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۲ حدود ۵۱۹ تن گل برگ و غنچه به کشورهای مختلف صادر شد، تصریح کرد: با این صادرات ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار درآمد ارزی نصیب کشور شد که نسبت به سال پیش از آن(۱۴۰۱) از نظر وزنی ۵۱ درصد و از نظر ارزش ۲۴ درصد افزایش داشته است.

زینلی افزود: در بخش گلاب هم در سال ۱۴۰۲ حدود یک میلیون و ۸۵۲ تن صادرات داشتیم که نسبت به رقم یک میلیون و ۶۳ تن سال ۱۴۰۱ در بخش گلاب ۱۵.۵ درصد افزایش صادرات وجود داشته است.

وی اظهار داشت: گردش مالی گل محمدی و رُزهای معطر در جهان، حدود ۲.۵ میلیارد دلار و اندازه این بازار در کشور ما حدود ۲۵۰ میلیون دلار است که بیشتر آن در داخل کشور در قالب گلاب و غنچه و اسانس عطر و ترکیبات مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود .

مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از این رقم حدود ۴ درصد آن به ارزش ۱۰ میلیون دلار صادر می‌شود و اگر تولید گل محمدی و گلاب در ایران انجام نمی شد با توجه به میزان مصرف سالانه می‌بایست حدود ۲۴۰ میلیون دلار گل محمدی و گلاب واردات کشور می شد.

زینلی درباره اینکه تنها ۱۰ درصد بازار جهانی گل محمدی در دست ایران است، افزود: این در حالیست که ایران از نظر سطح زیر کشت در جهان اول است اما به دلیل مصرف داخلی بالا، عمده تولیدات در داخل مصرف می‌شود.

وی با استقبال از نامگذاری ۲۰ اردیبهشت روز «گل محمدی و گلاب» در تقویم رسمی کشور گفت: با برگزاری جشنواره‌های ویژه در سراسر کشور ضمن ارزش نهادن به این محصول و فرهنگ سازی ارزش غذایی و دارویی، درآمد بیشتری نصیب کشاورزان شده و بازار بین المللی و ملی گسترش می یابد.

زینلی با اشاره به راه های تقویت تولید اسانس روغن گل محمدی در ایران اضافه کرد: اکنون در ایران ۵۰ فرآورده از گل محمدی تولید می شود، در حالیکه این رقم در سطح جهانی بالغ بر ۱۳۰ فرآورده است که در راستای توسعه صنعت فرآوری باید با شرکت‌های بزرگ جهانی تولید کننده لوازم بهداشتی و آرایشی همکاری نزدیکتری داشته باشیم تا فرآورده های وارداتی هم در آینده در داخل تولید شود.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی بر ضرورت کسب تجربه از کشورهای موفق در صنایع تبدیلی اسانس گل و تولید انواع فرآورده‌های گل محمدی تاکید کرد.

وی، افزایش میزان عملکرد تولید گل محمدی در واحد سطح از طریق نوسازی، بازسازی، جوان‌سازی باغات و تغییر رقم را از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی نام برد و افزود: این رقم اکنون بیش از ۳ میلیون تن در هکتار است که دستیابی به تولید ۴ تن گل محمدی در هکتار را هدفگذاری کرده‌ایم.

وی یادآور شد: استان‌های اصفهان، کرمان، کرمانشاه،فارس و آذربایجان شرقی تولیدکنندگان اصلی گل محمدی در کشور هستند، ضمن اینکه تولید این گل تقریبا در سراسر کشور انجام می‌شود.

زینلی، در همین حال تغییر راهبرد، هدف گذاری‌های جدید، بررسی ظرفیت‌ها، نیازها و الزامات را از اهداف دیگر دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و ادامه داد: فعالان این عرصه به سمت فرآوری گل تازه رفته‌اند که تاکنون به ۳۳ کشور دنیا غنچه گل محمدی صادر شده و فرهنگ استفاده از غنچه در چای و دم‌نوش گسترش چشمگیری داشته است.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سمت و سوی گلاب‌گیری عمده به سمت تولید اسانس و فرآورده‌های غذایی و دارویی و تولید غنچه سوق داده شده و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با کمک بخش تحقیقات، پایلوت اسانس گل محمدی را برای دستیابی به استانداردهای بالای تولید طراحی کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه اکنون چین یکی از بازارهای هدف اصلی ما در صادرات غنچه گل محمدی و اسانس است، اظهارداشت: ما باید تمام نکات فنی را رعایت کنیم تا کشاورز که سرمایه خود را برای احداث مزارع به کار گرفته، متضرر نشود و بهره‌وری افزایش یابد.

زینلی با بیان اینکه در دفتر گیاهان دارویی برای ۱۵ محصول استان معین انتخاب شده، افزود: برای گل محمدی استان فارس، استان معین و استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان و کرمان استان‌های پشتیبان هستند.

کد خبر 73546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =